Masz zdjęcie do tego tematu?

Wyślij

Katowice / Racibórz
Przedsiębiorcy liczą na wsparcie Funduszu

Z udziałem Gabrieli Lenartowicz, prezes WFOŚiGW w Katowicach i Tomasza Zjawionego, wiceprezesa Regionalnej Izby Gospodarczej odbyło się seminarium dla przedsiębiorców. W czasie spotkania pracownicy Funduszu przedstawili informacje na temat możliwości pozyskiwania środków na realizację inwestycji proekologicznych, na zadania proekologiczne z uwzględnieniem zasad udzielania dofinansowania, a także kryteriów wyboru przedsięwzięć. W seminarium, które odbyło się w siedzibie Regionalnej Izby Gospodarczej w Katowicach wzięło udział prawie 50 przedstawicieli firm z województwa śląskiego. Spotkanie zakończyło się dyskusją z ekspertami. Podobne seminarium zostało także zorganizowane wspólnie z Raciborską Izbą Gospodarczą na Zamku Piastowskim w Raciborzu.

Bielsko-Biała / Katowice
Dzieciaki w maskach przeciwpyłowych

Z zaproszenia do ogólnopolskiej akcji Dzień Czystego Powietrza skorzystało już ponad 1000 placówek oświatowych. Dostały od fundacji "Arka" materiały i zorganizowały happeningi. W Katowicach w Przedszkolu nr 99 dzieci wzięły udział w przemarszu uliczkami osiedla, zaopatrzone w transparenty i maski przeciwpyłowe. We wszystkich grupach odbyły się zajęcia i zabawy edukacyjne, w czasie których dzieci zapoznały się z właściwościami powietrza i jego rolą dla zdrowia i środowiska. Wykonywały również prace plastyczne pod hasłem "Czyste powietrze - zdrowy człowiek" oraz obejrzały spektakl słowno-muzyczny i uczyły się prawidłowego oddychania.

Rezerwat łężczok do liftingu
Wiekowe dęby, graby i buki odmłodnieją. Aleję Husarii Polskiej i dwa stawy czeka kosmetyka

W rezerwacie Łężczok blisko 300 kilkusetletnich drzew zostanie poddanych zabiegom pielęgnacyjnym. Aleje wiekowych drzew na groblach pomiędzy stawami Salm Duży i Babiczok Północny oraz Aleja Husarii Polskiej, to trasy spacerów cieszące się największą popularnością. Pełnią one zarówno istotną funkcję krajobrazową, jak i komunikacyjną - tutaj zostały wyznaczone szlaki ruchu pieszego po rezerwacie. Groble prowadzą do wieży widokowej, umożliwiającej obserwację wielu gatunków ptaków zamieszkujących wyspy na stawach. Pozwalają także na prowadzenie gospodarki rybackiej. Jednak, żeby wiekowe dęby, lipy, buki i graby nie stanowiły zagrożenia dla odwiedzających to miejsce, niezbędne są zabiegi pielęgnacyjne. Dlatego Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Katowicach we współpracy oraz przy finansowym wsparciu Nadleśnictwa Rudy Raciborskie i WFOŚiGW, przeprowadzi pielęgnację najstarszych i najcenniejszych drzew w rezerwacie Łężczok. Prace polegać będą m.in. na przycinaniu koron, skróceniu lub usunięciu niebezpiecznych konarów, gałęzi oraz pni.

Czytaj także

    Komentarze (0)

    Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

    Zaloguj się / Zarejestruj się!

    Brak komentarzy. Możesz być pierwszy!