Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Straszaki na ptaki

Redakcja
Ptaki zanieczyszczające balkony to - głównie latem - spory kłopot. Ale kolce, na które nabijają się jak na ostrze szpady, są nieludzkie

Lato to dla wielu zarządców budynków czas prac remontowych. Bardzo często wraz z termoizolacją, na gzymsach i elewacjach budynków instalowane są kolce odstraszające ptaki, a właściwie uniemożliwiające im siadanie w miejscach, gdzie są montowane. Ale ptaków z miast się nie pozbędziemy. Są z nami od wieków i musimy jakoś się dogadać... Tylko czy od razu za pomocą ostrych kolców? Są przecież inne, mniej radykalne sposoby na skrzydlatych, nieproszonych gości.

Same się tutaj nie wprosiły...
To my, ludzie zbudowaliśmy miasta tam, gdzie wcześniej mieszkały ptaki. Dlatego dzisiaj, wiele gatunków występuje prawie wyłącznie w aglomeracjach. Są jednym z nielicznych elementów dzikiego środowiska w betonowej pustyni. Doskonale przystosowały się do życia wśród ludzi. Brak naturalnych drapieżników oraz łatwy dostęp do pokarmu sprawiają, że liczebność wielu gatunków wzrasta. Jednym z najliczniejszych jest gołąb miejski. Spośród wielu gatunków chronionych to on sprawia najwięcej kłopotów. Ptasie zanieczyszczenia balkonów i elewacji to prawie wyłącznie jego sprawka - jest niewymagający, jeśli chodzi o wybór miejsca do gniazdowania i zostawia odchody, podczas gdy inne ptaki wynoszą je z gniazda.

Zanieczyszczone budynki i ulice, niszczejące zabytki architektury i pomniki - ten widok sprawił, że na rynku rośnie oferta odstraszaczy na ptaki. Najbardziej rozpowszechnione są kolce. I budzą także najwięcej kontrowersji, zdarza się bowiem, że ptak nabija się na nie i rani, albo umiera w cierpieniach.

Co jest zgodne z prawem?
Nikt nie mówi, że mamy spokojnie patrzeć, jak gołębie zanieczyszczają nasze balkony czy ulice, ale... Zgodnie z prawem, należy stosować odstraszacze z kolcami zakończonymi nakładką gumową lub silikonową ewentualnie z końcówkami tępo zakończonymi nie powodującymi zranienia. Konieczne jest też montowanie kolców w sposób widoczny dla zwierząt, kolce zamontowane we wnękach balkonowych, skierowane w dół lub w bok stanowią dla ptaków zagrożenie. Warto pamiętać, że nieprawidłowe stosowanie takich odstraszaczy, a co za tym idzie narażanie ptaków na zranienie lub śmierć, narusza przepisy ustawy o ochronie przyrody. W stosunku do dziko występujących zwierząt objętych ochroną zabrania ona nie tylko ich umyślnego zabijania, okaleczania, niszczenia siedlisk, ale także płoszenia i niepokojenia, a kto narusza te zakazy, podlega karze grzywny lub aresztu.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Rolnicy zapowiadają kolejne protesty, w nowej formie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na slaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto