Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

W sercu Żuław Steblewskich

Elżbieta Skirmuntt-Kufel
Parafia św. Jana Chrzciciela szczyci się kościołami w Giemlicach i Osicach, które odnowione zostały dzięki ofiarności wiernych. Na ratunek czeka świątynia w Steblewie Kościół parafialny pw. św.

Parafia św. Jana Chrzciciela szczyci się kościołami w Giemlicach i Osicach, które
odnowione zostały dzięki ofiarności wiernych. Na ratunek czeka świątynia w Steblewie
Kościół parafialny pw. św. Jana Chrzciciela w Giemlicach to nie tylko świątynia pełna pieczołowicie odrestaurowanych zabytków, ale też siedziba dekanatu Żuławy Steblewskie. Obowiązki dziekana sprawuje ks. prałat Franciszek Fecko, proboszcz parafii od 1974 r. Obecny, zachwycający troską o liczne zabytkowe detale, wygląd świątyni to zasługa właśnie tego kapłana, który potrafi mobilizować wiernych do podejmowania kolejnych finansowych wyzwań. Ich wysiłek należy cenić tym bardziej, że nie jest to zbyt liczna grupa. Skupia ona 1280 osób.
Systematycznie wykonywano konieczne prace od remontu dachu, osuszania i zaizolowania ścian świątyni poprzez odnowienie i konserwację barokowych ołtarzy - głównego i bocznych, ambony czy malowanie wnętrza i elewacji kościoła. Niezbędna okazała się też wymiana ram okiennych i ławek. Wszystkie te prace, trwające ponad 25 lat, prowadzone były głównie z datków parafian. Mimo starań świątynia nie otrzymywała dotacji z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Równoległe trwały roboty w kościele filialnym w Osicach, ale i tam obyło się bez wsparcia z zewnątrz.
- Do dziś przechowuję pismo z MKiDN z odmową przyznania środków finansowych na remont osickiej wieży - opowiada ks. dziekan. - W ocenie ekspertów zabrakło nam 1 punktu. Urzędnik podając przyczynę, uzasadnił, że zabytek nie znajduje się na liście światowego dziedzictwa UNESCO. Byłem później w tej sprawie w Warszawie. Nie chciano mi uwierzyć w taką argumentację dopóki nie pokazałem pisma. Cóż, i tak było już za późno - pieniądze rozdzielono.
Największym wydarzeniem w życiu parafii była odbudowa spalonej w 1945 r. wieży i umieszczenie na niej zabytkowych dzwonów - małego, barokowego z 1699 r. i dużego z 1837 r. Tym razem jednak ambitne przedsięwzięcie wsparł Samorząd Województwa Pomorskiego i gm. Cedry Wielkie.
Historyczny dla świątyni moment nastąpił zimą 2007 r. Wówczas to kościół odzyskał dawny wygląd.

Msze św.
Plan nabożeństw: niedzielne msze Św. 8.30 i 12.00 w Giemlicach, 10.30 w Osicach, w dni powszednie wiosną i latem - godz. 18.00, jesienią i zimą - godz. 17.00 (tylko w kościele w Giemlicach).

Działają przy parafii
Rada Parafialna powoływana jest przy okazji ważnych wydarzeń lub prowadzenia inwestycji. Istnieje też Koło Żywego Różańca.

Historia
Giemlice (niem. Giemlitz, Gemlitz) wzmiankowane były już w 1292 r., kiedy to książę gdański Mściwój II podarował wieś cystersom pelplińskim. Od 1301 r. należała ona do biskupa kujawskiego, a w 1592 r. przekazana została jezuitom ze Starych Szkotów pod Gdańskiem. W latach 1807-1814 pozostawała w obrębie posiadłości ziemskich miasta Gdańska, zaś latach 1793-1807 i 1814-1919 była własnością skarbu pruskiego. Parafia wzmiankowana była już w 1468 r., a obecny kształt kościół zyskał w latach 1840-41.

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pomorskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto