20 lat temu oficjalnie zaprezentowano wzory nowych banknotów i monet. Była to końcówka faza procesu denominacji złotego. Pamiętacie jeszcze te starsze banknoty z tzw. serii „Wielcy Polacy”?

21 listopada 1994 roku Hanna Gronkiewicz-Waltz (ówczesna szefowała NBP) zaprezentowała podczas konferencji prasowej w NBP wzorów nowych banknotów i monet.

Dzień później 22 listopada 1994 rozpoczęła się kampania informacyjna w TVP.W sylwestra 1994 roku - po raz ostatni wszyscy byliśmy milionerami. Od 1 stycznia 1995 r. zaczęły obowiązywać nowe banknoty - na początku równolegle ze starymi. Z końcem 1996 r. stara seria banknotów przestała być pełnoprawnym środkiem płatniczym, nadal jednak można je było wymienić w NBP na nową.

31 grudnia 2010 minął ostateczny termin, do którego banknoty i monety sprzed denominacji podlegały wymianie. Według szacunków NBP na dzień 31 grudnia 2009 r., nie zostało wymienionych 8 283,4 mln sztuk starych monet i banknotów o wartości 174,8 mln (nowych) złotych.

Czytaj także

    Komentarze (1)

    Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

    Zaloguj się / Zarejestruj się!