Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Budynek maszyny wyciągowej szybu Jan w remoncie. Zewnętrzna elewacja gotowa, teraz czas na stworzenie we wnętrzach biblioteki

OPRAC.:
Barbara Kubica-Kasperzec
Barbara Kubica-Kasperzec
Z zewnątrz wygląda już jak w czasach największej świetności, teraz przyszedł czas na wykończenie wnętrz. Mowa o budynku dawnej maszyny wyciągowej szybu Jan znajdującym się na terenach po dawnej kopalni Anna. Burmistrz Pszowa Czesław Krzystała podpisał właśnie umowę na realizację drugiego etapu rewitalizacji tego pięknego budynku. Po remoncie powstanie tam m.in. biblioteka.

Ta inwestycja ma być dumą dla mieszkańców Pszowa i włodarzy miasta. Na terenach pokopalnianych trwa przebudowa budynku maszyny wyciągowej szybu Jan. Budynek z zewnątrz został już pięknie odnowiony. Teraz czas na drugi etap prac. A ten właśnie staje się faktem. Burmistrz Pszowa Czesław Krzystała podpisał kilak dni temu umowę na realizację drugiego etapu rewitalizacji budynku dawnej maszyny wyciągowej szybu Jan. Zadanie obejmuje wykończenie wnętrz i zagospodarowanie terenu wokół budynku.

Remont pokopalnianego obiektu rozpoczął się w styczniu ubiegłego roku. W pierwszej kolejności modernizowano obiekt z zewnątrz. - Wykonano nową konstrukcję dachu, zamontowano stolarkę okienną i drzwiową, powstał szyb windy oraz nowe przegrody wewnętrzne, odnowiono a miejscami wręcz zrekonstruowano obiekt z zewnątrz. Ponadto zmodernizowano wieżę szybu Jan, tak, że stanie się ona ogólnodostępnym punktem widokowym - informują pszowscy urzędnicy. Prace przebiegały sprawnie i kiedy znalazły się na finiszu, włodarze Pszowa podpisali umowę na realizację drugiej części zadania.

- Widzimy już pierwsze efekty prowadzonych robót. Dzisiaj mamy już odświeżony ale i unowocześniony wizualnie budynek. Teraz przed nami roboty wewnętrzne i stworzenie otoczenia obiektu, które będzie uzupełnieniem i wypełnieniem całości. Jak widać koncepcja, którą przedstawialiśmy wcześniej nabiera dzisiaj realnych kształtów i jestem przekonany, że nowa przestrzeń spodoba się mieszkańcom. Zależało nam od początku, by odświeżyć i unowocześnić ten budynek i obszar wokół, jednocześnie nie zatracając pierwotnego i jakże ważnego dla mieszkańców naszego miasta historycznego charakteru tego miejsca – podkreśla Piotr Kowol, zastępca burmistrza miasta.

Drugi etap natomiast obejmuje prace zarówno wewnątrz budynku, jak również zagospodarowanie otoczenia. Obiekt zostanie kompleksowo wyremontowany i zmodernizowany także w środku. Ściany i stropy zostaną docieplone, zostaną wykonane nowe podłogi, stalowe schody i szklane balustrady. Stojąca we wnętrzu maszyna wyciągowa zostanie zabezpieczona i odmalowana. Ponadto zostaną wykonane kompleksowe prace
instalacyjne.

Ale to jeszcze nie wszystko, bo sporo zmian zajdzie na terenie przyległym do budynku maszyny wyciągowej. Dla tych, którzy będą tam chcieli odsapnąć, poczytać książkę zaplanowano skwery z altanami i ławkami, trawniki rekreacyjne, plac zabaw i ogród wertykalny. Inwestycja obejmuje również budowę chodników, dróg wewnętrznych wraz z miejscami parkingowymi i placem manewrowym.

Generalnym wykonawcą drugiego etapu inwestycji będzie Zakład Produkcyjno-Remontowo Budowlany Artur Marcinek z Wodzisławia Śląskiego, a zgodnie z zawartą umową całość prac ma zakończyć się nie później niż jesienią przyszłego roku. Koszt inwestycji przewidziany jest na 11,8 mln zł, z czego prawie 10 mln stanowią środki pozyskane przez Miasto z funduszy zewnętrznych. Inwestycja pn. Rewitalizacja obiektu wraz z zagospodarowaniem terenu po zlikwidowanej Kopalni Węgla Kamiennego „Anna" w Pszowie - Etap II” dofinansowana została ze środków Rządowego Funduszu Polski Ład: Program Inwestycji Strategicznych.

Budynek dawnej maszyny wyciągowej szybu Jan znajduje się w Pszowie przy ul. ks. P. Skwary. Docelowo w obiekcie swoje miejsce znajdą Ośrodek Pomocy Społecznej i miejska biblioteka, a obszar wokół budynku stanie się terenem rekreacyjnym. Jest to pierwszy krok w kierunku nowego zagospodarowania i wykorzystania terenu pokopalnianego przejętego przez Miasto od Spółki Restrukturyzacji Kopalń. Na terenie ParkAnów, czyli na obszarze przejętym i przekształcanym przez Miasto, w pokopalnianych budynkach i wokół nich powstaje teren na którym będzie prowadzona działalność edukacyjna, kulturalna i sportowo-rekreacyjna, a przestrzeń ta ma stać się atrakcyjna dla każdego.

od 7 lat
Wideo

Konto Amazon zagrożone? Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wodzislawslaski.naszemiasto.pl Nasze Miasto