Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wystawa „Pamięć przenośna” Agaty Tomorowicz. To fascynująca opowieść położnej i artystki w Rydułtowskim Centrum Kultury ZDJĘCIA

OPRAC.:
Ireneusz Stajer
Ireneusz Stajer
Agata Tomorowicz z Jastrzębia-Zdroju jest położną, malarką, performerką, pedagożką teatru. Po ukończeniu Medycznego Studium Zawodowego w Wodzisławiu, przez wiele lat pracowała jako położna, a w 2012 roku obroniła tytuł magistra położnictwa na Śląskim Uniwersytecie Medycznym.
Agata Tomorowicz z Jastrzębia-Zdroju jest położną, malarką, performerką, pedagożką teatru. Po ukończeniu Medycznego Studium Zawodowego w Wodzisławiu, przez wiele lat pracowała jako położna, a w 2012 roku obroniła tytuł magistra położnictwa na Śląskim Uniwersytecie Medycznym. Rydułtowskie Centrum Kultury
RYDUŁTOWY. Proces odkrywania znaczenia sztuki w życiu jastrzębianki Agaty Tomorowicz przebiegał od stopniowej zmiany o jej całkowitej niepraktyczności, do przekonania o jej absolutnej niezbędności. W tym momencie sztuka jest już dla artystki pasjonującą codziennością. Wystawę Agaty Tomorowicz można już oglądać w ramach cyklu „Mikro” w Rydułtowskim Centrum Kultury Feniks.

Agata Tomorowicz z Jastrzębia-Zdroju jest położną, malarką, performerką, pedagożką teatru. Po ukończeniu Medycznego Studium Zawodowego w Wodzisławiu, przez wiele lat pracowała jako położna, a w 2012 roku obroniła tytuł magistra położnictwa na Śląskim Uniwersytecie Medycznym. 

Przełomowy był dla niej rok 2012, kiedy to odważyła się pójść za marzeniem odkrywania tego nowego dla niej świata i zaczęła brać udział w zajęciach Studium Rysunku i Grafiki, organizowanych w Miejskim Ośrodku Kultury w Jastrzębiu-Zdroju. We wrześniu 2021 roku obroniła licencjat malarstwa w Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach, na Wydziale Artystycznym w pracowni prof. Zbigniewa Blukacza. Jej dyplom praktyczny składał się z siedmiu obrazów namalowanych techniką akrylu na płótnach i nosił tytuł „Ćwiczenia równoważne”. Pracę teoretyczną – „Człowiek w kontekście zmienności losu” - napisała pod kierunkiem dr Romana Lewandowskiego. Obydwie części dyplomu nawiązywały do stanu w jakim znalazła się po udarze mózgu, którego doznała w listopadzie 2013 roku, a który skierował ją na poszukiwanie innych niż dotychczas przestrzeni istnienia.

Jako wolontariuszka brała udział w wydarzeniach organizowanych przez Muzeum Śląskie w Katowicach takich jak: Festiwal Otwarcia nowej siedziby MŚ (2015), Festiwale Nowej Scenografii (2015 i 2016), Industriada (2016), OFF Festiwal – 298 111 (2017). W 2018 pracowała dla Katowice Miasto Ogrodów przy Street Art Air i w tym samym roku w grupie studentów ASP przy tworzeniu scenografii i kostiumów do szkolnego spektaklu o tematyce ekologicznej pt. „Smog nas zje”, w Teatrze Śląskimi im St. Wyspiańskiego. W 2017 roku wzięła udział w warsztatach OSWÓJ prowadzonych przez Teatr 21, dotyczących pracy nad tworzeniem przedstawień teatralnych, z udziałem osób z niepełnosprawnościami. W toku studiów na ASP, w pracowni Interpretacji Literatury pod kierunkiem prof. Grzegorza Hańderka i mgr Małgorzaty Szandali, realizowałam projekt pt. „Moje rozmowy o niepełnosprawności”, który zakładał uwidocznienie osób niepełnosprawnych w przestrzeniach społecznych.

W 2020 roku uczestniczyła w warsztatach laboratorium tańca „Taniec i niepełnosprawność” organizowanych przez Europe Beyond Access, gdzie miała okazję dowiedzieć się wiele o aspektach tworzenia sztuki przez osoby z niepełnosprawnością. W 2019 i 2020 roku została zaproszona przez Instytut Teatralnym im. Zbigniewa Raszewskiego pod patronatem British Council Polska, do wzięcia udziału w cyklu spotkań „Twórcy i niepełnosprawność”. Znalazła się w grupie roboczej osób z niepełnosprawnościami, które zajmują się sztuką i zainteresowane są rozwojem w tej dziedzinie. W efekcie rozmów powstał Manifest Niepełnosprawnego Artysty, nawiązujący swoją wymową do Manifestu włoskiego, ale z uwzględnieniem polskich realiów.

W październiku 2022 roku ukończyła studia podyplomowe Pedagogika Teatru w Instytucie Kultury Polskiej na Wydziale Polonistyki Uniwersytetu Warszawskiego I uzyskałam tytuł Pedagoga Teatru. Przedmiotem obrony był projekt dyplomowy „Sąsiadki”, z udziałem pań, które zasiedlały 51 lat temu nowo powstały blok 105 na ulicy Wielkopolskiej w Jastrzębiu Zdroju. Na projekt składały się działania integracyjne, w odwołaniu do wspólnych dla wszystkich wspomnień z początków. Dziesiątki przeprowadzonych rozmów i wyszukane w domowych archiwach uczestniczek zdjęcia okolic bloku z lat 70-tych XX wieku, stały się pretekstem do zorganizowania 31 sierpnia 2022 roku małej uroczystości rocznicowej przed blokiem 105. Uroczystości towarzyszyła wystawa zdjęć w przestrzeni parteru klatki schodowej nr 16 oraz wpisy do Księgi Pamiątkowej.

Grafiki prezentowane na płótnie wykonała w technice druku wklęsłego. Powstały w 2017 roku, w pracowni i pod kierunkiem prof. Jana Szmatlocha. Przeniosła wtedy na matryce z ocynkowanej blachy, obrazy z 2012 i 2013 r., które namalowała na podstawie starych zdjęć rodzinnych. Były to początki jej działań w technice druku wklęsłego. Równolegle z nauką nowej techniki plastycznej, porządkowała wspomnienia z dzieciństwa i historie i rodzinne, które znała z opowieści bliskich jej osób. Z pięciu matryc odbiła kilkanaście prac na płótnie i kilkanaście na tekturze. Z czterech zadrukowanych płócien uszyła poduszki. Wraz z namalowanym na płótnie “monidłem” jej dziadków tworzyły jedną instalację, którą roboczo nazywała “pamięcią przenośną”. Całość instalacji zaprezentowałam na wystawie zbiorowej studentów 3 roku Wydziału Artystycznego ASP Katowice w GZUT Gliwice. W listopadzie b.r. w trakcie realizacji projektu HOŁDA SZTUKI Mariusza Cholajdy, okazało się, że grafiki na płótnie mogą zostać użyte jako element scenografii, ponieważ wpisują się w klimat przedstawienia teatralnego o obrzędach I tradycji.

Wystawy: 

2018 - STUDENCKA GRAFIKA ROKU – wyróżnienie, Galeria ASP  Rondo Sztuki, Katowice 
2019 - TO JA TUTAJ JESTEM ARTYSTĄ – Wystawa zbiorowa studentów Wydziału Artystycznego ASP Katowice, GZUT Gliwice 
2021 - ĆWICZENIA RÓWNOWAŻNE - Wystawa dyplomowa, ASP Katowice 
2021 - ĆWICZENIA RÓWNOWAŻNE – Dobre Miejsce - Jastrzębie Zdrój 
2022 - AUTOAPOSTROFA – Miejska Biblioteka Publiczna, Jastrzębie-Zdrój 
2022 - NINA - Galeria Pojedyncza, CK im. Krystyny Bochenek, Katowice 
2022 - Dzień Godności Osoby Niepełnosprawnej - Park Zdrojowy, Jastrzębie-Zdrój 
2022 - NOC MUZEÓW - wystawa zbiorowa - officyna art.&design, Warszawa 
2022 - NA SWOIM MIEJSCU, nagranie do felietonu pt. ”Na swoich warunkach” dla TVP Katowice, – klatka schodowa bloku 105 w Jastrzębiu -Zdroju 
2022 - Wystawa zbiorowa – Gala Konkursu Talentów Miasta, PSM I i  II stopnia im. Prof. J. Świdra , Jastrzębie-Zdrój 
2023 - ENGRAM – wystawa indywidualna rysunków i malarstwa - Galeria EPICENTRUM MOK, Jastrzębie-Zdrój 
2023 - HOŁDA SZTUKI – Projekt teatralny Mariusza Cholajdy –  prezentacja grafik na płótnie podczas spektaklu – CARBONARIUM, Jastrzębie-Zdrój

od 7 lat
Wideo

Konto Amazon zagrożone? Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wodzislawslaski.naszemiasto.pl Nasze Miasto