Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

XVI Powiatowa Olimpiada Osób Niepełnosprawnych w Wodzisławiu Śl. [ZDJĘCIA]

AREK
Tak było na XVI Powiatowej Olimpiadzie Osób Niepełnosprawnych w Wodzisławiu Śl.
Tak było na XVI Powiatowej Olimpiadzie Osób Niepełnosprawnych w Wodzisławiu Śl. Starostwo Powiatowe
Setki uczestników, mnóstwo emocji i niesamowitych przeżyć – tak pokrótce można opisać to, co działo się na terenie Powiatowego Młodzieżowego Ośrodka Sportu w Wodzisławiu Śląskim. Odbyła się tam XVI Powiatowa Olimpiada Osób Niepełnosprawnych, która jest jedną z największych tego typu imprez sportowo-rekreacyjnych w województwie śląskim. Po raz pierwszy impreza odbyła się pod honorowym patronatem Polskiego Komitetu Paraolimpijskiego.

Olimpiadę rozpoczął uroczysty przemarsz uczestników przy akompaniamencie orkiestry Fundacji Muzycznej Orkiestry KWK Anna im. Wiktora Kamczyka pod batutą Adama Bobera oraz podniesienie flagi igrzysk na maszt. Symbol igrzysk wraz ze sportowcami nieśli Starosta Wodzisławski Ireneusz Serwotka, Przewodniczący Rady Powiatu Eugeniusz Wala, ks. prałat Bogusław Płonka oraz biathlonista i multimedalista Tomasz Sikora. Flaga została podniesiona przy akompaniamencie hymnu narodowego. Jedną z nowości w tegorocznej edycji Powiatowej Olimpiady Osób Niepełnosprawnych był znicz olimpijski, ufundowany przez przedsiębiorcę Tomasza Kwietniewskiego. Zaszczyt niesienia ognia olimpijskiego, a także odpalenia znicza przypadł uczestniczącemu w Olimpiadzie Pawłowi Zawadzie.

– To dla mnie ogromna radość i satysfakcja, że możemy wszyscy być tutaj i dobrze się bawić. Dziękuję wszystkim, którzy wspierają tę inicjatywę. W tym roku na naszej Olimpiadzie po raz pierwszy zapłonął znicz. Jest jednym z elementów, o których nie możemy zapominać. Olimpiada ma swoje ceremoniały i one w Wodzisławiu Śląskim zostały dochowane. Cieszę się, że tak licznie zgromadziliście się w Powiatowym Młodzieżowym Ośrodku Sportu, bo to świadectwo, że idea Olimpiady jest bardzo potrzebna. Dziś wszyscy są wygranymi. Mam nadzieję, że wyjedziecie stąd w doskonałych humorach. Drodzy uczestnicy walczcie zgodnie z ideą igrzysk i fair play. Dziś nie osobiste sukcesy są najważniejsze – powiedział Starosta Wodzisławski Ireneusz Serwotka, dokonując uroczystego otwarcia igrzysk.

Olimpijczycy przystąpili do zmagań w piętnastu konkurencjach. Były to m. in. bieg sprinterski, pchnięcie kulą, skok w dal, unihokej czy podnoszenie ciężarków. Do zmagań sportowych przystąpiło ponad 360 zawodników z 21 placówek z terenu Powiatu Wodzisławskiego, a także z Rybnika i Jastrzębia-Zdroju. Dla kibiców, a także sportowców szukających chwili wytchnienia, przygotowano szereg atrakcji. Były to pokazy taneczne formacji „Tornado”, występy grupy artystycznej Fundacji Teatru Wodzisławskiej Ulicy – występy klaunów, zabawy z chustą czy wizyta bajkowych postaci oraz malowanie twarzy. Nie lada gratką była wizyta strażaków z Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Wodzisławiu Śląskim, którzy prezentowali wóz bojowy, a także przy pomocy drabiny wywozili na wysokość uczestników, pokazując nie tylko teren zmagań, ale także urokliwą panoramę Powiatu Wodzisławskiego.

Sporym zainteresowaniem cieszył się także wóz policyjny. Dzieci z wielką chęcią wsiadały do radiowozu i testowały możliwości sygnałów świetlnych i dźwiękowych. Dzięki uprzejmości motocyklistów z grupy „Hanysy”, uczestnicy mogli przejechać się na chopperze i przez chwilę poczuć klimat podróży na motocyklu, przy charakterystycznym dźwięku silnika. Z kolei na boisku dźwięki muzyki wprawiły w ruch nie tylko tancerzy, ale także kibiców. Wszyscy razem świetnie się bawili wykonując układ taneczny do muzyki latynoskiej. Uczestnicy mogli zagrać także z koła fortuny, dzięki któremu mogli wzbogacić się o powiatowe pamiątki, w zależności od wylosowanego pola.

Zwieńczeniem olimpijskich zmagań była ceremonia medalowa. – Tych którzy dziś wygrali jest bardzo dużo. Wygraliśmy wszyscy, dlatego mamy przygotowane mnóstwo medali. Mam nadzieję, że wywieziecie stąd same dobre wspomnienia. Mam nadzieję, że zobaczymy się także za rok, na XVII już Olimpiadzie – mówił do zebranych olimpijczyków Ireneusz Serwotka. Medale odebrali wszyscy uczestnicy zmagań sportowych, a radość i emocje które towarzyszyły ceremonii były dla wszystkich niezwykłym przeżyciem.

Sukces XVI Powiatowej Olimpiady Osób Niepełnosprawnych nie byłby możliwy bez zaangażowania wolontariusze. W tym roku blisko 110 wolontariuszy z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Wodzisławiu Śląskim pod opieką nauczyciela Wojciecha Nierody, pomagało przy organizacji imprezy, nadzorowało konkurencje sportowe, a także służyło pomocą osobom niepełnosprawnym.

Olimpiada zgromadziła wielu gości. Wśród nich znaleźli się wicestarosta Danuta Maćkowska, członkowie zarządu powiatu Janina Chlebik-Turek i Andrzej Kania, wiceprezydent Wodzisławia Śl. Izabela Kalinowska, koordynator ds. osób niepełnosprawnych w Urzędzie Miasta Wodzisław Śląski Barbara Macharzyńska, proboszcz Parafii Ewangelicko-Augsburskiej w Wodzisławiu Śl. ks. Daniel Ferek, judoczka Sandra Pniak oraz radni powiatowi, przedstawiciele samorządów z terenu powiatu, straży pożarnej i policji oraz przedstawiciele instytucji z Powiatu Wodzisławskiego.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak postępować, aby chronić się przed bólami pleców

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wodzislawslaski.naszemiasto.pl Nasze Miasto