Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Czad w Wodzisławiu Śl. Dwie osoby zatruły się tlenkiem węgla na ulicy Tysiąclecia

Arkadiusz Biernat
Arkadiusz Biernat
Czad na ulicy Tysiąclecia. Dwie osoby zatrute
Czad na ulicy Tysiąclecia. Dwie osoby zatrute arc
Czad w czterech mieszkaniach na ulicy Tysiąclecia w Wodzisławiu Śl. Dwie osoby zatruły się tlenkiem węgla, a jedna z nich trafiła do szpitala. Co było przyczyną pojawienia się czadu?

Czad w Wodzisławiu Śl. Dwie osoby zatruły się tlenkiem węgla na ulicy Tysiąclecia

Niebezpiecznie! Czad znów dał o sobie znać w Wodzisławiu Śl. W czwartek (11.02) pogotowie ratunkowe zostało wezwane do pogarszającego się stanu zdrowia lokatorów jednego z mieszkań na ulicy Tysiąclecia. Na miejscu ratownicy medyczni stwierdzili, że przyczyną może być czad.

Po chwili na ulicy Tysiąclecia była już straż pożarna. Potwierdzono stężenie tlenku węgla w mieszkaniu.

- Nie było duże, ale mieszkanie było wcześniej wietrzone. Była to bardzo niebezpieczna sytuacja - mówi bryg. Jacek Filas, dowódca jednostki ratowniczo-gaśniczej PSP w Wodzisławiu Śl.

Zatrucie tlenkiem węgla potwierdzono u 52-latki i 19-latka. Do szpitala przetransportowana została kobieta. To nie był koniec interwencji. Jak zawsze w takich przypadkach strażacy przystąpili do kontroli mieszkań w całym pionie. Tlenek węgla wykryto w sumie w czterech lokalach. Ciąg kominowy nie był prawidłowy.

W związku z zagrożeniem do czasu wyjaśnienia sytuacji zakazano lokatorom używania piecyków gazowych.

Mieszkania za szczelne?

To nie pierwsze tego typu zgłoszenie w ostatnim czasie. Kilka dni temu Domaro za pomocą facebooka opublikowało apel zakładu kominiarskiego w związku z nieprawidłowym działaniem przewodów kominowych spalinowych i wentylacyjnych oraz podłączonych piecyków gazowych oraz kratek wentylacyjnych. Kominiarz jako przyczynę wskazuje brak dopływu powietrza, co - jego zdaniem - jest pokłosiem zbyt szczelnych mieszkań. Poinformował o nakazie rozszczelniania-uchylania okien podczas użytkowania piecyków gazowych.

- Efektem zbyt szczelnego mieszkania jest: m.in. niedostateczny lub wsteczny ciąg z kratek wentylacyjnych, nieprawidłowa praca piecyka gazowego C.W.U. oraz zawilgocenie ścian. Suma powietrza wyciąganego przez przewody kominowe musi być równa ilości powietrza dostarczanego do mieszkania - apeluje mistrz kominiarski.

Przypomniał również o konieczności przeprowadzania przeglądów urządzeń gazowych i badania szczelności instalacji gazowej.

Ponadto zwrócono uwagę, że wszelkie zmiany ingerujące w systemy kominowe oraz techniczne wyposażenie lokali mieszkalnych jak m.in. zaklejanie kratek wentylacyjnych, instalowanie wentylatorów elektrycznych, okapów kuchennych-mechanicznych, maskownic wentylacyjnych wyposażonych w drobne siatki, stolarki drzwiowej-łazienkowej nie wyposażonej w nawiewy o powierzchni 220 cm2, obniżanie sufitu oraz poprzez inne zabudowy zmniejszające wymaganą kubaturę pomieszczeń łazienek, bez uzyskania pisemnej zgody wydanej przez zakład kominiarski oraz zarządcę budynku, są surowo zabronione.

Czujka czadu na straży twojego bezpieczeństwa

Tlenek węgla, potocznie zwany czadem, jest gazem trującym, bezwonnym i niewidocznym. Dlatego warto wyposażyć mieszkanie lub dom w czujkę tlenku węgla. Kosztuje zazwyczaj kilkadziesiąt złotych.

- Czujka tlenku węgla ratuje zdrowie i życie. W przeszłości mieliśmy tego przykłady. Nawet jeśli po alarmie okaże się, że nie ma zagrożenia, to lepiej takie urządzenie mieć i w razie wątpliwości wezwać służby na miejsce, aby spać spokojnie - słyszymy od strażaków.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Wielki Piątek

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wodzislawslaski.naszemiasto.pl Nasze Miasto