Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wodzisław Śląski: Mieszkańcy uczcili pamięć kard. Bolesława Kominka [ZDJĘCIA]

Arkadiusz Biernat
Mieszkańcy uczcili pamięć kard. Bolesława Kominka
Mieszkańcy uczcili pamięć kard. Bolesława Kominka Arkadiusz Biernat
Wodzisław Śląski: Mieszkańcy Radlina II i okolic uczcili pamięć kard. Bolesława Kominka. Mszę św. z okazji 40. rocznicy śmierci i 60. rocznicy otrzymania sakry biskupiej odprawił ks. infułat Rudolf Brom. Zobaczcie zdjęcia.

Wodzisław Śląski: Mieszkańcy uczcili pamięć kard. Bolesława Kominka

Msza św. z okazji 60. rocznicy otrzymania sakry biskupiej przez ks. Kard. Bolesława Kominka i 40. rocznicy jego śmierci została odprawiona w kościele św. Marii Magdaleny w Radlinie II. Niestety ze względu na liczne obowiązki nie udało się na nią dotrzeć abp. Wiktorowi Skworcowi.

W jego zastępstwie liturgię odprawił ks. infułat Rudolf Brom. - Dziękujmy Bogu za kardynała Bolesława Kominka. To był pogodny człowiek. Zawsze był otwarty na problemy ludzi i kościoła, czego efektem był słynny list do biskupów niemieckich "Wybaczamy i prosimy o przebaczenie". Za to był pod stałą obserwacją komunistycznej władzy. Sakrę biskupią musiał przyjąć w prywatnej kaplicy w Przemyślu. Do końca służył ludziom, Bogu i za to dziękujmy - mówił podczas kazania ks. Brom.

Po mszy św. złożono kwiaty pod tablicami upamiętniającymi kard. Bolesława Kominka. Jedna znajduje się w przedsionku kościoła, a druga w pobliskiej szkole.

Następnie odbyło się zwiedzanie izby pamięci poświęconej kardynałowi oraz pokazy artystyczne w sali gimnastycznej Szkoły Podstawowej nr 17.

Ważna postać polskiego Kościoła

Bolesław Kominek urodził 23 grudnia 1903 roku w Radlinie II. Studiował na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie oraz w Instytucie Katolickim w Paryżu (1927-1930). Święcenia kapłańskie przyjął w Katowicach 11 września 1927. W okresie studiów paryskich działał jako duszpasterz wśród emigrantów polskich. Od 1930 pracował w diecezji katowickiej, był m.in. sekretarzem Akcji Katolickiej. Podczas II wojny światowej przebywał w Lublinie i na Górnym Śląsku, prowadził działalność charytatywną i duszpasterską na rzecz jeńców wojennych i więźniów obozów koncentracyjnych.

Po II wojnie światowe władze utrudniały mu wypełnianie swojej posługi usuwając go z chociażby z urzędu administratora apostolskiego w Opolu, czy swoim działaniem sprawiając, że sakra biskupia musiała mu być przyznana w tajemnicy 10 października 1954 roku.

Bolesław Kominek dzięki swojej determinacji, przyczynił się do pojednania polsko-niemieckiego po II wojnie światowej. To bowiem właśnie on, wraz z innymi biskupami, wystosował do niemieckiego kleru list ze słynnym już cytatem „… przebaczamy i prosimy o przebaczenie”. Według historyków, to jego postać i działanie przyczyniło się do unormowania stosunków dyplomatycznych między Polską a Niemcami i unormowania granic diecezji zachodnich w 1972 r. Wtedy też został mianowany metropolitą wrocławskim. Jego zasługi dla duszpasterstwa były nadal dostrzegane i w 1973 roku został mianowany przez papieża Pawła VI kardynałem.

Niestety, rok później, 10 marca 1974 roku kardynał Bolesław Kominek zmarł.

ZOBACZ TEŻ: Polub nas na Facebooku i bądź na bieżąco z informacjami!

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak globalne ocieplenie zmienia wakacyjne trendy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wodzislawslaski.naszemiasto.pl Nasze Miasto