Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Ekologia i ekonomia w domu

Redakcja
fot./Pilkington/mat. prasowe
Coraz więcej osób chce mieszkać w domach, które maksymalnie wykorzystują naturalne źródła ciepła, chłodzenia i oświetlenia.

W domach dobrze zaprojektowanych, które nie muszą być ogrzewane zimą i klimatyzowane latem. Ale muszą to być domy energooszczędne. Jak więc ograniczyć zużycie energii? Najprościej poprzez zmianę nawyków i wprowadzenie zasad, w efekcie których zyskamy kontrolę nad ilością pobieranej energii.

Wymiana żarówek na energooszczędne, przykręcanie termostatu w czasie snu lub naszej nieobecności, wyłączanie urządzeń elektrycznych z kontaktu - to możemy wprowadzić od zaraz. Powinniśmy też sprawdzić, czy w domu są nieszczelności, przez które dostaje się zimne powietrze. To okolice drzwi, okien i gniazd elektrycznych, a także poddasze. Jeśli nieszczelności są, trzeba je zaizolować.

Większe oszczędności energetyczne zyskamy, jeśli zdecydujemy się na wymianę elementów, mających duże znaczenie dla ubytku energii, takich jak kocioł grzewczy, okna, czy sprzęt AGD. Instalacja nowoczesnego kotła kondensacyjnego z regulacją ogrzewania pozwoli wytwarzać więcej ciepła i jednocześnie utrzymywać odpowiednią temperaturę w pomieszczeniach oraz decydować kiedy ogrzewanie ma być wyłączone. Zainstalowanie w oknach energooszczędnych szyb zespolonych spowoduje, że przez cały rok do środka pomieszczenia będzie przenikać darmowa energia słoneczna ogrzewając je, natomiast ucieczka ciepła z pomieszczenia na zewnątrz zostanie znacząco ograniczona.

Następny etap zwiększenia efektywności energetycznej naszego domu to zastosowanie rozwiązań umożliwiających wykorzystanie darmowej energii, takich jak geotermalne pompy ciepła, turbiny wiatrowe, kolektory czy panele słoneczne.

Nasza specjalność to "Dom energooszczędny".
Jest to preferencyjna linia kredytowa uruchomiona w partnerstwie WFOŚiGW w Katowicach oraz BOŚ.
Dla kogo kredyt?
O kredyt na inwestycje energooszczędne mogą ubiegac się osoby fizyczne, w tym prowadzące działalność gospodarczą.
Jakie są warunki spłaty kredytu?
Okres spłaty nie może być dłuższy niż 7 lat od terminu zakończenia inwestycji określonej w umowie, w tym karencja w spłacie kapitału nie może być dłuższa niż 12 miesięcy, licząc od terminu zakończenia inwestycji.
Jakie oprocentowanie?
Nie mniejsze niż 3,0 proc. w stosunku rocznym.

Z Gabrielą Lenartowicz, prezes Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach rozmawia Maria Olecha

Przebudowa kanalizacji w Zabrzu się udała?
Tak, a skala i realizacja zabrzańskiego projektu świadczą o dojrzałości władz oraz mieszkańców miasta. Zakończony projekt stwarza możliwość pozyskania środków na inne cele służące polepszeniu życia mieszkańców i sprawniejszemu funkcjonowaniu miasta. Dlatego Wojewódzki Fundusz wpierać nadal będzie tego rodzaju inwestycje zarówno finansowo jak i doradzając samorządom przy przygotowaniu wniosków o dofinansowanie tak, jak to było w przypadku zabrzańskiego projektu.

Dlaczego nowa kanalizacja sanitarna i deszczowa są tak ważne?
To dziś wymóg cywilizacyjny. Trudno sobie wyobrazić życie w mieście bez kanalizacji zbiorczej. Poza tym wymiana i modernizacja kanalizacji zawsze łączy się z poprawą gospodarki wodnej - tak właśnie jest w przypadku Zabrza.
Wstępując do Unii Europejskiej zobowiązaliśmy się dostosować standardy życia i przepisy do norm unijnych. Sięgając po środki unijne oraz pieniądze z Narodowego bądź Wojewódzkiego Funduszu na remont kanalizacji, miasta i gminy chcą tym standardom sprostać i dorównać gminom w Europie.

Wielu zabrzanom remont kanalizacji kojarzy się głównie z rozkopaną dzielnicą i utrudnionym dojazdem do domu.
Kanalizacyjne inwestycje nie są popularne, bo choć niezbędne, powodują podczas ich realizacji duży dyskomfort związany z rozkopaniem nawierzchni dróg i chodników. To są długotrwałe inwestycje. Proszę jednak pamiętać, że nowa kanalizacja jest szalenie ważna dla rozwoju miasta. Żaden inwestor nie zdecyduje się zostawić swoich pieniędzy w mieście, które nie ma nowoczesnej kanalizacji.

Nowa kanalizacja ma przede wszystkim korzystnie wpłynąć na nasze środowisko. W jaki sposób?
To jest właśnie bezcenny efekt ekologiczny, który każda przebudowa kanalizacji daje. Gminy nie tylko kładą nowe rury, ale też przebudowują swoje oczyszczalnie. Zabrze jest tu znakomitym przykładem. Taka nowoczesna oczyszczalnia zapewnia ochronę wód powierzchniowych.

Poprawia się czystość rzek, a przecież każde skażenie rzeki zagraża wodzie pitnej. Tutaj takie ryzyko eliminujemy. Ponadto podłączenie do kanalizacji sanitarnej wszystkich domów sprawia, że nie ma już szamb, a ścieki nie przenikają do gleby. Skażenie gleby fekaliami jest przecież bardzo niebezpieczne.
Żaden inwestor nie zostawi pieniędzy w mieście, które nie ma kanalizacji

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Michał Pietrzak - Niedźwiedź włamał się po smalec w Dol. Strążyskiej

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na slaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto