Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

2. Memoriał im. J. Stolarza i J. Gawliczka po ziemi wodzisławskiej. Uczestnicy oddali hołd zmarłym organizatorom Marszu Pamięci ZDJĘCIA

Ireneusz Stajer
Ireneusz Stajer
25 marca odbyła się 2. edycja Memoriału im. Jana Stolarza i Jerzego Gawliczka po ziemi wodzisławskiej
25 marca odbyła się 2. edycja Memoriału im. Jana Stolarza i Jerzego Gawliczka po ziemi wodzisławskiej Mat. prasowe
25 marca odbyła się 2. edycja Memoriału im. Jana Stolarza i Jerzego Gawliczka. W wydarzeniu wzięli udział uczestnicy Marszu Pamięci oraz kolarze Sokoła Radlin, którzy znają się z turystycznych szlaków. Była okazja do refleksji i oddania hołdu Jankowi i Jurkowi, których groby znajdują się w Radlinie II i Pszowie.

O godz. 9 grupa spotkała się przy kościele św. Marii Magdaleny w Radlinie II, aby wspólnie udać się na miejsce wiecznego spoczynku śp. Jana Stolarza - twórcy Marszu Pamięci, którego uczestnicy oddają hołd ofiarom Marszu Śmierci więźniów niemieckiego, nazistowskiego obozu zagłady Auschwitz Birkenau. Pojawiła się okazja do refleksji dotyczącej dzieła Janka. Pomysłodawca memoriału Robert Furtak – stały uczestnik i aktualny organizator Marszu Pamięci, a także członek Towarzystwa Miłośników Ziemi Wodzisławskiej opowiedział o okolicznościach powstania inicjatywy corocznych rajdów z Oświęcimia do Wodzisławia szlakiem ewakuacji więźniów KL Auschwitz.

Spotkanie z ratownikami górniczymi w Wodzisławiu Śląskim

Po krótkiej modlitwie i zapaleniu zniczy, grupa uczestników udała się w kierunku Okręgowej Stacji Ratownictwa Górniczego w Wodzisławiu Śląskim, gdzie odbyło się spotkanie z udziałem wdowy po Jerzym Gawliczku, pani Izabeli. Jej małżonek był wieloletnim uczestnikiem pieszego rajdu szlakiem Marszu Śmierci, organizatorem rajdów rowerowych w powiecie wodzisławskim, autorem licznych opracowań z zakresu górnictwa i ratownictwa górniczego. Zmarł w listopadzie 2021 roku, w wieku 78 lat.

2. Memoriał im. Jana Stolarza i Jerzego Gawliczka był okazją do oddania im hołdu. Zobacz ZDJĘCIA**kliknij TUTAJ!**

Kierownik stacji Piotr Bulenda opowiedział o jej działalności, zwrócił uwagę na wkład Jurka w rozwój ratownictwa górniczego i zaprezentował publikacje jego autorstwa. Podczas spotkania dzielono się wspomnieniami o Jurku i Janku. Uczestnicy memoriału mieli okazję do krótkiej rozmowy z ratownikami górniczymi pełniącymi tego dnia dyżur.
Historyk, prezes Towarzystwa Miłośników Ziemi Wodzisławskiej Piotr Hojka dzielił się swoją wiedzą o Marszu Śmierci. Pomaga on również w organizacji Marszu Pamięci.

O 3. Memoriale Jana Stolarza i Jerzego Gawliczka

Uczestnicy przemaszerowali biegnącą wzdłuż torów kolejowych w rejonie wodzisławskiego dworca starą drogą, którą w styczniu 1945 roku SS-mani prowadzili więźniów KL Auschwitz – Birkenau do pociągów, którymi byli przewożeni do innych obozów na terenie III Rzeszy.

Następnie przeszli na cmentarz przy ulicy Pszowskiej, by przy grobie Jurka i jego zmarłych bliskich zakończyć tegoroczny 2. Memoriał Jana Stolarza i Jerzego Gawliczka. Była modlitwa, zapalenie zniczy i krótka refleksja.

- Obiecaliśmy sobie spotkanie na początku przyszłego roku, przy okazji organizacji 13. Marszu Pamięci im. Jana Stolarza, który odbędzie się od 18 do 21 stycznia. Znana jest również data 3. Memoriału Jana Stolarza i Jerzego Gawliczka, który zaplanowaliśmy na 23 marca 2024 roku. To wszystko, „aby pamięć o nich nie zgasła…” - informują organizatorzy.

O Marszu Pamięci z Oświęcimia do Wodzisławia Śląskiego

Od 2012 roku grupa piechurów, mieszkańców ziemi rybnicko – wodzisławskiej pokonuje pieszo trasę z Oświęcimia do Wodzisławia Śląskiego, aby w rocznicę tragicznych wydarzeń oddać hołd wszystkim ofiarom Marszu Śmierci więźniów KL Auschwitz – Birkenau ze stycznia 1945 roku.

W 2022 roku zdecydowano o upamiętnieniu Jana Stolarza i Jerzego Gawliczka kolegów i 26 marca odbył się I Memoriał w formie pieszego rajdu po ziemi wodzisławskiej. Uczestnicy odwiedzili wtedy groby wspomnianych kolegów i pojawili się w miejscach kojarzonych z Marszem Śmierci - przy mogile na Piaskowej Górze, tablicy pamiątkowej przy ulicy Michalskiego, a także dworcu kolejowym w Wodzisławiu, gdzie swoje utwory poetyckie na temat Jana Stolarza przedstawiła Marta Olszewska z Radlina.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak globalne ocieplenie zmienia wakacyjne trendy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wodzislawslaski.naszemiasto.pl Nasze Miasto