Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Ślubowanie klas mundurowych w Rydułtowach. To była wspaniała uroczystość na rynku. W wydarzeniu uczestniczyli rodzice uczniów ZDJĘCIA

Ireneusz Stajer
Ireneusz Stajer
Ślubowanie klas mundurowych z Zespołu Szkół Ponadpodstawowych w Rydułtowach
Ślubowanie klas mundurowych z Zespołu Szkół Ponadpodstawowych w Rydułtowach Ireneusz Stajer
30 uczniów dwóch pierwszych klas technikum o kierunku logistyk specjalności wojskowej w Zespole Szkół Ponadpodstawowych w Rydułtowach, w piątek (14 kwietnia), złożyło ślubowanie. Po Mszy w kościele św. Jerzego młodzież, rodzice oraz zaproszeni goście przeszli na rynek, gdzie odbyła się uroczystość ślubowania, a tegoroczni maturzyści odebrali certyfikaty wojskowe. Towarzyszyła im Kompania Honorowa oraz pododdział złożony ze starszych roczników klas mundurowych ZSP w Rydułtowach. Nad zgodnością przebiegu uroczystości z ceremoniałem wojskowym czuwali żołnierze z Wojskowego Centrum Rekrutacji w Rybniku.

Ślubowanie tradycyjnie rozpoczęło się Mszą św. w kościele św. Jerzego. Następnie uczniowie w asyście Orkiestry Wojskowej z Bytomia oraz licznie przybyłych gości przemaszerowali na rydułtowski rynek, gdzie złożyli przysięgę na sztandar szkoły:

„Ja, uczeń klasy wojskowej, przysięgam służyć wiernie Rzeczypospolitej Polskiej, bronić jej niepodległości i granic, strzec honoru młodego Polaka, nosić mundur z dumą i chwałą, polecenia nauczycieli chętnie wykonywać, bronić dobrego imienia szkoły, pilnie zdobywać wiedzę i umiejętności, służyć bliźnim w potrzebie, nigdy nie zawieść pokładanych we mnie nadziei. Tak mi dopomóż Bóg”.

od 16 lat

Zobacz zdjęcia - kliknij TUTAJ!

30 kadetów ślubowało na rynku w Rydułtowach

Ślubowanie złożyło 30 uczniów – po 15 młodych kobiet i mężczyzn. W tym wyjątkowym dla nich momencie towarzyszyła im Kompania Honorowa oraz pododdział złożony ze starszych roczników klas mundurowych ZSP w Rydułtowach. Nad zgodnością przebiegu uroczystości z ceremoniałem wojskowym czuwali żołnierze z Wojskowego Centrum Rekrutacji (dawniej Wojskowej Komendy Uzupełnień) w Rybniku.

Certyfikaty wojskowych klas mundurowych

Uczniowie, którzy złożyli przysięgę, otrzymali z rąk starosty Leszka Bizonia i szefa rybnickiego Wojskowego Centrum Rekrutacji ppłk. Andrzeja Kuca naszywki na mundury. Z kolei uczniowie klas ostatnich – certyfikaty wojskowych klas mundurowych. W przypadku planowania przez nich kariery w wojsku certyfikaty umożliwiają odbycie skróconej służby przygotowawczej, kończącej się złożeniem przysięgi wojskowej i przeniesieniem do rezerwy; dają preferencje w trakcie naboru do Wojsk Obrony Terytorialnej oraz innych rodzajów służby wojskowej, a także gwarantują dodatkowe punkty rankingowe w czasie rozmów kwalifikacyjnych o przyjęcie na studia wojskowe.

- Dzisiaj ślubowały dwie pierwsze klasy mundurowe. Natomiast certyfikaty odebrali uczeniowie, którzy za dwa tygodnie ukończą szkołe. Podobnie jak w latach poprzednich naszą uroczystość uświetniła gra orkiestry wojskowej z Bytomia. Absolwenci klas mundurowych mają różne mozliwości, mogą np. kontynuowac naukę w szkole wojskowej, korzystając z dodatkowych punktów. Mogą pracować również w innych służbach - mówi wicedyrektor Kornelia Newy, czlonkini zarządu powiatu wodzisławskiego, wieloletnia burmistrz Rydułtów.

Ślubowanie przyciągnęło na główny plac Rydułtów jak zwykle sporo mieszkańców. Dużą grupę stanowiły dumne rodziny kadetów. Nie zabrakło jednak również przedstawicieli lokalnych władz cywilnych i wojskowych. W uroczystości oprócz starosty Bizonia oraz szefa rybnickiego WCR udział wzięli również m.in.: samorządowcy z Rydułtów, zastępca dowódcy Oddziału Zamiejscowego Centralnego Wojskowego Centrum Rekrutacji w Katowicach ppłk Adrian Klimek, przedstawiciel jednostki wojskowej, która rydułtowskie klasy mundurowe objęła patronatem, tj. 6. Batalionu Powietrzno-Desantowego w Gliwicach ppor. Grzegorz Maślikiewicz, a także ppłk Rafał Podgórski z XIII Śląskiej Brygady Obrony Terytorialnej. W ślubowaniu uczestniczyli też rydułtowscy duchowni oraz rodziny uczniów.

Z biało-czerwoną flagą Polski na ramieniu

Starosta Leszek Bizoń podkreślił w swoim przemówieniu, że odczuwa ogromną dumę na widok młodych osób w mundurach, z biało-czerwoną flagą Polski na ramieniu.

- Życzę Wam, abyście czerpali garściami z czasu, który spędzacie w szkole i z wiedzy, którą przekazują Wam nauczyciele i przedstawiciele służb mundurowych. Doceniajcie możliwość przyswajania wiedzy i nabywania umiejętności praktycznych nie tylko w szkolnych ławkach, ale też np. na poligonie czy w strzelnicy, z której wiem, że często korzystacie, a którą uruchomiliśmy w sąsiedniej szkole, w której z kolei funkcjonują klasy policyjne – powiedział szef powiatu.

Starosta odniósł się do jednego z ostatnich wpisów rydułtowskiej szkoły na swoim fanpage’u na portalu facebook:

- Na fanpage’u waszej szkoły wyczytałem wczoraj, że w ramach akcji promującej waszą szkołę odwiedziliście uczniów jednej z radlińskich szkół podstawowych, i tutaj cytat z fanpage: „jak zwykle furorę zrobiły mundury”. Chciałbym jednak, żebyście wiedzieli, że mundur, który macie dziś na sobie, to nie tylko wielkie wyróżnienie, ale także, a może i przede wszystkim, ogromne zobowiązanie. Mundur zobowiązuje do jego godnego noszenia i do godnego zachowania. Noście go z dumą i odpowiedzialnością – zaznaczył.

Osiem lat klas mundurowych w Rydułtowach

Klasy mundurowe w rydułtowskim Zespole Szkół Ponadpodstawowych funkcjonują od 2015 roku.  Przez ten czas z tej wyjątkowej oferty edukacyjnej skorzystało kilkuset młodych mieszkańców naszego powiatu i okolic. Od roku szkolnego 2022-2023 technikum, które kształci na kierunku logistyka o specjalności wojskowej, posiada status certyfikowanego przez Ministerstwo Obrony Narodowej oddziału przygotowania wojskowego. Wcześniej miały status Certyfikowanych Wojskowych Klas Mundurowych, które w zamyśle ministerstwa będą wygaszane. Ostatnia edycja CWKM realizowana jest w tym roku szkolnym.

W oddziałach przygotowania wojskowego realizowane jest szkolenie z zakresu przygotowania wojskowego, w formie obowiązkowych zajęć edukacyjnych, a jego program określa rozporządzenie Ministra Obrony Narodowej. Program realizowany jest przez szkołę, w części teoretycznej, oraz przez patronacką jednostkę wojskową w części praktycznej. Szkolenie kończy 50-godzinny obóz szkoleniowy, przeprowadzany na początku ostatniego roku nauki. Jednostką patronacką OPW w ZSP w Rydułtowach jest 6. Batalion Powietrzno-Desantowy w Gliwicach.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na wodzislawslaski.naszemiasto.pl Nasze Miasto