Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Czechy kończą z wydobyciem węgla. Zamykają kopalnie na Zaolziu w Karwinie. Działa jeszcze CSM w Stonawie, ale nie na długo...

Arkadiusz Biernat
Arkadiusz Biernat
OKD zamknął dwie kopalnie: Darków i ČSA
OKD zamknął dwie kopalnie: Darków i ČSA OKD
Powoli dobiega końca historia górnictwa w Czechach. Czesi postanowili pożegnać się z wydobywaniem węgla. Na Zaolziu zakończyły wydobycie dwie kopalnie w Karwinie: Darków i ČSA. Za naszą południową granicą fedruje już tylko CSM w Stonawie. Jej żywot zakończy się prawdopodobnie w 2022 roku. Wśród górników, którzy tracą pracę jest wielu Polaków dojeżdżających z województwa śląskiego.

Czechy kończą wydobycie węgla. Zamykają kopalnie w Karwinie

W ostatnich dniach lutego w Czechach zamknięte zostały dwie kopalnie na Zaolziu. Obie: Darków i ČSA wydobywały w rejonie Karwiny i należały do spółki OKD kontrolowanej przez państwo. Oficjalnie przyczyną likwidacji jest rachunek ekonomiczny.

Ze względu na pandemię uroczystości miały skromny charakter. 23 lutego w Darkowie, a 27 lutego w CSA. Nie zabrakło ostatnich wyjazdów wagonów z urobkiem.

Historia kopalni Darków rozpoczęła się w 1982 roku. W tym czasie z kopalni wydobyto 53 931 900 ton węgla. Jednak historia wydobycia na tym obszarze górniczym sięga jeszcze 1854 roku. W kopalni Darków wydobywano węgiel energetyczny i koksowy. Przez cały okres istnienia kopalni na głębokości do 1200 metrów pod powierzchnią wykopano setki kilometrów korytarzy.

Kopalnia ČSA (Armii Czechosłowackiej) powstała w 1951 roku. W okresie swojego istnienia wydobyła łącznie 144 418 264 ton węgla.

- Podobnie jak w przypadku kopalni Darków, w okresie istnienia kopalni ČSA wydobyto setki kilometrów korytarzy na głębokości do 1200 m. Najgłębsze pokłady położone tam były na podobnej głębokości - dodał Radim Tabášek, ze spółki OKD.

W Czechach fedruje już tylko CSM Stonawa

Od marca 2021 roku Darków i ČSA należą do przedsiębiorstwa państwowego DIAMO, które zajmie się likwidacją kopalń. W sumie przeszło tam z OKD 1770 osób. Z tej grupy pracowników 493 będzie nadal pracować w spółce państwowej DIAMO. Pozostałe 1277 osób będzie gotowych do rozwiązania stosunku pracy zgodnie z układem zbiorowym. Przygotowano dla nich odprawy w wysokości 11 pensji. W poszukiwaniu pracy pomaga im spółka OKD i Urząd Pracy.

- OKD będzie kontynuował wydobycie w kopalni ČSM, gdzie węgiel będzie następnie poddawany obróbce powierzchniowej. OKD pracuje obecnie nad średniookresowym planem, który przewiduje wydobycie w kopalni ČSM w 2021 i 2022 roku - dodała Vanda Staňková, prezes zarządu OKD.

W ČSM w Stonawie pracuje aktualnie 2800 pracowników, 800 podwykonawców. Wśród nich nie brakuje Polaków, dojeżdżających głównie z terenu województwa śląskiego. Prawdopodobnie zakończy wydobycie w 2022 roku, ale to nie jest jeszcze ostateczny termin.

W związku z likwidacją górnictwa spore problemy dotkną firmy współpracujące z branżą w regionie karwińsko-ostrawskim. Szacuje się, że pracę w tym sektorze może stracić 4,5 tys. - 5 tys. osób.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wodzislawslaski.naszemiasto.pl Nasze Miasto