Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Cmentarz w Pszowie zamknięty, w Wodzisławiu Śl. znaczne ograniczenia

Arkadiusz Biernat
Arkadiusz Biernat
Czy można iść na cmentarz przed Wielkanocą i zapalić znicz?
Czy można iść na cmentarz przed Wielkanocą i zapalić znicz? arc/zdjęcia poglądowe
Przed Wielkanocą nie tylko myślimy o spowiedzi św., zakupach, porządkach w domu. Wielu nie wyobraża sobie przygotowań do świąt bez sprzątania grobów bliskich zmarłych na cmentarzach. Zewsząd jesteśmy torpedowani ostrzeżeniami i zakazami odnośnie rozprzestrzeniającego się koronawirusa. Dlatego wielu zadaje sobie to pytanie: cmentarze są otwarte czy zamknięte? W Pszowie jest zamknięty, w Wodzisławiu Śl. wprowadzono ograniczenia.

Cmentarze są otwarte czy zamknięte?

W najnowszych rozporządzeniach rządowych dotyczących kolejnych restrykcji mających powstrzymać rozprzestrzenianie się koronawirusa nie ma ani słowa o cmentarzach. Tym samym nie ma jednoznacznej odpowiedzi na tą nurtującą kwestię. Jeżeli nekropolia jest otwarta, to zgodnie z prawem możemy się po niej poruszać. Problem może pojawić się gdy napotkamy patrol policji. Wówczas... to już zależy od interpretacji przepisów i sytuacji przez mundurowego. Cały czas powinniśmy pamiętać, że wychodzić z domu możemy wyłącznie pod pewnymi warunkami.

Kiedy można wyjść z domu w czasie koronawirusa

  • dojazdu do i z pracy (dotyczy to także zakupu towarów i usług związanych z zawodową działalnością),
  • wolontariatu na rzecz walki z COVID-19 (dotyczy to pomocy osobom przebywającym na kwarantannie lub osobom, które nie powinny wychodzić z domu),
  • załatwiania spraw niezbędnych do życia codziennego (do czego zalicza się np., niezbędne zakupy, wykupienie lekarstw, wizyta u lekarza, opieka nad bliskimi),
  • wykonywania czynności związanych z realizacją zadań określonych w ustawie – Prawo łowieckie i ustawie o ochronie zdrowia zwierząt i zwalczaniu chorób zakaźnych zwierząt oraz zakupu towarów i usług z nimi związanych.

Spotykając policjanta na cmentarzu lub w jego pobliżu możemy stanąć przed wyzwaniem uargumentowania: w jaki sposób odwiedziny na nekropolii zaliczyć do spraw niezbędnych do codziennego życia?

Służby radzą, że jeżeli już musimy udać się na cmentarz, aby wymienić znicz, pozostawić świeże kwiaty lub się pomodlić, należy zachować ostrożność. Nie wolno przychodzić w większej grupie. Jeśli ktoś nam towarzyszy, musimy zachować odstęp dwóch metrów.

Cmentarze zamknięte. Dlaczego?

Wiele gmin i parafii postanowiło profilaktycznie zamknąć cmentarze. Zdecydowano się na ten ruch w obawie przed tłumami, które mogłyby w tygodniu poprzedzającym Wielkanoc odwiedzać groby bliskich w celu ich uporządkowania.

Inne powołują się na interpretację rządowego rozporządzenia. W jednym z punktów czytamy: "w okresie od dnia 1 kwietnia 2020 r. do dnia 11 kwietnia 2020 r. zakazuje się korzystania z pełniących funkcje publiczne i pokrytych roślinnością terenów zieleni, w szczególności: parków, zieleńców, promenad, bulwarów, ogrodów botanicznych, zoologicznych, jordanowskich i zabytkowych, a także plaż". Zdaniem niektórych zarządców cmentarz jest uznawany jako teren zielony, a nie szlak komunikacyjny.

Co z cmentarzami w powiecie wodzisławskim?

Pszów

Najdalej z ograniczeniami poszli duchowni z parafii Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Pszowie. Cmentarz przy bazylice jest zamknięty.

- Rozumiemy rozczarowanie wielu z powodu zamknięcia cmentarza. Jednak porządki świąteczne na grobach nie wliczają się do "załatwiania spraw niezbędnych do życia codziennego", a sam cmentarz jest uznawany jako teren zielony, a nie szlak komunikacyjny. Jeśli chcesz się pomodlić, odpraw prywatnie w domu Drogę Krzyżową lub różaniec za zmarłego (pod zwykłymi warunkami można nawet zyskać odpust zupełny). W ostatnich dniach mieszkańcy przychodzili na cmentarz gromadami (przypominamy: wszędzie chodzi się w pojedynkę i tylko w ważnej sprawie). Policjanci użyli więc wielu pouczeń i kilku mandatów - informują księża z Pszowa.

Na cmentarzu odbywają się wyłącznie pochówki zmarłych w gronie 5 osób z najbliższej rodziny, księdza i zakładu pogrzebowego.

Wodzisław Śląski

Zmieniono zasady odwiedzania cmentarza komunalnego przy ulicy Bogumińskiej. Od 7 do 15 pełni dyżur Administrator Cmentarza, który wpuszcza mieszkańców na teren nekropolii, monitorując liczbę osób przebywających na cmentarzu

- Po 15.00 zalecamy nie wchodzić grupami, a pojedynczo – na jeden grób. Prosimy zachować bezpieczną odległość i szczególną ostrożność (maseczki, rękawiczki) - informują urzędnicy.

Rydułtowy

- W obecnej sytuacji epidemicznej nalegam, by powstrzymać się od przedświątecznych porządków na cmentarzu. Wiemy, że każdy chciałby, by groby jego bliskich na święta były uprzątnięte, ale w tej sytuacji lepiej poczekać i posprzątać znacznie później - po świętach albo w maju. Doskonale zdajecie sobie sprawę z tego, że okoliczne miasta zamykają cmentarze komunalne (np. Rybnik) z racji gromadzenia się na nim zbyt dużej ilości ludzi. Chcielibyśmy uniknąć tej sytuacji - czytamy w komunikacie parafii św. Jerzego w Rydułtowach.

Radlin

Parafialne cmentarze w Biertułtowach i na Głożynach są otwarte. Administratorzy zalecają zachowanie bezpiecznej odległości pomiędzy odwiedzającymi nekropolie.

Na cmentarzach, które wciąż są otwarte w powiecie wodzisławskim zaleca się, aby ograniczyć wizyty do minimum i przestrzegać zakazów gromadzeń i nakazu odstępu dwóch metrów od innych osób.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wodzislawslaski.naszemiasto.pl Nasze Miasto