Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Kryształy Kultury zostały wręczone w Gminie Psary. W tym roku nagrody dla dwóch laureatek i zespołu śpiewaczego

OPRAC.:
Piotr Sobierajski
Piotr Sobierajski
Kryształy Kultury zostały wręczone w w Centrum Usług Społecznych w Strzyżowicach 

Zobacz kolejne zdjęcia/plansze. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE
Kryształy Kultury zostały wręczone w w Centrum Usług Społecznych w Strzyżowicach Zobacz kolejne zdjęcia/plansze. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE UG Psary
W tym roku nagrody wójta Gminy Psary za osiągnięcia w dziedzinie kultury otrzymali Małgorzata Ilona Pasek, Ewa Kozera i Zespół Śpiewaczy „Strzyżowiczanie”. Uroczystość, która odbyła się w Centrum Usług Społecznych w Strzyżowicach została połączona z wystawą obrazów Ewy Kozery.

Kryształy Kultury to nagrody przyznawane w szczególności twórcom, artystom, organizatorom i promotorom działalności kulturalnej, popularyzatorom kultury, pracownikom instytucji kultury, nauczycielom szkół artystycznych oraz podmiotom prowadzącym działalność kulturalną. Mogą być wręczane w dwóch kategoriach – dla osób fizycznych zamieszkałych na terenie gminy Psary oraz dla osób prawnych i innych podmiotów, np. zespołów śpiewaczych, mających siedzibę na terenie gminy, na podstawie oceny całokształtu działalności lub osiągnięć o istotnym znaczeniu.

Małgorzata Ilona Pasek
w 2016 roku założyła Klub Seniora Podróżnika, działający najpierw przy Ośrodku Kultury w Sarnowie jako grupa nieformalna, a następnie przy Centrum Usług Społecznych w Strzyżowicach jako stowarzyszenie, które zrzesza ponad 120 osób. Działalność klubu ukierunkowana jest głównie na organizację spotkań z ciekawymi ludźmi, w tym podróżnikami lub autorami książek o tematyce podróżniczej, wydarzeń o charakterze turystycznym, edukacyjnym i historycznym oraz wyjazdów do instytucji kultury. Wieloletnia, społeczna działalność Małgorzaty Ilony Pasek przyczyniła się do wzrostu aktywności oraz integracji seniorów z naszej gminy.

Ewa Kozera
jest absolwentką Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach na kierunku malarstwo. W 2017 roku uzyskała dyplom z wyróżnieniem w pracowni Jacka Rykały. Artystka bada obszar sztuk wizualnych, najczęściej malarstwa, rysunku i wideo, tworząc wiele ciekawych i nietuzinkowych instalacji artystycznych. Ma na swoim koncie kilkanaście wystaw indywidualnych oraz kilkadziesiąt zbiorowych w kraju i za granicą. W 2015 roku malarka została zakwalifikowana do finały Biennale Malarstwa „Bielska Jesień”, a dwa lata później otrzymała wyróżnienie w konkursie młodego malarstwa „Promocje” w Legnicy. Warto wspomnieć, że praca dyplomowa Ewy Kozery została nominowana do nagrody w konkursie Art Noble 2017 w Żyrardowie oraz dostała się do finału konkursu Obraz Roku w Galerii Rondo Sztuki i Galerii Dagma Art. Artystka zdobyła Grand Prix na Triennale Martwej Natury w Galerii BWA w Sieradzu oraz Grand Prix na Triennale Miniatury w Galerii Wozownia w Toruniu. Ewa ma na swoim koncie nagrodę Marszałka Województwa Śląskiego dla młodych twórców, została także nagrodzona przez internetową galerię Grey Cube Gallery nagrodą honorową Merit Award. Laureatka Nagrody Starosty Będzińskiego w Dziedzinie Twórczości Artystycznej, Upowszechniania i Ochrony Kultury. Jej projekt „Nie bez Kozery” został objęty stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w programie Kultura w Sieci. W zeszłym roku rysunek malarki dostał się na wystawę finałową w Ogólnopolskim Biennale Rysunku „Czas, Ruch, Przestrzeń”, organizowanym przez Fundację Piniata w GSW we Włocławku.

Zespół Śpiewaczy „Strzyżowiczanie” powstał w 2009 roku, łącząc członków Kół Gospodyń Wiejskich powstałych w 1927 i 1973 roku. Od początku istnienia, zespołowi towarzyszy akompaniament na żywo przy dźwiękach akordeonu. Od 2014 roku zespołem kieruje Włodzimierz Kotuła. Grupa bierze czynny udział w wielu imprezach lokalnych, między innymi w Festiwalu Pieśni Zalotnych i Miłosnych w Preczowie czy gminnych dożynkach w Psarach. Angażuje się również w konkursy o zasięgu ogólnopolskich biorąc udział w Ogólnopolskim Przeglądzie Zespołów Folklorystycznych – Folkloriada Jurajska w Żarkach oraz Festiwalu Muzycznym Artystów Nieprofesjonalnych „Na Klepisku” w Katowicach. W repertuarze muzyków pojawiają się pieśni ludowe, biesiadne, rozrywkowe, religijne i patriotyczne. Często w utworach i podczas występów gości tematyka regionalna, lokalna i miejsca związane ze Strzyżowicami. Warto wspomnieć, że „Strzyżowiczanie” od lat są inicjatorem Święta Pieczonego Ziemniaka – imprezy sołeckiej, która na stałe wpisała się w kalendarz kulturalny gminy Psary.

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na bedzin.naszemiasto.pl Nasze Miasto