Zobacz o ile zostały przekroczone wartości dopuszczalne średnich stężeń 24-godzinnych pyłu zawieszonego PM10 (50 g/m3) w miastach woj. śląskich - tych, w których znajdują się stacje pomiarowe. Prezentujemy 10 miast, w których aparatura wskazała najwyższe wartości stężeń (na podstawie danych z dnia 29 października 2014 r.). Przeczytaj również o genezie pyłu zawieszonego, jego zagrożeniach oraz - co najważniejsze - jak każdy z nas może mu zaradzić.

Czytaj także

  Komentarze (39)

  Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

  Zaloguj się / Zarejestruj się!

  tomek (gość)

  bedzin ulica pilsudskiego wieczorami nawet okna nie otworzysz bo smrod wlatuje do mieszkania ludzie pala wszystkim co popadnie wazne zeby w domu cieplo bylo.

  miejscowa (gość)

  Obudziłam się po mglistej nocy w Siemianowicach przy spalarni odpadów.Samochody zasypane popiołem,parapety czarne,powietrze bez przerwy gęste i smród całą dobę.

  Wnerwiony (gość)

  Sorry,taki mamy klimat że musimy się dogrzewać dłużej i wcześniej od reszty Europy.Jasne,że najlepiej eko - ale jak będę marzł to mam to gdzieś byle bym przeżył.I będę palił nawet jak by to miały być................................

  Luap (gość)

  2585:jesazcze troche ,a zaczniesz udowadniac ,ze wlasnymi smieciami mozna caly rok grzac ciepla wode i ogrzewac dom!Wmawiaj sobie dziecko w brzuch dalej:zyj w swoim wyimaginowanym swiecie.Wg.ciebie np.wegiel niema siarki,jest przy spalaniu b.zdrowy ,europejczycy to sa idioci, bo nie pala weglem!

  2585 (gość)

  Ale tu nie chodzi o węgiel !!! W Rybniku praktycznie nie ma czegoś takiego jak śmieci, bo tam wszystko jest spalane w piecach, tam kosze na śmieci są puste. Ta rybnicka ciemnota nie zdaje sobie sprawy, że zabijają samych siebie.

  Luap (gość)

  Europa Zach.od 50-60 lat nie pali weglem w domach,tylko w elektrowniach lub EC,i tam sa filtry!Idiotyzmy rzadzacych doszly tak daleko ze obecne zanieczyszczenie i choroby z tego tytulu doszly do granicy szoku narodowego.Np.Prik pisze bzdury!
  Tzw.szczyt klimatyczny_tylko Polacy z ograniczonym mozgiem moga nazwac sukcesem=to kleska cofajaca kraj o nastepne ...........lat.Dalej tak do nikad!!!!

  ola (gość)

  Miasta,w których znajdują się stacje pomiarowe.A co z Żorami? Czy również zaliczamy się jak Rybnik.Zatruwamy się nie świadomie,bo nie wiemy jakie stężenie w Żorach.Może ktoś wie?

  Dekster (gość) (agent 07)

  To nie tylko w Rybniku tak jest, zgadza się jest strasznie niska świadomość ekologiczna, nagminnie spalane są w piecach tworzywa sztuczne i inne śmieci, jest to wysoce szkodliwe dla ludzi i środowiska.

  Prik (gość)

  @agent07 - a w Krakowie i Wrocławiu które mają jeszcze gorszą sytuację też przynoszą ludzie z kopalni gumowce i je palą w piecach? Jedną z przyczyn takiego stanu rzeczy jest raczej gęstość zaludnienia i specyfika położenia śląskich miast czy innych które mają ten problem.

  agent 07 (gość)

  Ja myślę, że głównym problemem Rybnika jest bardzo niska świadomość społeczna jego mieszkańców.Jeżeli ludzie przynoszą z kopalni gumowce i palą nimi w piecach, to ohydne i prostackie. Ale jak to jest jest to tradycja przenoszona z ojca na syna, to nikt nic nie poradzi.

  Tropiciel zagadek (gość)

  Ale jak to jest, że w każdej miejscowości województwa śląskiego zimą z trudem oddychamy, a mamy po Mazowszu największą liczbę żyjących stulatków w Polsce?! Czyżby palenie węglem nie jest aż tak szkodliwe dla zdrowia jak się go przedstawia, a media sieją niepotrzebną histerię? Odkąd pamiętam w Katowicach zawsze jest smog i śmierdzi zimą, a jakoś wielu ludzi dożywa tu sędziwego wieku, a umierają młodo ci którzy palą papierosy i jedzą tłusto...

  Prik (gość)

  @Donia - Rybnik akurat ma najmniejszą umieralność z miast Śląska, największa jest w Zabrzu, Bytomiu i Katowicach. Obecnie nawet Pomorze ma większą zachorowalność na nowotwory niż śląskie, czasami więcej zależy od stylu życia, diety itd niż od miejsca zamieszkania. Drzewa? Rybnik to najbardziej zielone miasto na Śląsku ale chyba uczyłaś się na biologii, że drzewa filtrują powietrze tylko latem w procesie fotosyntezy, teraz już nie.

  Donia (gość)

  To już teraz wiem dlaczego największa umieralność jest w Rybniku. Naprawdę jest mi tych ludzi tam mieszkających żal. Nie można by tam jakiś drzewek posadzić, żeby oczyszczały powietrze?

  mego (gość)

  UWAGA!!! W wielu miejscowościach Śląska powietrze jest jeszcze gorsze niż w podanych tutaj ale nie robi się tam pomiarów! Np. w Czerwionce, Żorach, Rydułtowach itd. Niektóre wioski w okolicy Żywca czy Cieszyna leżące w dolinach mają gorsze od miast. Poza tym ciekawe jest to, że najbogatsze miasta Śląska: Katowice, Gliwice i Rybnik mają najwięcej pyłu zawieszonego w powietrzu... To jeśli są tak bogate dlaczego nie dbają o poprawę powietrza?