18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Biblioteka w Wodzisławiu Śl. świętuje jubileusz

Arkadiusz Biernat
Biblioteka w Wodzisławiu Śl. istnieje już od 65 lat
Biblioteka w Wodzisławiu Śl. istnieje już od 65 lat Biblioteka w Wodzisławiu Śl.
Biblioteka w Wodzisławiu Śl. istnieje już 65 lat. Gdy zaczynała działalność, miała tylko 69 książek. Dzisiaj ma ich 200 tysięcy. Na miejscu wodzisławianie czytają też prasę i korzystają z internetu. Zobacz też zdjęcia z jubileuszu oraz archiwalne z kroniki.

Biblioteka w Wodzisławiu Śl. świętuje jubileusz

Miejska i Powiatowa Biblioteka w Wodzisławiu Śląskim świętuje 65 lat. Choć dawniej wydawało się to nierealne, tysiące ludzi przychodzi do niej nie tylko wypożyczać książki. Na miejscu można poczytać prasę, skorzystać z internetu czy wziąć udział w ciekawej imprezie.

Bibliotekarze zaczęli od 69 książek

Był 9 maja 1949 roku. Prezydium Miejskiej Rady Narodowej podjęło uchwałę w sprawie utworzenia biblioteki miejskiej. Nikt wtedy nie spodziewał się, że kilkadziesiąt lat później mury jej placówek rocznie odwiedzać będzie kilkanaście tysięcy osób. Choć na początku nie było łatwo. - Proszę uwierzyć, lecz w pierwszych tygodniach księgozbiór liczył tylko 69 tomów - wyjaśnia Ewa Wrożyna - Chałupska, dyrektorka biblioteki.

Niestety, podobnie jak większa część budynków Wodzisławia Śl., tak i książki zostały zniszczone w czasie II wojny światowej. Czasy nie były łatwe, ale pracownicy robili co mogli, aby powiększyć liczbę książek. Już pod koniec 1949 roku Rada Narodowa przekazała 500 pozycji. W sumie wtedy było ich już 848. Ciekawostką jest fakt, że biblioteka mieściła się w jednym z pomieszczeń Pałacu Dietrichsteinów (I piętro, obecnie znajduje się tam USC).

- Pierwszym dyrektorem placówki był Leopold Schöttel. Był on nauczycielem jednej ze szkół. W pierwszych miesiącach ze zbiorów biblioteki korzystało 168 czytelników - czytamy w kronice placówki.

Z każdym kolejnym rokiem księgozbiór zwiększał się. Natomiast już w 1953 roku wodzisławianie mogli korzystać z czytelni. Placówka wyróżniała się. To w jej murach organizowano wystawy książek, konkursy pięknego czytania czy spotkania z pisarzami. Niezwykłą pracę dostrzegali ludzie z zewnątrz. W 1953 roku wodzisławska placówka została wybrana "Najlepszą biblioteką w województwie stalinogrodzkim" (kategoria bibliotek miast niewydzielonych). O sukcesie pisał 28 maja 1953 roku również "Dziennik Zachodni".

- Jest to zawsze poważny bodziec dla wszystkich tych instytucji, do jeszcze sprawniejszego zorganizowania swej pracy - znajdujemy fragment w gazecie.

Do 1973 roku największym problemem bibliotekarzy był lokal. Bowiem placówka mieściła się jeszcze w m.in.: kamienicy na rynku czy na ulicy Wałowej. Problem rozwiązano w 1973 roku. Ponad 1200 metrów kwadratowych powierzchni miał nowy budynek biblioteki przy ulicy Daszyńskiego (mieści się tutaj do dzisiaj). Warunki pozwoliły na dalszy rozwój placówki. Powstały też nowe filie m.in. na osiedlu XXX- Lecia czy Jedłowniku (obecnie jest 8 placówek - razem z główną siedzibą).

- W 1983 roku powstał dział muzyczny. Znajdował się w obecnej sali multimedialnej. Muzyki można było posłuchać z płyt analogowych czy kaset magnetofonowych. Na czasie były wtedy takie zespoły jak: Dżem, Lady Pank czy Maanam - wspomina Ewa Wrożyna - Chałupska.

W bibliotece słuchają muzyki i oglądają wystawy
Z każdymi kolejnymi latami biblioteka stawała się coraz nowocześniejsza. Pojawiły się pierwsze komputery, a budynek przeszedł kapitalny remont. Dziś z biblioteki korzystają tysiące mieszkańców naszego regionu.

- Tylko w ubiegłym roku wypożyczyliśmy ponad 225 tysięcy pozycji - wyliczają pracownicy. Biblioteka to nie tylko książki. - Co miesiąc mamy nową wystawę prac w Galerii pod Fikusem. Zazwyczaj swoje dzieła prezentują lokalni artyści, ale nie tylko. Odbywają się u nas wernisaże i finisaże. Przychodzą także osoby, które na bieżąco zapoznają się z prasą - wyjaśnia Agnieszka Tatuś, z czytelni znajdującej się na pierwszym piętrze. Ponadto w bibliotece odbywają się również spotkania z pisarzami i artystami. Wiele osób korzysta na miejscu z bezpłatnego internetu (na miejscu można też wydrukować dokumenty np. CV).

Na dzień dzisiejszy placówka ma do zaoferowania około 200 tysięcy książek (z czego 120 tys. znajduje się w głównej siedzibie). Wodzisławianie lubią kryminały i romanse. Od wielu miesięcy na top liście znajdują się dzieła: Stiega Larssona (autor trylogii "Millenium") oraz Camilli Läckberg ("Latarnik", "Fabrykantka aniołków").
- Dużo osób poszukuje też fantastyki i biografii. Nadal zainteresowaniem cieszy się książka Danuty Wałęsy - wymienia Barbara Golanowska, z wypożyczalni dla dorosłych.

Przyjdź posłuchać dobrej muzyki. Jest 7 tys. płyt CD
Jeżeli chcecie posłuchać dobrej muzyki, warto odwiedzić dział muzyczny. Mieści się tuż obok wypożyczalni. - W zbiorach znajduje się ponad 20 tysięcy utworów - słyszymy od Joanny Sobczak. Samych płyt CD jest ponad 7 tys. Są jeszcze książki audio, mówione, płyty gramofonowe czy kasety magnetofonowe. Dzieci warto zapisać też na zajęcia i konkursy, jakie cyklicznie odbywają się w kolorowej wypożyczalni dla dzieci.

Do 28 czerwca biblioteka będzie nieczynna z powodu inwentaryzacji zbiorów.

ZOBACZ TEŻ: Polub nas na Facebooku i bądź na bieżąco z informacjami!
Znajdźcie nas na Twitterze: @SWD_naszemiasto

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wodzislawslaski.naszemiasto.pl Nasze Miasto