W Pszowie będą mieć Rynek jak marzenie. Ruszyła budowa

W Pszowie ruszyła najbardziej wyczekiwana inwestycja ostatnich lat - przebudowa rynku. Po zakończeniu prac będzie to prawdziwa wizytówka miasta.

W pierwszej kolejności robotnicy pracują na terenie dawnej dyskoteki Mega Astra. Tutaj powstanie parking (z granitu) na około 50 samochodów oraz część deptaka. 

- To pierwsza część tej największej inwestycji w ostatnich latach. Pochłonie ona 1,5 mln zł - mówi Marek Hawel, burmistrz Pszowa. Zgodnie z umową, parking ma zostać oddany do użytku nie później niż na koniec września. Jednak robotnicy zapewniają, że parkować będziemy tam mogli już na przełomie lipca i sierpnia. Co ważne dla mieszkańców, samochód będziemy tam mogli pozostawić za darmo.
Czytaj więcej. To rok wielkich inwestycji w powiecie wodzisławskim


Wkrótce mają się rozpocząć procedury przetargowe dotyczące drugiej części inwestycji. - Wykonawca ma za zadanie zaprojektować i przebudować pszowski rynek. Będzie to kosztować około 5 mln zł. Cała inwestycja zamknie się w 7 mln zł. Większość środków pochodzi z funduszów Unii Europejskiej - dodaje Hawel.

Wykonawca zaprojektuje rynek, ale to nie oznacza, że miasto nie ma na niego wpływu. Zwycięzca przetargu będzie musiał trzymać się specyfikacji, którą stworzyli włodarze Pszowa. - Główną atrakcją będzie rozbudowana fontanna. Ponadto znajdą się tutaj ścieżki spacerowe, ławki, roślinność oraz bardzo atkrakcyjny plac zabaw dla dzieci.
∨ Czytaj dalej

Całość zostanie wyposażona w oświetlenie - wylicza Hawel.Z inwestycji zadowoleni są mieszkańcy. - Nareszcie będziemy mieć rynek z prawdziwego zdarzenia. Mam nadzieję, że ożywi on centrum naszego miasta - mówi Karol Świerkot, mieszkaniec Pszowa.

Marek Hawel, chce, aby rynek był centrum spotkań mieszkańców. - Pszowianie zasługują na takie miejsce. Już wkrótce rodziny będą mogły tutaj spędzić swój wolny czas - kończy burmistrz.Inni czekają

Mieszkańcy Pszowa już za półtora roku będą mogli przespacerować się po nowym rynku. Dla porównania w o wiele bogatszym Jastrzębiu-Zdroju o budowie rynku mówi się od ponad 25 lat. I wciąż nie można spodziewać się jego powstania. Już w latach 70. w Jastrzębiu zakładano nie tylko budowę futurystycznego rynku, ale także całego śródmieścia. Władzom PRL niestety zabrakło determinacji i pieniędzy na realizację planu. Budowa śródmieścia miała ruszyć w 1975 roku. W ostatnich latach ponownie mówi się o budowie centralnego placu w mieście. Według koncepcji samorządowców, może on powstać w Parku Zdrojowym wraz z reprezentacyjnym deptakiem. Jednak wciąż nie wiadomo, kiedy to się stanie.Czytaj więcej. Pszów: Trwa budowa kanalizacji narynku. Zobacz zdjęcia.

Komentarze (0)

avatar

Brak komentarzy. Możesz być pierwszy!

Wybierz kategorię