Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

W 79. rocznicę wybuchu powstania warszawskiego, w Gliwicach upamiętniono mogiłę Edmunda Krzywdy-Rzewuskiego

Robert Lewandowski
Robert Lewandowski
Wideo
od 16 lat
W Gliwicach upamiętniono mogiłę Edmunda Krzywdy-Rzewuskiego - powstańca warszawskiego, który spoczywa na cmentarzu komunalnym przy ul. Kozielskiej w Gliwicach. Podczas uroczystości mogiła została odznaczona tabliczką „grób weterana”.

W Gliwicach upamiętniono mogiłę Edmunda Krzywdy-Rzewuskiego

1 sierpnia mija 79. rocznica Powstania Warszawskiego. Na cmentarzu komunalnym w Gliwicach, odbyła się uroczystość oznaczenia tabliczką „grób weterana” mogiły śp. Edmunda Krzywdy Rzewuskiego, powstańca warszawskiego, który w czasie II wojny światowej należał do Związku Walki Zbrojnej oraz Armii Krajowej.

Wydarzenie zostało zorganizowane przez Oddziałowe Biuro Upamiętniania Walk i Męczeństwa w Katowicach we współpracy z Urzędem Miasta Gliwice. W uroczystości wzięli udział między innymi prawnukowie weterana Patrycja Żywolt i Wojciech Żywolt, przedstawiciele Instytutu Pamięci Narodowej, a także samorządowcy.

Po przywitaniu zgromadzonych uczestników uroczystości odegrano hymn państwowy. Następnie Jan Kwaśniewicz przybliżył ideę oznaczenia „grób weterana”. Głos zabrała również Krystyna Sowa, która podczas przemówienia podkreśliła potrzebę przypominania bohaterów Powstania Warszawskiego spoczywających na gliwickich cmentarzach.

W dalszej części Jan Kwaśniewicz dokonał oznaczenia grobu powstańca, a ks. płk. Krzysztof Smoleń poprowadził modlitwę. Następnie odsłuchano „Marszu Mokotowa”. Na zakończenie na grobie złożono kwiaty i zapalono znicze.

Ppłk. Edmund Aleksander Jakub Krzywda-Rzewuski

Urodził się 5 stycznia 1897 roku w Sosnowcu. W 1915 roku został powołany do odbycia służby w wojsku rosyjskim. W 1918 roku wstąpił do 2 kompanii 7 pułku piechoty Legionów w Łapach, a następnie służył kolejno w 42 Pułku Piechoty Ziemi Białostockiej oraz 6 Pułku Piechoty Legionowej w Wilnie. Od 1936 roku był oficerem sztabu dowództwa Brygady Korpusu Ochrony Pogranicza w Grodnie.

W czasie II wojny światowej należał do Związku Walki Zbrojnej oraz Armii Krajowej. Posługiwał się wówczas pseudonimem „Paweł”. Był komendantem VI Rejonu „Helenów” – Pruszków VII Obwodu „Obroża” Warszawskiego Okręgu Armii Krajowej. W 1944 roku brał udział w powstaniu warszawskim. W wyniku dekonspiracji w czasie powstania został przeniesiony do Piotrkowa Trybunalskiego. Został odznaczony Krzyżem Walecznych, Srebrnym Krzyżem Zasługi, Medalem X-lecia Odzyskania Niepodległości oraz pośmiertnie – w 1968 roku – Srebrnym Krzyżem Orderu Virtuti Militari. Zmarł 4 września 1954 roku – czytamy na stronie Instytutu Pamięci Narodowej.

Podczas uroczystości mogiła została odznaczona tabliczką „grób weterana”

W 79. rocznicę wybuchu powstania warszawskiego, w Gliwicach ...

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gliwice.naszemiasto.pl Nasze Miasto