Zakaz palenia na balkonach? Propozycja budzi wiele kontrowersji [SONDA]

Wiele kontrowersji kilka lat temu spowodowało wprowadzenie restrykcyjnego zakazu palenia w miejscach publicznych. Jednak co z przestrzenią, która nie do końca zalicza się do zacisza naszego własnego mieszkania, ale trudno ją też uznać za publiczną?

Ustawę o zakazie palenia w miejscach publicznych uchwalono 15 listopada 2010 roku, choć wzbudzała ona liczne kontrowersje. Od tamtej pory palacze musieli pożegnać się z wychodzeniem "na dymka" w wielu dostępnych do tej pory miejscach: szkołach, uczelniach, restauracjach, zakładach pracy i innych miejscach użyteczności publicznej. Podobnie stało się z entuzjastami elektronicznych papierosów, od niedawna traktowanych na równi z tymi zwyczajnymi.

Jak widać, w takiej rzeczywistości jednak da się przeżyć. Palacze zostali zmuszeni do wycofania się w zacisza własnych domów oraz specjalnie przystosowane miejsca, w których palenie jest dozwolone. Na naszych ulicach, przystankach, w parkach i lasach zrobiło się czyściej odkąd przestały wszędzie zalegać pety. Zyskało także samo powietrze, szczególnie w pomieszczeniach, które wcześniej z braku innych perspektyw należało dzielić z palaczami - głównym problemem w tej sferze były niegdyś restauracje. Poza przypadkami, w których obowiązujący zakaz jest łamany, można powiedzieć, że doszło już do niejakiej stabilizacji. Palacze jakoś sobie radzą, a osoby niepalące są z całą pewnością bardziej zadowolone z obrotu spraw. Sytuacja nie przypomina jednak sielanki, gdyż w ustawie o niepaleniu w miejscach publicznych znalazła się pewna luka. Co z balkonami?

Z jednej strony, balkon jest częścią mieszkania. Z drugiej jednak... wystaje poza nie, co może przeszkadzać sąsiadom. Jednak gdzie, jeśli nie na balkonie, skoro nie mamy ochoty ustawicznie zadymiać sobie wnętrza? Może w mieszkaniu są dzieci lub inne osoby, które nie powinny - lub po prostu nie lubią - wdychać dymu? Nie da się ukryć, że to skomplikowany problem, choć każda strona dyskusji posiada w tym zakresie silne przekonania.

Na Facebooku Dziennik Zachodni zapytał Czytelników, co sądzą o zakazie palenia na balkonach. Rozgorzała nie lada dysputa...

A może zakazać oddychać? To wszyscy umrą i nie będzie problemu. Ja nie palę. Ale stanę w obronie palaczy, bo to miał być wolny kraj! A tu tylko zawiści międzyludzkie.

- napisał internauta Bogdan pod naszym postem na Facebooku.

Podobne zdanie występuje w dyskusji dość często i stanowi - nie da się ukryć - argument odpowiedni na każdy zakaz:

A może tak w końcu zakazać żyć? Ludzie, to już jakiś obłęd. Zakaz tego, zakaz tamtego...

- wylicza inny internauta.

Można by uznać, że palacze w Polsce mają wyjątkowo trudne życie. Nie brakuje opinii potępiających zakaz palenia na balkonie:

Bez przesady. Balkon to część naszego mieszkania. Bardziej przeszkadza mi smród gotującej się kapusty, niż ten dym z papierosów

- napisała Kasia.

Czysta głupota. Balkon jest częścią metrażu mieszkania za którą my płacimy więc mamy prawo na nim robić co nam się podoba

- dodaje Natalia.

Osoby niepalące, oczywiście, chętnie przystałyby na wprowadzenie takiego zakazu. Nie brakuje wypowiedzi, które spotykają się zarówno z aplauzem, jak i z krytyką.

Ja jestem za ABSOLUTNYM zakazem - dlaczego moje dzieci mają wdychać dym? Ktoś ma ZERO silnej woli i ma gdzieś własne zdrowie, a one mają być biernymi palaczami?

- pyta internautka Wera.

Dokładnie! Niepalący musi uciekać z balkonu i zamykać okna we własnym domu, żeby nie musieć wdychać tych wszystkich cudowności z dymem papierosów, to to już ok? Chcesz palić, rób to tak, abyś nie naruszał granic innych... Smródź we własnym domu

- przytakuje Joanna.

Głosów za wprowadzeniem zakazu palenia na balkonie nie brakuje.

Jestem za zakazem, niech każdy kopci w swoim mieszkaniu, mam sąsiadów z dwóch stron i jeszcze z dołu i palą nieraz jednocześnie, muszę zamykać okna. Będąc na wczasach zapłaciłam za tzw powietrze a wdychałam dym z papierosów. Wczasowicze palili od rana do nocy, była przerwa jak wychodzili, ale padało i częściej byli

- pisze na Facebooku Maria.

Wolę żeby palił na balkonie czy wyglądając przez okno niż palił na klatce schodowej przed drzwiami

- podsumowuje internautka Angelika.

Nasze pytanie wywołało burzliwą dyskusję. Komentarzy pod postem zebrało się ponad pięćset i wciąż ich przybywa.
Wątek zakazu palenia na balkonach można śledzić TUTAJ

POLECAMY PAŃSTWA UWADZE:

Redaktor

Więcej na temat:

Komentarze

Liczba znaków do wpisania:  4000/4000

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

09.09.2018, 15:51

Kobieto, o czym tu piszesz, smród to jedna sprawa, a druga wdychanie trującego dymu, od smrodu nie zachoruję, od dymu papierosowego tak

08.08.2018, 14:31

A dlaczego palacze nie mogą się dostosować do niepalących? Wszystko działa w dwie strony...
Niepalący nie szkodzi palaczowi, a palacz niepalącemu owszem...
Spójrz na to z innej strony.
Aczkolwiek osobiście uważam, że kwestie balkonów to prywatna sprawa ich posiadaczy.

07.08.2018, 19:23

i jeszcze jak z klatki wyjdziesz ma być obowionskowe badanie kału dziennie i żadne później

06.08.2018, 20:33

Co zrobić,kiedy kilkanaście firm śmieciowych pod balkonami lokatorów przez lata spalała odpady niewiadomego pochodzenia z sąsiednich krajów.Nie reagowały żadne odpowiedzialne instytucje w mieście,paliły się składowiska odpadów.więc dymek papierosowy to w porównaniu -mały pryszcz.

06.08.2018, 19:38

Sam nie palę i to od urodzenia, ale jak ktoś chce palić (przy okazji rujnując swoje zdrowie i finanse), to JEGO SPRAWA. JEST WOLNOŚĆ ! Nie wolno wszystkiego zakazywać, bo to trąca totalitaryzmem. Bo ktoś kiedyś może wpaść na "genialny" pomysł, np. - ZAKAZ PSUCIA POWIETRZA. Bo to nie tylko gwałci powonienie innych, ale też szkodzi atmosferze (siarkowodór, metan i takie tam inne). A i łamie przepisy p.poż. - metan ! Jak ktoś przypadkowo zapali zapałkę w pobliżu 4 LITER takiego delikwenta, to nieszczęście gotowe ! No i trzeba by powołać specjalne służby, wyposażone w czujniki - zbliżą je do 4 liter danego delikwenta i... już go mają. Za kark i mandat albo inna kara !

06.08.2018, 13:57

Jeżeli komuś przeszkadza palacz na balkonie, to niech wybuduje sobie dom i w nim zamieszka. Jeżeli go nie stać i mieszka w bloku to niech się dostosuje! Ja jak chce podróżować komfortowo to zmawiam taksówkę, jak mnie nie stać, to jadę autobusem i często stoję, i nie mam pretensji o to do kierowcy. Staruchy wykupili mieszkania po złotówce i myślą, że są panami

06.08.2018, 08:38

Jeżeli myślicie, że eksterminacja palaczy zapewni wam długie, zdrowe i szczęśliwe życie to się mylicie. Samochody, smog, jedzenie faszerowane wszelkimi "E" dodatkami, degradacja przyrody itd.itd. załatwi was prędzej niż palacze. Zdrowe powietrze bez palaczy? Chyba na księżycu.

05.08.2018, 19:05

No bo to najczesciej moherowe kościółkowe towarzystwo takie oszczędne jest, na wodzie oszczędza, popyla suchy chleb z pasztetką, ale na tace dyche dać trzeba bo teraz jest trend że monety to wstyd. Mam sąsiadkę prężną działaczkę RM, ma wannę ale myje sie w misce w wodzie po pierogach. Bo ciepła i taniej.

05.08.2018, 16:18

Ludzie! A nie przeszkadza wam czasem smród z pionów kanalizacyjnych, spowodowany tym, że kible spłukujecie raz dziennie (bo szkoda wody), że się nie myjecie tylko łazicie przepoceni i utytłani we własnym pocie, bo za wodę się płaci? Do windy trzeba wchodzić po was na wdechu. Nade mną jest pion z ośmioma piętrami. Rzadko słyszę spływającą wodę w rurach. Nie myjecie się kopciuchy, pływacie we własnych wydzielinach a mędrkujecie o zakazach i nakazach. Sama nie palę, ale wolę po kroć razy takiego balkonowego palacza, niż brudasa, który wie , że ma wannę i kibel, ale nie wie do czego służą.

05.08.2018, 10:51

Niech palą ale niech nie rzucają popiołu i petów na niżej położony balkon .

05.08.2018, 10:05

osobiscie nie pale od kilku lat, ale kiedy wpadaja palacy znajomi zazwyczaj prosze by palili na balkonie. Jak dlugo zyje tak nigdy nie czulem tego, ze ktos pali na balkonach w swoim domu przy otwartym oknie. Najwazniejsze jednak o czym wspomniano w artykule, balkon jest czescia metrazu mieszkania - prywatna, za ktora placimy. Wprowadzanie zakazu palenia papierosow na balkonie jest wiec niedorzeczne w mojej opinii. Rozumiem zakaz grilla bo to jest dlugotrwale i rzeczywiscie wszyscy sasiedzi czuja, ale 5-10 minutowy papieros? Tak czy inaczej czy na balkonie czy 1m blizej gdy ktos pali, to leci do powietrza i tak tym oddychamy, biernie. Nie dajmy sie zwariowac.

05.08.2018, 08:42

przestancie jezdzic samochodami!!!!!!

05.08.2018, 05:07

Nie palacze, a podp¡erdalacze, blokowe szpiegi co wszystko w koło ich interesuje, to taki nowy oddział ot, od jarka waligruchy, są skuteczniejsi od Stasi, oni niech sie wyprowadzą, tylko kogo tam w lesie podp¡erdolić? Wiewiórki że łupin po żołędziach nie sprzątają?

04.08.2018, 23:27

Niech sie palacze wyprowadzą do swoich domów . Alabo tak oala aby smorody leciały do ich mieszkań a nie do sąsiadów.

04.08.2018, 18:44

Najlepszym wyjściem jest nie palić papierosów. Kiedyś paliłam, ale nigdy na klatce schodowej. Zdarzało się na balkonie, ale dym leciał do góry, mieszkałam na ostatnim piętrze

04.08.2018, 15:17

I to jest prawda do szalasu się wyprowadzcie jak tak wam źle

04.08.2018, 15:08

Sam jesteś szkodnikiem tego narodu

04.08.2018, 15:04

To Trzeba się z tym pogodzić i żyć dalej bo to prawda jeżeli chodzi o mnie choć nie palę to czysty absurd jakby nie było ważniejszych spraw tacy ludzie co bo brak kultury może oni też jej nie posiadają

04.08.2018, 14:21

To jest PROBLEM nie do rozwiązania. Wszystko zależy od tzw. "dobrego wychowania" i "klasy" blokowych palaczy. Jeżeli zwrócenie uwagi przez niepalących o smrodzeniu i zanieczyszczaniu balkonów, parapetów i trawników pod nimi nie skutkuje, to już jest oczywistym jaki poziom wychowania ów PALACZ sobą reprezentuje. A palacze argumentujący, żeby wyprowadzić się z bloku do własnego domu z pewnością NIE MAJĄ WYOBRAŹNI.

04.08.2018, 13:36

Wszyscy palacze to szkodniki dla zdrowia i egoiści ...

04.08.2018, 13:25

A mnie strasznie wkurzaja marudy Twojego pokroju,sam nie pale a nie przeszkadza mi to,lepszy smrod fajek jak przepoconych cielsk,

04.08.2018, 06:40

Blokowe szpiegi modlące doniosą, te co siedzą całymi dniami w oknach i na balkonach, nie trzeba żadnych dronów.

03.08.2018, 23:03

A mój Dziadek ś.p. jarał szlugi 64 lata i go samochód prowadzony przez pijaka na przejściu potrącił. Gdzie tu sens? Gdzie logika?

03.08.2018, 22:58

Niedługo wprowadzą zakaz duszenia kaczora we własnej toalecie, gdyż niefortunnie grozi to hemoroidami.

03.08.2018, 22:36

o widzę miejski monitoring poczuł smrodek papieroska i już oburzenie i do proboszcza na tace dać i prosić o rade.