Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Baszta Rycerska w Wodzisławiu Śl. nie tylko na weekend. To idealne miejsce dla poszukiwaczy przygód. Co znajdziecie w baszcie? ZDJĘCIA

Ireneusz Stajer
Ireneusz Stajer
Na historycznym Grodzisku, jednej z najstarszych części Wodzisławia Śląskiego, dawniej znajdował się zameczek myśliwski. Obecnie jedyna zachowana część obiektu - Baszta Rycerska stanowi skarb ziemi wodzisławskiej oraz atrakcję turystyczną miasta. Baszta jest otwarta do zwiedzania w każdy weekend (soboty i niedziele), w godz. od 12:00 do 18:00. Osoby, które chciałyby zobaczyć od środka ten historyczny zabytek w dni robocze, mogą to zrobić po wcześniejszym umówieniu wizyty.
Na historycznym Grodzisku, jednej z najstarszych części Wodzisławia Śląskiego, dawniej znajdował się zameczek myśliwski. Obecnie jedyna zachowana część obiektu - Baszta Rycerska stanowi skarb ziemi wodzisławskiej oraz atrakcję turystyczną miasta. Baszta jest otwarta do zwiedzania w każdy weekend (soboty i niedziele), w godz. od 12:00 do 18:00. Osoby, które chciałyby zobaczyć od środka ten historyczny zabytek w dni robocze, mogą to zrobić po wcześniejszym umówieniu wizyty. Ireneusz Stajer/UM Wodzisław
To świetne miejsce na ciekawe spędzenie czasu. Wodzisław Śląski zaprasza wszystkich poszukiwaczy przygód, miłośników historii do odwiedzenia prawdziwego skarbu – Wieży Rycerskiej, zwanej również Romantyczną. Pięknie odrestaurowany zabytek, położony w środku lasu przyciąga mieszkaóców regionu. Baszta jest otwarta w każdy weekend, po wcześniejszym telefonie lub mailu do jej opiekuna, można też wejść do środka w dniach roboczych. Z ostatniej kondygnacji widok bywa zaskakujący. Co można stamtąd dostrzec?

Baszta Rycerska na wodzisławskim Grodzisku

- Przy Baszcie Rycerskiej dla wszystkich osób odwiedzających ten wodzisławski zabytek, dostępna jest stacja naprawcza, która umożliwia bezpłatne zreperowanie roweru, hulajnogi czy deskorolki. To praktyczne rozwiązanie, które pozwala na szybką reakcję w razie niespodziewanej awarii. Urządzenie pojawiło się na Grodzisku w ramach zadania pn. „Rowerowa Pierwsza Pomoc - plenerowe stacje naprawcze w każdej gminie Subregionu Zachodniego” – informuje wodzisławski ratusz.

Na historycznym Grodzisku, jednej z najstarszych części Wodzisławia Śląskiego, dawniej znajdował się zameczek myśliwski. Obecnie jedyna zachowana część obiektu - Baszta Rycerska stanowi skarb ziemi wodzisławskiej oraz atrakcję turystyczną miasta.
Kiedy można zwiedzać Basztę Rycerską?

Przy obiekcie organizowane są imprezy. Jedną z najciekawszych była tegoroczna wioska rycerska. Uczestnicy mieli okazję przymierzyć rycerską zbroję, wziąć do ręki miecz, postrzelać z łuku czy rzucić włócznią do tarczy.

Co widać z najwyższego punktu Wieży Rycerskiej w Wodzisławiu?

Przy dobrej pogodzie można dostrzec wschodnie Sudety - opawską część Niskiego Jesionika, pomnik II Wojny Światowej w Hrabyne. Dobrze widoczne są również takie szczyty jak Velky i Mały Roudny. Co ciekawe przy bardzo dobrych warunkach atmosferycznych widoczny jest masyw Pradziada.

Kiedy można zwiedzać zabytkową basztę?

Baszta jest otwarta do zwiedzania w każdy weekend (soboty i niedziele), w godz. od 12:00 do 18:00. Osoby, które chciałyby zobaczyć od środka ten historyczny zabytek w dni robocze, mogą to zrobić po wcześniejszym umówieniu wizyty. Termin oraz godzinę odwiedzin w tygodniu można zarezerwować pod numerem telefonu: 32 45 90 579 lub e-mailowo: [email protected].

O Wieży Rycerskiej, zwanej też Romantyczną
Edward Brauns, ówczesny właściciel miasta na przełomie lat 1867-68 postanowił wznieść w leśnych terenach Grodziska zameczek myśliwski przypominający stare założenie zamkowe. Po śmierci fundatora w 1881 roku obiekt stopniowo popadał w ruinę, a po pewnym czasie zabudowa, która przyległa do wieży uległa całkowitemu zniszczeniu.

W 2021 roku oddano do użytku wyremontowaną Basztę Rycerską, która zyskała wieżę widokową, otwartą co roku w sezonie wiosenno-jesiennym bezpłatnie dla turystów. Aby dostać się na górę należy pokonać 59 schodów, skąd na szczycie można podziwiać okazałą panoramę miasta.

od 12 lat
Wideo

Niedzielne uroczystości odpustowe ku czci św. Wojciecha w Gnieźnie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wodzislawslaski.naszemiasto.pl Nasze Miasto