Ulica Powstańców Śl. w Wodzisławiu Śl.

Ulica Powstańców Śl. znów będzie deptakiem? (© Starostwo Powiatowe)

Masz zdjęcie do tego tematu?

Wyślij

Ulica Powstańców Śląskich w Wodzisławiu Śl.: Wkrótce samochody nie będą już przeszkadzać przechodniom i kupcom. Starosta Wodzisławski na wniosek Prezydenta Miasta Wodzisławia Śl. zatwierdził zmianę organizacji ruchu na ulicy Powstańców Śląskich, wprowadzając na niej w godzinach od 9 do 17 zakaz ruchu. Choć nie będzie on dotyczył zaopatrzenia, mieszkańców, taksówek oraz służb miejskich.

Ulica Powstańców Śląskich w Wodzisławiu Śl. znów będzie deptakiemW połowie października do Starostwa Powiatowego wpłynął wniosek podpisany przez Prezydenta Miasta Wodzisławia Śląskiego o zmianę organizacji ruchu na ulicy Powstańców Śląskich. Według niego na trasie miał zostać wprowadzony zakaz ruchu w godz. 9 -17 z wyjątkiem umieszczonym na tabliczce pod znakiem ,,nie dotyczy zaopatrzenia do 30 minut, mieszkańców dojeżdżających do posesji oraz służb miejskich’’.

- Ze względu na wagę problemu starosta uznał, że projekt ten rozpatrywany będzie w trybie szczególnym, a podjęcie ostatecznej decyzji zostanie poprzedzone analizą wpływu zamknięcia ulicy na cały układ komunikacyjny miasta i sąsiednie ulice, a także oceną skutków społecznych dla mieszkańców i lokalnych przedsiębiorców - wyjaśnia Wojciech Raczkowski, ze Starostwa Powiatowego.

W tym celu powołana zostanie specjalna komisja, która rozstrzygnie jak będzie wyglądał ruch drogowy na Starym Mieście. W skład komisji starosta powoła przedstawiciela policji, miasta oraz reprezentantów lokalnej społeczności. Do czasu kompleksowego rozwiązania problemu, ze względu na bezpieczeństwo pieszych starosta przyjął tymczasowe rozwiązanie zaproponowane przez prezydenta z małymi korektami.

- W pełni popieramy dążenia do ograniczenia ruchu kołowego w ścisłym centrum miasta. Jest to trend ogólnoeuropejski i Wodzisław nie powinien się różnić od innych miast pod tym względem – mówi Arkadiusz Łuszczak naczelnik wydziału komunikacji i transportu w Starostwie Powiatowym.

– Preferowanie ruchu pieszego, tworzenie stref o charakterze handlowo- rekreacyjnym (tzw. deptaków) podnosi nie tylko estetykę i atrakcyjność miasta, ale sprawia, że starówka jest chętniej odwiedzana przez mieszkańców i gości, którzy dzięki temu liczniej odwiedzają sklepy i lokale gastronomiczne. Przyjmowane rozwiązania muszą być jednak kompleksowe i spójne dla całego układu komunikacyjnego i jednocześnie stwarzać warunki do ograniczonego korzystania z tych ulic przez mieszkańców oraz handlowców. Ustalone reguły nie mogą jednakże powodować problemów z interpretacją przepisów i wyegzekwowaniem ustanowionych zasad – dodaje naczelnik.

W poprzednich latach wprowadzano już w centrum Wodzisławia Śl. zakaz ruchu. Tak było m.in. w 2009 roku (nie dotyczył on zaopatrzenia i mieszkańców).

- Zakaz ten był nieskuteczny i nagminnie łamany, a przedsiębiorcy skarżyli się, że nie ma możliwości dojazdu do ich sklepów. W wyniku debaty społecznej, wprowadzono strefę płatnego parkowania i zezwolono na wjazd także konsumentom zaopatrującym się w lokalnych placówkach handlowych. Tłumaczono wtedy, że jest to niezbędne dla utrzymania opłacalności handlu, który z galeriami posiadającymi własne parkingi przegrywa walkę o klienta - dodaje Raczkowski.

ZOBACZ TEŻ: Polub nas na Facebooku i bądź na bieżąco z informacjami!

Czytaj także

    Komentarze (1)

    Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

    Zaloguj się / Zarejestruj się!

    Obserwator (gość)

    Już raz był wprowadzony taki zakaz i co? Po pewnym czasie nagle był wielki bunt bo nie ma ruchu,niech się ci ludzie zdecydują wreszcie.