Pralka do małego mieszkania: na co zwrócić uwagę?

Materiał powstał we współpracy z marką Electrolux

Małe mieszkania mają ograniczone możliwości wyposażenia ich w niezbędny sprzęt, taki jak pralka automatyczna. W 2023 r. posiadanie takiego urządzenia, chociażby o wsadzie 3 kg lub 4 kg, jest jednak niezbędne do normalnego funkcjonowania.

Jak można sobie poradzić z problemem braku przestrzeni? Istnieje na szczęście wiele odmian małych pralek automatycznych, typu slim. Z takimi urządzeniami, mała łazienka w kawalerce lub dwupokojowym mieszkaniu nie będzie już problemem. Co więcej są to także urządzenia energooszczędne o ciekawych funkcjonalnościach.

Rodzaje pralek dostępnych na rynku

Istnieje kilka rodzajów pralek. Najbardziej popularnym rozwiązaniem są urządzenia wolnostojące. Mają one zwykle najwięcej kg wsadu, wyświetlacz udzielający wielu cennych informacji oraz dostęp do różnych programów. Alternatywą dla nich są pralki pod zabudowę (wśród których szczególną uwagę warto zwrócić na urządzenia marki Electrolux). Pozwalają one na lepsze zagospodarowanie przestrzeni. Ciekawym rozwiązaniem są także pralki łączone z suszarką. Dzięki nim nie trzeba poświęcać dodatkowej przestrzeni na umieszczenie linek lub suszarki manualnej.

Wymiary i pojemność pralek

Do małego mieszkania dobrym rozwiązaniem będą pralki slim. Mają one zwykle tylko 45 cm szerokości. Pojemność bębna takich małych pralek ładowanych od przodu lub od góry często wynosi 4 kg lub nieco mniej. Wystarczy to zdecydowanie do prania dla singli, jak i gospodarstw domowych składających się z dwóch-trzech osób. Taka ładowność to jednak spora różnica w porównaniu ze sprzętami przeznaczonymi dla dużych rodzin, które osiągają pojemność 8 kg a nawet 10 kg, przy szerokości sięgającej 70 cm. Mimo tego, bez pralki nie można się obecnie obyć i warto rozpatrzyć zakup urządzenia choćby z najmniejszym wsadem tak, by nie być zależnym od pralni lub od innych bliskich lub członków rodziny.

Optymalna wydajność energetyczna w pralce

W małym mieszkaniu, oprócz tego, że warto stawiać na urządzenia kompaktowe, dobrym rozwiązaniem będzie nabycie sprzętu o wysokiej klasie energetycznej. Efektywność względem energii ma w tej kwestii duże znaczenie. Taka pralka wykonuje bowiem często więcej cykli prania, ze względu na jej ograniczoną pojemność. Biorąc pod uwagę rosnące ceny prądu, nabywając urządzenie z jak najwyższą klasą energetyczną (a więc A lub B), w dłuższym okresie, możemy liczyć na spore oszczędności. Taka kompaktowa pralka nie spowoduje wówczas wzrostów miesięcznych wydatków na media.

Dodatkowe funkcje i programy pralek

Wąska pralka nie musi być synonimem niskiej funkcjonalności. Wiele nowoczesnych urządzeń do małych mieszkań wyposażonych jest bowiem w liczne, ciekawe programy (w tym oszczędne i szybkie) oraz odpowiednie wygłuszenie, które zapewni wysoki komfort mieszkania. Decydując się na zakup takiego sprzętu, powinniśmy zwrócić również uwagę na dodatkowe funkcje. Najważniejsze z nich to opóźnienie startu, idealne dla zapracowanych osób, które chcą oszczędzić w ten sposób czasu. Dla rodzin kluczowym rozwiązaniem w pralkach slim będzie z kolei blokada dla dzieci, zabezpieczają przed uruchomieniem tego sprzętu i związanymi z tym zagrożeniami.

Wykorzystanie przestrzeni w domu

W łazience jest w gruncie rzeczy dużo miejsca na pralkę. Wystarczy tylko, że odpowiednio zreorganizujemy przestrzeń wokół niej. Półki na przybory kuchenne możemy bowiem zamontować tuż nad nią, wykorzystując do tego ścianę i wkręty. Rozwiązaniem, które oszczędzi przestrzeń, są także pralki wpuszczane w meble kuchenne lub łazienkowe (tzw. urządzenia do zabudowy). Nie sprawdzą się one jednak w każdym przypadku. Do zabudowy dostępne są wyłącznie pralki ładowane od frontu, a już nie pralki ładowane od góry. Potrzeba matką wynalazków, dlatego jeśli nie będziemy w stanie zmieścić takich urządzeń w łazience, możemy zdecydować się na nieszablonowe rozwiązanie, jak wykorzystanie balkonu (jeśli jest on zabudowany) lub dużej szafy w przedpokoju.

Ceny pralek i gwarancja

Ceny pralek dostosowanych do małych mieszkań są zwykle niższe niż dużych urządzeń o sporym wsadzie. Nie musimy się zatem martwić o to, że ich zakup mocno nadweręży domowy budżet. Najtańsze pralki slim kosztują ok. 1200-1300 złotych. Za bardziej zaawansowane urządzenia trzeba już jednak zapłacić nawet ponad 2000 złotych. Możemy poczekać na dodatkowe okazje. Promocji lub wyprzedaży warto szukać nie tylko w popularnych elektromarketach. Organizują je okresowo także bezpośredni producenci, czego doskonałym przykładem jest firma Electrolux. Na co jeszcze warto w tej kwestiizwrócić uwagę? Sprzęt o dużej gwarancji będzie miał lepszą jakość. Jeśli jest to więcej niż 2-3 lata, warto zdecydować się na taki zakup.

Małe zużycie przestrzeni, wysoka klasa energetyczna, funkcjonalność i długa gwarancja - te wszystkie kwestie warto zestawić z ceną pralki automatycznej, by jak najlepiej dopasować ją do potrzeb mniejszego mieszkania. Dzięki przemyślanemu wyborowi zakupimy urządzenie dopasowane do indywidualnych potrzeb i preferencji.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na opole.naszemiasto.pl Nasze Miasto