Ewa Swoboda najlepsza w Chorzowie. Sprinterka z Żor zwyciężyła w biegu na 100 metrów. Ustanowiła nowy rekord Memoriału Kusocińskiego

Piotr Chrobok
Występ Ewy Swobody w Chorzowie zainaugurował jej starty w sezonie letnim.
Występ Ewy Swobody w Chorzowie zainaugurował jej starty w sezonie letnim. Lucyna Nenow
Z czasem niewiele ponad 11 sekund ukończyła bieg na 100 metrów podczas Memoriału Janusza Kusocińskiego na Stadionie Śląskim w Chorzowie, żorzanka Ewa Swoboda. Sprinterka zostawiła daleko w tyle konkurentki i pobiła przy okazji rekord imprezy na tym dystansie.

Już pierwszy występ w sezonie letnim na otwartym stadionie lekkoatletycznym przyniósł pochodzącej z Żor Ewie Swobodzie wygraną. Sprinterka okazała się najlepsza podczas odbywającego się na Stadionie Śląskim w Chorzowie Memoriału Janusza Kusocińskiego.

W biegu na dystansie 100 metrów, Swoboda daleko w tyle pozostawiła rywalki. Żorzanka ukończyła zawody z czasem 11,08 sekundy. Ze swojego występu była bardzo zadowolona, również dlatego, że jak sama podkreśliła to jej najlepszy początek letniej części sezonu odkąd pamięta.

- Jestem zadowolona, że tak zaczynam sezon, bo nigdy tak nie było. To tylko jedna setna wolniej od mojego rekordu życiowego - mówiła tuż po występie Swoboda.

Żorzanka nie zamierza jednak spoczywać na laurach i myślami jest już przy kolejnych zawodach, którymi będzie turniej o krajowe mistrzostwo. - Fajnie wrócić Stadion Śląski. Widzimy się w czwartek na Mistrzostwach Polski - przekazała swoim fanom w mediach społecznościowych, sprinterka.

Powodów do radości obecnie najlepsza polska sprinterka miała jednak tak naprawdę jeszcze więcej. Znakomity czas dał jej nie tylko wygraną i najlepsze otwarcie sezonu letniego, ale sprawił również, że jej wynik został najlepszym, jaki którakolwiek ze sprinterek osiągnęła kiedykolwiek w trakcie chorzowskich zawodów.

Przypomnijmy, że to nie pierwszy tak dobry występ Ewy Swobody w tym roku. Żorzanka wyśmienicie spisywała się już podczas sezonu na hali. Na zamkniętym stadionie żorzanka dwukrotnie pobijała rekord Polski w biegu na 60 metrów, za drugim razem schodząc poniżej granicy 7 sekund, czego dokonała jako dziesiąta kobieta na świecie.

Wyśmienite wyniki przyniosły również Swobodzie kilka sukcesów. Sprinterka była bezkonkurencyjna podczas zawodów z cyklu Orlen Cup w Łodzi, a także w trakcie Halowych Mistrzostw Polski w Toruniu. Przez pewien czas żorzanka była również liderką światowych list. Pechowo zakończyły się dla niej jednak występy w Belgradzie na Mistrzostwach Świata, gdzie uplasowała się tuż za podium ze stratą zaledwie 0,002 sekundy do brązowego medalu.