Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Będą kontrole i będą kary dla tych, którzy przed końcem roku nie wymienią pieca

Barbara Kubica-Kasperzec
Barbara Kubica-Kasperzec
Będą kontrole i będą też kary dla tych, którzy mogli, a nic dotąd nie zrobili by zmienić swoją kotłownię, a tym samym wpłynąć na poprawę jakości powietrza na Śląsku - to najważniejszy efekt dzisiejszego spotkania śląskich samorządowców w Urzędzie Marszałkowskim w Katowicach. O efektach spotkania poinformował w mediach społecznościowych prezydent Rybnika Piotr Kuczera, który jest także teraz przewodniczącym Śląskiego Związku Gmin i Powiatów.

- Samorządy na Śląsku chcą w taki sam sposób rozliczać mieszkańców z egzekwowania tzw. uchwały antysmogowej. Do końca 2021r. zgodnie z uchwałą mają zostać usunięte najgorsze kopciuchy, użytkowane powyżej 10 lat, bez tzw. tabliczki znamionowej. W 2022 roku będą kontrole i kary bez taryfy ulgowej dla tych, którzy mieli możliwości, ale nie zrobili nic, żeby zmienić swoją kotłownię - podkreśla Piotr Kuczera, prezydent Rybnika, a także przewodniczący Śląskiego Związku Gmin i Powiatów.
Takie stanowisko, opisane w kilku zdaniach przez Kuczerę, przyjęli w czasie wtorkowego spotkania w Urzędzie Marszałkowskim samorządowcy ze Śląska. I takie twarde stanowisko rekomendowane jest teraz wszystkim gminom na Śląsku.

Stanowisko związane jest z wejściem w życie tzw. uchwały antysmogowej, która nakłada na właścicieli posesji obowiązek wymiany pieca centralnego ogrzewania na ekologiczne źródło ciepła. Mowa oczywiście o wymianie tzw. kopciuchów, czyli pieców starszych niż 10 lat lub tych, które nie posiadają tzw. tabliczki znamionowej. Czas na to właściciele posesji mają do końca tego roku. Od stycznia straże miejskie będę miały prawo karać tych, którzy do uchwały się nie zastosowali.

I ten ostatni element budził wśród samorządowców różne emocje. Jedni twierdzili, że należy jeszcze wstrzymać się od karania, a właścicieli posesji pouczać i edukować. Zupełnie inaczej do tematu podchodzi włodarz Rybnika, miasta które od lat przoduje w niechlubnych rankingach w których pod uwagę brana jest jakość powietrza. - Czas edukacji się skończył - mówił ostatnio prezydent. W czasie wtorkowego spotkania uzyskał poparcie dla tej tezy. - Współpraca z przedstawicielami samorządów Śląskiego Związku Gmin i Powiatów i z Urzędem Marszałkowskim Województwa Śląskiego owocuje wspólnym stanowiskiem! Dziękuję wszystkim, którzy podjęli się wypracowania rekomendacji dla gmin - mówi Kuczera.

Niemniej samorządowcy opisali kilka okoliczności łagodzących, po zaistnieniu których możliwe jest uniknięcie mandatu.
- Okoliczności łagodzące są, dla tych, którzy zawarli umowę przyłączeniową odpowiednio wcześniej, a gestor sieci nie zdążył jeszcze zrealizować inwestycji, albo rozpoczęli finansowanie inwestycji wymiany ciepła, ale jest ona w trakcie realizacji, oraz dla tych, którzy mają opóźnienia w wymianie ciepła w związku z realizacją programów dofinansowujących osoby ubogie energetyczne, a te opóźnienia nie wynikają z ich winy - podkreśla Kuczera. W takich sytuacjach nie będzie kary, ale będzie czas na zakończenie inwestycji a potem powtórna kontrola.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Pomorskie Targi Mieszkaniowe "Dom Mieszkanie Wnętrze" w Gdyni

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Będą kontrole i będą kary dla tych, którzy przed końcem roku nie wymienią pieca - Rybnik Nasze Miasto

Wróć na wodzislawslaski.naszemiasto.pl Nasze Miasto