Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Zarządzanie energią - czy warto?

Redakcja
Czy wiesz, czym są tzw. białe certyfikaty? Jak je zdobyć i po co są potrzebne - wyjaśni energetyk
Czy wiesz, czym są tzw. białe certyfikaty? Jak je zdobyć i po co są potrzebne - wyjaśni energetyk fot. /arc./123rf
Po co w gminie doradca energetyczny i dlaczego gospodarka niskoemisyjna każdemu się opłaca?

184 osoby wzięły udział w konferencjach zorganizowanych we wszystkich subregionach województwa śląskiego dotyczących efektywności energetycznej. Doradcy energetyczni WFOŚiGW w Katowicach w ramach Projektu „Ogólnopolski system wsparcia doradczego dla sektora publicznego, mieszkaniowego oraz przedsiębiorstw w zakresie efektywności energetycznej oraz OZE” zorganizowali 5 konferencji dedykowanych przedstawicielom gmin. Tematem przewodnim była efektywność energetyczna, gospodarka niskoemisyjna i odnawialne źródła energii. Zostały omówione założenia projektu doradztwa oraz zakres wsparcia, którym służą doradcy. Rozmawiano też o dostępnych źródłach finansowania inwestycji z zakresu efektywności energetycznej i OZE. Doświadczeniami z wdrażania projektów zmierzających do ograniczenia niskiej emisji oraz polepszenia efektywności energetycznej podzielili się przedstawiciele gmin, między innymi Sosnowca, Piekar Śląskich, Katowic, Pietrowic Wielkich, Bielska-Białej, Żywca, Częstochowy i Myszkowa. Próbowano również odpowiedzieć na pytanie, po co gminie energetyk gminny i jakie korzyści wynikają z ustawy o efektywności energetycznej, która oprócz obowiązków może przynieść gminom także profity finansowe. (ET)

W skrócie:

Ratujemy konie
Terapeutka Drumli prosi ludzi o wsparcie

Drumla po wielu latach ciężkiej pracy miała trafić na rzeź. Klub Gaja uratował klacz, która z konia gospodarskiego stała się członkiem zespołu terapeutycznego w Szkole Specjalnej w Sosnowcu. Po latach pracy z dziećmi Drumla przeszła na emeryturę. Teraz ona prosi o odrobinę wsparcia! Przez kilkanaście lat pracowała w polu, ciągnęła bryczkę, rodziła źrebaki. Gdy przestała być potrzebna, miała trafić na rzeź. W lutym 2012 roku Klub Gaja uratował klacz i przekazał do Zespołu Szkół Specjalnych nr 4 w Sosnowcu. Tam pomagała dzieciom i młodzieży niepełnosprawnej w rehabilitacji. Była koniem do hipoterapii, stała się przyjacielem człowieka. Teraz ma 18 lat i urazy ścięgien w lewej nodze. Jeśli chcesz pomóc Drumli, wejdź na www Klubu Gaja. (T)

Plan gospodarki odpadami
Selektywna zbiórka i ochrona środowiska

Sejmik Województwa przyjął plan gospodarki odpadami dla województwa śląskiego do 2022 roku. Dokument zawiera m.in. kierunki dotyczące kształtowania systemu gospodarki odpadami. Stawia na selektywną zbiórkę u źródła, na rozwój Punktów Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych oraz gospodarkę tzw. obiegów zamkniętych. Plan zawiera harmonogram, określenie podmiotów odpowiedzialnych i sposobu finansowania zadań wynikających z przyjętych kierunków działań. Wskazuje regionalne instalacje do przetwarzania odpadów komunalnych. Zawiera także plan zamykania instalacji niespełniających wymagań ochrony środowiska. Warunkiem dopuszczalności finansowania inwestycji dotyczących odpadów komunalnych z funduszy unijnych lub funduszy ochrony środowiska i gospodarki wodnej jest ujęcie ich w planie inwestycyjnym. (MG)

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak postępować, aby chronić się przed bólami pleców

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na slaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto