MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

W środę 10 sierpnia w Parku Śląskim rozpocznie się Fest Festival 2022. Co ze zwierzętami w chorzowskim zoo?

Marcin Śliwa
Marcin Śliwa
Śląski Ogród Zoologiczny w Chorzowie uspokaja i przekonuje, że w trakcie Fest Festivalu zwierzętom nie dzieje się krzywda.
Śląski Ogród Zoologiczny w Chorzowie uspokaja i przekonuje, że w trakcie Fest Festivalu zwierzętom nie dzieje się krzywda. Marcin Śliwa
W środę 10 sierpnia w Parku Śląskim w Chorzowie rozpocznie się trzecia edycja Fest Festivalu, jednej z największych imprez muzycznych w Polce i tej części Europy. Na dziesięciu festiwalowych scenach przez cztery dni bawić się będzie około 40 tysięcy osób. Muzyczne święto budzi jednak obawy mieszkańców o samopoczucie zwierząt mieszkających w znajdującym się kilkadziesiąt metrów dalej zoo. O tym, czy naprawdę jest się o co martwić, rozmawiamy z Markiem Mitrengą, dyrektorem Śląskiego Ogrodu Zoologicznego w Chorzowie.

Fest Festival 2022 w Parku Śląskim a zwierzęta w chorzowskim zoo

Pierwsze dwie edycje Fest Festivalu zakończyły się wielkim sukcesem komercyjnym. Na Gali Bestsellery Empiku 2021 impreza organizowana w Chorzowie została uznana za najlepsze wydarzenie ubiegłego roku w kategorii muzyka live. To również duży sukces promocyjny Parku Śląskiego i całego regionu.

Zwierzętom nie dzieje się krzywda

Nie obyło się jednak bez kontrowersji skupiających się wokół uciążliwości związanych z głośną muzyką, która grała przez kilka dni, do późnych godzin nocnych. Skarżyli się mieszkańcy okolicznych osiedli, a miłośnicy parku pytali o stan podopiecznych Śląskiego Ogrodu Zoologicznego. Jak zwierzęta znosiły poprzednie edycje Fest Festivalu?

- Nie było żadnych problemów, nie musieliśmy podawać żadnych środków uspokajających. Wszyscy wiemy, że hałas szkodzi, pamiętajmy jednak, że zwierzęta w ogrodzie są przyzwyczajone do pewnych dźwięków takich jak: koparki, dmuchawy ściągające liście, kosiarki, a także do odgłosów zwiedzających. Zwierzak w ogrodzie zoologicznym nie reaguje na dany dźwięk, tak jak zrobiłby to jego kuzyn żyjący w naturze, dlatego nie mieliśmy problemów - przekonuje Marek Mitrenga, dyrektor Śląskiego Ogrodu Zoologicznego w Chorzowie.

Pierwsza odsłona Fest Festivalu odbyła się bez większych problemów. Pewne obawy pojawiły się przy drugiej edycji imprezy organizowanej w 2021 roku, kiedy jedna ze scen z muzyką elektroniczną, zlokalizowana była niedaleko zachodniej ściany zoo.

- To jak za pierwszym razem były ustawione sceny nie przeszkadzało zwierzętom. W ubiegłym roku nie byliśmy poinformowani o tym, jaki będzie układ scen, dowiedzieliśmy się o tym w dniu ich rozkładania. Było głośno i oczywiście ta scena nie powinna wtedy stać w tym miejscu. Każdy popełnia błędy, mam nadzieję, że nigdy więcej taka sytuacja nie będzie miała miejsca - mówi Marek Mitrenga.

Zmiana układu scen na Fest Festivalu była zaskoczeniem dla pracowników ogrodu, ale na szczęście nie stało się nic złego. Jednocześnie, dyrektor zoo przypomina, że w ogrodzie zawsze jest ochrona i monitoring, a pracownicy wiedzą co robić w trakcie festiwalu, bo nie jest to pierwsza duża impreza organizowana w Parku Śląskim.

W mediach społecznościowych krążyła w ubiegłym roku teoria, że zwierzętom podawane były środki uspokajające. Nic takiego nie miało miejsca.

- W ubiegłym roku mieliśmy obawy, jak to będzie, na szczęście skończyło się dobrze. Byłem tu jednego dnia o 21, później jeszcze w piątek o godzinie 23-24 i nie zauważyłem negatywnych zachowań u zwierząt. Nie musieliśmy też podawać żadnych środków uspakajających. Gdy przyjechałem do ogrodu w piątek o godzinie 23. Nasze świnie rzeczne spały sobie na grzbiecie i były zdziwione, że ktoś do nich o tej porze zagląda - tłumaczy Marek Mitrenga.

Zmiany organizacyjne mają ograniczyć dyskomfort zwierząt

Organizatorzy Fest Festivalu dokonali kilku korekt w stosunku do poprzedniej edycji, tak aby ograniczyć dźwięki docierające do zoo. Sceny z muzyką elektroniczną wrócą do dawnej lokalizacji, czyli na teren Kręgów Tanecznych i będą działać w trakcie 3 z 4 dni festiwalu. Także na Scenie Głównej koncerty będą się odbywać przez 3 dni. Dodatkowo, zmieniono ustawienie scen, tak aby dźwięk rozchodził się w innych kierunkach.

- W ramach ubiegłorocznego planu ograniczania hałasu dochodzącego do okolicznych zabudowań i ogrodu zoologicznego - zadbaliśmy, aby kierunek rozchodzenia się fal dźwiękowych z każdej ze festiwalowych scen nie był skierowany w jego stronę. Sceny festiwalowe, które emitują dźwięki po godzinie 3:00, przenieśliśmy na drugą stronę Kanału Regatowego, a kierunek rozchodzenia się dźwięków został skierowany w głąb Parku Śląskiego - w przeciwną stronę do Oś. Tysiąclecia. Wszystkie te działania dążyły podjęte zostały również dlatego, aby doprowadzić do pozytywnej zmiany postaw i postrzegania organizacji festiwalu muzycznego w Parku Śląskim jako inicjatywy artystyczno-kulturalnej, z której mieszkańcy regionu będą zadowoleni i dumni - tłumaczą organizatorzy Fest Festivalu.

Nie przeocz

Zobacz także

Musisz to wiedzieć

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Johnny Wactor nie żyje. Tragiczna śmierć znanego aktora

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na chorzow.naszemiasto.pl Nasze Miasto