MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Dwa super spotkania w wodzisławskim Muzeum. Placówkę odwiedzi znane małżeństwo bielskich archeologów, w sobotę aktorka i malarka ZDJĘCIA

Ireneusz Stajer
Ireneusz Stajer
W piątek 17 maja, o godz. 17, o niewielkim i zwartym pasmie górskim, będącym ciekawą propozycją wakacyjnych wypraw opowiedzą archeolodzy Bożena i Bogusław Chorążowie. W trakcie spotkania będzie można dowiedzieć się jakie skarby zostały wydarte z tamtej ziemi.
W piątek 17 maja, o godz. 17, o niewielkim i zwartym pasmie górskim, będącym ciekawą propozycją wakacyjnych wypraw opowiedzą archeolodzy Bożena i Bogusław Chorążowie. W trakcie spotkania będzie można dowiedzieć się jakie skarby zostały wydarte z tamtej ziemi. Kamil Lorańczyk, mat. prasowe
WODZISŁAW ŚLĄSKI. Muzeum zaprasza w piątek 17 maja na spotkanie archeologiczne. Tym razem gośćmi placówki będą archeologowie z Muzeum Historycznego w Bielsku-Białej: Bożena i Bogusław Chorążowie. Opowiedzą o prehistorycznym dziedzictwie Beskidu Małego. Z kolei w sobotę szykuje się spotkanie z Barbarą Macharzyńską, która opowie o swoich artystycznych pasjach. To była prezeska Stowarzyszenia Razem Raźniej, poetka, aktorka i malarka. Wielką miłością obdarzyła też sztukę masażu.

Miłośników ciekawych, inspirujących spotkań czekają w Muzeum w Wodzisławiu (Pałac Dietrichsteinów) właśnie dwa takie wydarzenia. W piątek 17 maja, o godz. 17, o niewielkim i zwartym pasmie górskim, będącym ciekawą propozycją wakacyjnych wypraw opowiedzą archeolodzy Bożena i Bogusław Chorążowie. W trakcie spotkania będzie można dowiedzieć się jakie skarby zostały wydarte z tamtej ziemi.

- Zostanie ono poświęcone szczególnym znaleziskom archeologicznym. Skarby sprzed 2600 lat zostały odkryte w trakcie badań prowadzonych przez Dział Archeologii Muzeum Historycznego w Bielsku-Białej. Wykopaliska prowadzono w latach 2019-2021 w Kobiernicach i Porąbce, w rejonie przełomu rzeki Soły przez Beskid Mały - zaznacza Hanna Blokesz-Bacza, menedżer obiektu Pałac Dietrichsteinów.

Odkryte znaleziska zawierają unikalne wyroby wykonane z brązu i żelaza, w tym sztaby-kęsy surowca żelaznego, które sprowadzono na ten teren z rejonu górnego dorzecza Dunaju i Renu. Przedstawione treści będą niepowtarzalną okazją do zetknięcia się z prehistorycznym światem naszych przodków, jak również zaznajomienia się z fascynującymi zagadnieniami archeologii Karpat.

Gośćmi spotkania będą Bożena i Bogusław Chorążowie

Dr Bogusław Chorąży jest absolwentem Instytutu Archeologii Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie oraz Podyplomowego Studium Historii na Uniwersytecie Śląskim w Katowicach. Członek Komisji Prehistorii Karpat Polskiej Akademii Umiejętności w Krakowie. Od 1995 roku kieruje Działem Archeologii Muzeum Historycznego w Bielsku-Białej. Uczestniczył w programach badawczych mających na celu odkrycie nowych osiedli prehistorycznych, m.in. w latach 2000–2003 kierował polsko-czeskim projektem „Badania pradziejowych osiedli wyżynnych na Podbeskidziu między Beczwą a Białą”. Prowadził liczne prace wykopaliskowe na obszarze Podbeskidzia. Badał stanowiska z okresu neolitu, wczesnej epoki żelaza, okresu wpływów rzymskich oraz średniowiecza. Jest autorem ok. 100 publikacji dotyczących archeologii i jej popularyzacji. Specjalizuje się w problematyce osadnictwa prehistorycznego na obszarach górskich.

Mgr Bożena Chorąży jest absolwentką Instytutu Archeologii oraz Studiów Podyplomowych w zakresie muzealnictwa Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie. Od 1992 jest zatrudniona w Dziale Archeologii Muzeum w Bielsku-Białej, kolejno na stanowiskach asystenta, adiunkta i kustosza.

Jeśli potrzebny Wam relaks albo szukacie swojego miejsca w przestrzeni koniecznie odwiedźcie Pałac Dietrichsteinów w sobotnie popołudnie. Gościem Spotkania z TWÓRCĄ będzie Barbara Macharzyńska, która zaczaruje przestrzeń dźwiękami tybetańskich mis.
Barbara Macharzyńska to była prezeska Stowarzyszenia Razem Raźniej, poetka, aktorka i malarka. Wielką miłością obdarzyła też sztukę masażu. Jak mówi przez wiele lat była to po prostu odskocznia od spraw, które z ludzkiego punktu widzenia bywają nie do udźwignięcia.

Ciepła, delikatna osoba, która potrafi przeciwstawić się największym życiowym niepowodzeniom. Zawsze szuka jasnych stron, kocha sztukę, wspiera osoby niepełnosprawne i dodaje wiary skrzywdzonym przez los.

Z kolei podczas sobotniego spotkania Barbara Macharzyńska opowie o swoich pasjach. W swój świat wprowadzi uczestników krótkim koncertem mis tybetańskich.

- Zapraszamy również w sobotę 18 maja o 17.00 w Muzeum w Wodzisławiu Śląskim. Wstęp wolny - zachęca Hanna Blokesz-Bacza

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Tragiczne zdarzenie na Majorce - są zabici i ranni

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wodzislawslaski.naszemiasto.pl Nasze Miasto