W tym sezonie Balaton otwarto 12 czerwca

W tym sezonie Balaton otwarto 12 czerwca. Ratownicy pilnują kąpielowiczów codziennie od 10 do 20. (© fot. Agnieszka Materna.)

Masz zdjęcie do tego tematu?

Wyślij

W miniony weekend na wodzisławskim kąpielisku Balaton utonął 21-letni mężczyzna. - Zgubił go alkohol, brawura i brak wyobraźni - mówią policjanci, którzy prowadzą śledztwo w tej sprawie.

W nocy z soboty na niedzielę grupa kilkunastu młodych mieszkańców Wodzisławia urządziła sobie nad jeziorkiem, przy ognisku, zakrapianą imprezę. - Z rozmów z ochroniarzem, który tego feralnego wieczora pilnował porządku nad jeziorkiem wynika, że nad zbiornikiem plażowało około 10 osób. Młodzi ludzie zachowywali się bardzo agresywnie. Nie brakowało wyzwisk pod adresem ochroniarza. Na nic zdały się próby uspokojenia całego towarzystwa - mówi Anna Szweda-Piguła z referatu informacji wodzisławskiego magistratu.

Około godz. 23 jeden z młodych mężczyzn postanowił się wykąpać i wszedł do wody. - Przepłynął na drugi brzeg, lecz z powrotem już nie dotarł. Zniknął z pola widzenia. Wtedy to jeden z jego kompanów wskoczył do wody go szukać. Pozostali postanowili obejść zbiornik i sprawdzić, czy 21-latek nie znajduje się na drugim brzegu. Niestety nie udało się go odnaleźć - mówi Marta Czajkowska, rzeczniczka policji.

Na miejsce wezwano służby ratunkowe, przybyło m.in. dziewięciu płetwonurków z KWK "Borynii". Akcja poszukiwawcza 21-latka trwała całą niedzielę. W pogotowiu czuwało w sumie ok. 30 osób, w tym 10 strażaków, policjanci, pracownicy wodnego pogotowia ratunkowego. Ciało zostało wyłowione w niedzielę dopiero po godz. 21. - To trzynasta ofiara utonięć w województwie śląskim w tym roku - mówi młodszy aspirant Adam Jachimczak z Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach.

Mieszkańcy którzy chętnie oblegają kąpielisko, są wstrząśnięci wydarzeniem. Ostatni raz taka tragedia miała tu miejsce dwa lata temu. Wtedy to zginął 23-letni mieszkaniec Jastrzębia Zdroju. W tym sezonie Balaton otwarto 12 czerwca. W najszerszym miejscu akwen ma najwyżej 90 metrów i od 3 do 5 metrów głębokości. Przez cały tydzień jest strzeżony przez ratowników w godzinach od 10 do 20. Funkcjonariusze apelują o zachowanie ostrożności nad wodą. - Pamiętajmy, aby nie wchodzić do wody po wypiciu alkoholu, bezpośrednio po spożyciu obfitego posiłku i w trakcie dłuższego opalania, bo grozi nam szok termiczny. Unikajmy też kąpieli w miejscach nieznanych i niestrzeżonych. Mierzmy też siły na zamiary i nie przeceniajmy swoich umiejętności pływackich. O tragedię nie trudno - dodaje Marta Czajkowska.


Komentarze (0)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

Brak komentarzy. Możesz być pierwszy!