Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Czad zabija. Sprawdźcie piece i kominy. To ważne

Arkadiusz Biernat
Każdego roku podczas sezonu grzewczego strażacy usuwają skutki pożarów sadzy w przydomowych kominach
Każdego roku podczas sezonu grzewczego strażacy usuwają skutki pożarów sadzy w przydomowych kominach arc
Czad zabija. Ruszył sezon grzewczy. Na co należy uważać? Strażacy i kominiarze ostrzegają mieszkańców.

Czad zabija. Sprawdźcie piece i kominy. To ważne

Początek sezonu grzewczego mógł skończyć się tragicznie w jednym z domów przy ulicy Konopnickiej w Pszowie . - Z powodu zakręconych zaworów zamykających obieg ciepła gwałtownie wzrastała temperatura w piecu. Mieszkańcy nie mając pojęcia co się dzieje, wezwali na miejsce strażaków. Jeszcze przed ich przyjazdem starali się usuwać żar z pieca, co spowodowało zadymienie kotłowni - relacjonuje bryg. Jacek Filas, z wodzisławskiej straży pożarnej.

Po przyjeździe na miejsce strażacy ugasili rozpalony piec. Następnie znaleźli przyczynę wzrostu temperatury i odkręcili zawory.

Strażacy nie mają wątpliwości, że wraz z rozpoczęciem sezonu grzewczego będą mieli więcej podobnych interwencji. Przypominają, że należy się do niego odpowiednio przygotować.

- Warto przeglądnąć cały system grzewczy w naszych mieszkaniach. Przede wszystkim należy odkręcić zawory obiegu ciepła. Wybuch pieca może doprowadzić do tragedii. Tak było kilka lat temu w naszym powiecie, kiedy nie udało się uratować jednego z poszkodowanych - dodaje Filas.

Strażacy podkreślają, że innym poważnym „grzechem” w czasie sezonu grzewczego (i nie tylko) jest pozostawianie materiałów łatwopalnych, takich jak np. śmieci i drewno blisko pieców. - Każdego roku, niezależnie od pory, notujemy takie przypadki pożarów. Zazwyczaj nie są dramatyczne w skutkach. Ale narażają właścicieli na straty finansowe - przyznają strażacy.

Zanim na dobre ruszy sezon grzewczy warto również wezwać kominiarza. - Komin może być niezwykle groźny. Szczególnie w przypadku pożaru sadzy w nieczyszczonym, źle eksploatowanym kominie. Temperatura palącej się sadzy przekracza wówczas nawet 1000 stopni Celsjusza - przypomina Marcin Ziombski, prezes Krajowej Izby Kominiarzy.

Wybuch komina, który może spowodować duże straty, to nie jest jedyne zagrożenie. Jego nieprawidłowa eksploatacja grozi także zatruciem tlenkiem węgla.

- Regularne usuwanie zanieczyszczeń z przewodów kominowych przez wykwalifikowanego kominiarza zabezpiecza przed powstaniem pożaru sadzy w kominie - dodaje Ziombski. Czyszczenie komina przez kominiarza powinno odbywać się raz na trzy miesiące (piec opalany paliwem stałym), co pół roku (paliwo ciekłe lub gazowe). Raz w roku powinny być też czyszczone przewody wentylacyjne.

Warto też kupić czujnik czadu, który kosztuje niewiele, a może uratować życie. Bo zatruć tlenkiem węgla w naszym regionie wciąż notujemy wiele. Ostatnie miało miejsce w ubiegłą niedzielę w Wodzisławiu Śl., gdzie poszkodowana została trójka dzieci.

Czad w Wodzisławiu Śl.: Trójka dzieci trafiła do szpitala zaraz po tym, jak zatruły się tlenkiem węgla.

W 2015 r. odnotowano w Polsce ponad 11,8 tys. pożarów od urządzeń ogrzewczych na paliwa stałe, 182 na paliwa ciekłe i 596 na paliwa gazowe. Od 1 września 2015 do 31 marca 2016 odnotowano 3878 zdarzeń związanych z czadem. 2229 osób zostało poszkodowanych, a 50 zmarło.

ZOBACZ TEŻ: Polub nas na Facebooku i bądź na bieżąco z informacjami! [KLIKNIJ W LINK]

**Obserwuj autora na Twitterze TWITTER_FOLLOW https://twitter.com/arek_biernat

**

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

9 ulubionych miejsc kleszczy w ciele

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wodzislawslaski.naszemiasto.pl Nasze Miasto