Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wielkie bitwy, Wielkiego Tygodnia. Pisze historyk Piotr Hojka

Piotr Hojka
Zniszczony wojną Wodzisław Śląski
Zniszczony wojną Wodzisław Śląski Muzeum w Wodzisławiu Śl.
Przypadająca w 2018 roku 73. rocznica walk w Wodzisławiu Śląskim, ma wymiar szczególny, ponieważ w tym roku kalendarz powszechny i liturgiczny są takie same jak w 1945 r. Oznacza to, że w bieżącym roku nie tylko daty, dni tygodnia ale również święta kościelne przypadają w te same dni co w pamiętnym 1945 r. Pisze Piotr Hojka, historyk z Muzeum w Wodzisławiu Śląskim.

Dziś, w poniedziałek (26 marca 2018 r.), przypada 73. rocznica bitwy o Wodzisław Śląski w konsekwencji której po ciężkich walkach miasto znalazło się pod kontrolą Armii Czerwonej. W wyniku trwającej od 24 marca 1945 r. ofensywy, której głównym celem było opanowanie przemysłowych terenów wokół Ostrawy, 25 marca 1945 r. doszło do ciężkich walk we wschodniej części ziemi wodzisławskiej tj. w Marklowicach, Gogołowej i Połomi, a 26 marca walki przeniosły się na ulice Wodzisławia.

CZYTAJ TEŻ. Historia Wodzisławia Śl.: Bomby spadły na kościół w Niedzielę Palmową [ZDJĘCIA]

Podobnie jak 73. lata temu, bitwa o miasto przypadła 26 marca w poniedziałek po Niedzieli Palmowej. 25 marca w Niedzielę Palmową miasto znajdujące się praktycznie bezpośrednio na linii frontu było celem kilku nalotów bombowych. To właśnie 25 marca w Niedzielę Palmową zniszczeniu uległa m.in. wieża i dach kościoła Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. W 2018 r. mamy więc idealne nałożenie kalendarza liturgicznego Kościoła Katolickiego z kalendarzem powszechnym. Gdy w Wodzisławiu Śląskim, walki ucichły, w sąsiednich miejscowościach nadal trwały.

CZYTAJ TEŻ. Historia Wodzisławia Śląskiego i powiatu wodzisławskiego [ARTYKUŁY, ARCHIWALNE ZDJĘCIA]

Przykładowo w Turzy Śląskiej (27 marca). Wielka Środa i Wielki Czwartek szczególnie krwawo zapisał się w Czyżowicach (28/29 marca). Wielki Piątek był dniem w którym do najtragiczniejszych wydarzeń doszło w Rogowach. Jak pisał mieszkaniec tej wsi, Zygmunt Klon: „W pamiętnym zaś dniu, 30 marca 1945 roku, dopuścili się sowieccy wyzwoliciele potwornej zbrodni. Zamordowali blisko pół setki mężczyzn, w większości ojców
rodzin. Sposób, w jaki mordowali rogowian, do dziś budzi zgrozę.”

CZYTAJ TEŻ. To były koszmarne walki o Wodzisław Śląski [ZDJĘCIA]

Nietrudno sobie wyobrazić jak przez 73. laty wyglądały Święta Wielkanocne na naszej ziemi. Zniszczone domostwa, zagrody, trupy żołnierzy, wraki spalonego i zniszczonego sprzętu. Wreszcie zniszczone świątynie np. w Wodzisławiu oraz Rogowach. Po tak tragicznie przeżytym wielkim tygodniu, dla wielu mieszkańców ziemi wodzisławskiej Święta Wielkanocne już nigdy nie były takie same. Powyższe wydarzenia były i nadal powinny być
nauczką dla przyszłych pokoleń aby tylko kalendarz, a nie historia zatoczyły koło.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak Disney wzbogacił przez lata swoje portfolio?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wodzislawslaski.naszemiasto.pl Nasze Miasto