Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Fundacja Wspólnota Dobrej Woli z Wodzisławia Śląskiego już od 30 lat wspomaga osoby niepełnosprawne. Była okazja do życzeń i gratulacji

Edyta Dudek
Edyta Dudek
Fundacja Wspólnota Dobrej Woli z Wodzisławia Śląskiego wspomaga od 30 lat osoby niepełnosprawne i działa na rzecz Wodzisławskiego Ośrodka Rehabilitacji i Terapii Dzieci i Młodzieży Była okazja do gratulacji i wspomnień.

Wiesława Kiermaszek-Lamli i Anna Białek od początku istnienia Fundacji Wspólnota Dobrej Woli pracują z niepełnosprawnymi dziećmi i młodzieżą. Są bardzo skuteczne i cały czas walczą o osoby z niepełnosprawnościami

Podczas spotkania z wodzisławskim Starostą społeczniczki z fundacji opowiadały o jej początkach, m.in. o pomyśle i o walce, aby w budynku dawnego żłobka przy ul. Wyszyńskiego utworzyć ośrodek zajmujący się profesjonalną rehabilitacją dzieci i młodzieży. Ośrodek powstał przy udziale ówczesnych władz Wodzisławia Śląskiego, ale głównie dzięki determinacji i desperacji osób i podmiotów, które powołały do życia fundację, a wśród nich trzeba wymienić grupę, którą stanowili księża z kilkunastu parafii.

Do dzisiaj z jego usług korzysta średnio ponad 500 dzieci miesięcznie z całego powiatu wodzisławskiego i spoza niego, m.in. Jastrzębia-Zdroju, Żor, powiatu raciborskiego, a nawet z okolic Katowic. Część zajęć finansowanych jest przez NFZ, jednak spora część – przez samorządy miast i gmin. Tak duża liczba podopiecznych jest zaś najlepszą rękojmią i rekomendacją dla działalności Wodzisławskiego Ośrodka Rehabilitacji i Terapii Dzieci i Młodzieży.

Niedawno Fundacja ufundowała dla ośrodka ogród sensoryczny. Obecnie zbiera środki na wymianę samochodu dowożącego osoby z niepełnosprawnościami na zajęcia w ośrodku.

Podczas spotkania także Dyrektor Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie Irena Obiegły podkreśliła wielką rolę Fundacji i WORiTU w kształtowaniu przyszłego powiatowego systemu wsparcia osób niepełnosprawnych.

– Gdy zaczynaliśmy tworzenie powiatowego systemu pomocy osobom z niepełnosprawnościami mieliśmy tylko WORiT. Później udało się utworzyć warsztaty terapii zajęciowej i to były te milowe kroki, które pozwoliły na dalsze działania. Dzisiaj mamy 2 WTZ-y, 2 ośrodki wsparcia, domy pomocy społecznej, instytucje edukacyjne nastawione na osoby o szczególnych potrzebach itp. ale wszystko zaczęło się od tego pierwszego kroku, jakim było utworzenie przed 30 laty WORiT-u – powiedziała Irena Obiegły.

Szacunkowe dane mówią, że w powiecie wodzisławskim jest około 15-stu tysięcy osób z niepełnosprawnościami.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Wielki Piątek

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wodzislawslaski.naszemiasto.pl Nasze Miasto