Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Historia Wodzisławia Śl.: pamiętacie gdzie dawniej chodziło się na zakupy? ZDJĘCIA

Arkadiusz Biernat
Nasz Dom przy ulicy 26 Marca
Nasz Dom przy ulicy 26 Marca Zbiory Muzeum w Wodzisławiu Śl.
Historia Wodzisławia Śl.: po odzież chodziło się do Gwarka, a po żarówki do sklepu Nasz Dom. Pamiętacie jeszcze dawne zakupy? Zobaczcie archiwalne ZDJĘCIA udostępnione przez wodzisławskie muzeum.

Historia Wodzisławia Śl.: pamiętacie gdzie dawniej chodziło się na zakupy?

Dzisiaj wodzisławianie nie mają problemu, gdzie wybrać się na zakupy. Sklepy lub markety znajdują się niemal na każdej ulicy. Dawniej nie było tak komfortowo. Sklepów było znacznie mniej, a kolejki dłuższe.

- Po odzież chodziło się do domu towarowego Gwarek przy ulicy Kubsza - wspomina Kazimierz Mroczek, z Towarzystwa Miłośników Ziemi Wodzisławskiej. Dom towarowy Gwarek otwarto w 1967 roku (dokładnie 22 lpica)

W dzisiejszych czasach można go porównać do nowoczesnej galerii handlowej. Już od samego otwarcia obiekt był oblegany przez mieszkańców. To tutaj ubierali się mieszkańcy naszego miasta. Odzież pochodziła z fabryk w m.in. Bielsku -Białej, Bytomia czy Krakowa. - Ciekawostką jest fakt, że w środku na schodach odbywały się pokazy mody. Choć czasem organizowano je na zewnątrz. Odzież nie tylko była szara, nie brakowało kolorów - zdradza Mroczek, który sam nie raz bywał w Gwarku. Jak na tamte czasy, był to bardzo nowoczesny sklep.- Był on bardzo dobrze zaopatrzony. Dzięki tej inwestycji wiele zyskało Stare Miasto - przyznaje Sławomir Kulpa, dyrektor wodzisławskiego muzeum.

Czytaj też. Historia Wodzisławia Śląskiego [TEKSTY, ARCHIWALNE ZDJĘCIA]

Od 1974 roku zakupy można było robić też w sklepie Nasz Dom (jego budowa kosztowała 10 mln zł i jak informowała wówczas prasa, został oddany do dyspozycji klientów 6 miesięcy przed terminem). W środku, na 900 metrach kwadratowych, były takie działy jak: meblarski, zmechanizowanych artykułów gospodarstwa domowego, radiowo-telewizyjny, sprzętu oświetleniowego i towarów dekoracyjnych. W tym samym roku w Wodzisławiu Śl. otwarto jeszcze jeden dom towarowy. Diament znajdował się przy ulicy 26 Marca (dzisiaj Dywyta).

Zakupy robiło się także w Supersamie. - Były dłuższe kolejki, bo było mniej sklepów. Dodatkowo sposób obsługi klienta bardzo się różnił od tego jaki jest teraz. Cukier czy mąka nie była pakowana. Ważenie odbywało się za pomocą wagi z ciężarkami. Nie było też kalkulatorów, tylko ołówek i szary papier - dodaje Mroczek.

A Wy gdzie robiliście zakupy? Jak wspominacie tamte czasy? Zapraszamy do dyskusji

Więcej archiwalnych zdjęć Wodzisławia Śląskiego z czasów PRL zobaczysz na wystawie w wodzisławskim muzeum.

ZOBACZ TEŻ: Polub nas na Facebooku i bądź na bieżąco z informacjami!
Znajdźcie nas na Twitterze: @SWD_naszemiasto

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Dlaczego chleb podrożał? Ile zapłacimy za bochenek?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na wodzislawslaski.naszemiasto.pl Nasze Miasto