Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Warszawa ma nowe muzeum. Można je już zwiedzać i dowiedzieć się, kim była Lady Ryder of Warsaw

AP
Warszawa ma nowe muzeum. Można je już zwiedzać i dowiedzieć się, kim była Lady Ryder of Warsaw
Warszawa ma nowe muzeum. Można je już zwiedzać i dowiedzieć się, kim była Lady Ryder of Warsaw Google Street View
Od 24 października Warszawa wzbogaciła się o kolejne muzeum. Poświęcone jest brytyjskiej działaczce i filantropce, Sue Ryder. Brytyjka, po odznaczeniu Orderem Imperium Brytyjskiego wybrała sobie tytuł Lady Ryder of Warsaw.

Sue Ryder już od najmłodszych lat zdradzała zainteresowanie niesieniem pomocy innym. W wieku 16 lat wstąpiła do Korpusu Pierwszej Pomocy Pielęgniarskiej, które funkcjonowało przy dowództwie Kierownictwa Operacji Specjalnych. Przydzielono ją do oddziału polskiego. Pracowała w bazie, w której prowadzono szkolenia dla cichociemnych. Zajmowała się przewożeniem żołnierzy do szkoły spadochroniarzy i na kursy specjalne, naprawiała sprzęt, pracowała również jako szyfrantka.

Aby oddać hołd ofiarom II wojny światowej, założyła fundację charytatywną. Jest też uważana za prekursorkę sklepów charytatywnych, z których dochód ze sprzedaży jest przeznaczany na pomoc potrzebującym.
W sumie w kilkudziesięciu krajach stworzyła ponad 100 ośrodków pomocy dla chorych, w tym ponad 30 w Polsce. Pierwsze rozpoczęły działalność w latach 50., do dzisiaj działa ich w naszym kraju 13 - są to hospicja, oddziały szpitalne, domy opieki dla osób starszych, przedszkole dla dzieci specjalnej troski oraz sale rehabilitacyjne.

W 1957 roku Sue Ryder został przyznany Order Imperium Brytyjskiego. Filantropka wybrała sobie tytuł Lady Ryder of Warsaw. Była bardzo przywiązana do Polski, traktowała ją jak swoją ojczyznę, a o Polakach mówiła "My, Polacy". Podczas oficjalnego otwarcia muzeum, które odbyło się 19 października, kurator wystawy Jolanta Pol opisała Brytyjkę jako "tytana pracy i osobę, która całe życie poświęciła chorym i cierpiącym".

Dla zwiedzających muzeum Sue Ryder czynne jest od 24 października. Wśród eksponatów zobaczymy m.in. tablicę rejestracyjną z ciężarówki, którą jeździła Brytyjka, a także maski przeciwgazowe i gogle spadochroniarskie, które przekazywała cichociemnym. Udostępnione zostało również jej archiwum.
Muzeum można odwiedzać w poniedziałki, wtorki i środy od 10:00 do 18:00. Wstęp jest bezpłatny. Muzeum znajduje się przy placu Unii Lubelskiej 2 w Rogatce Mokotowskiej Wschodniej.

Czytaj też: Najważniejsze muzea w Warszawie. Dziesięć miejsc, które musisz odwiedzić [PRZEGLĄD]

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Filip Chajzer o MBTM

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto