Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Historia Wodzisławia Śl. Tak świętowano dawniej dożynki [ZDJĘCIA]

Arkadiusz Biernat
Tak dawniej świętowano dożynki
Tak dawniej świętowano dożynki Muzeum w Wodzisławiu Śl.
Historia Wodzisławia Śl. Niech żyje sojusz robotniczo - chłopski! Dawniej dożynki miały charakter bardziej polityczny niż ludowy, czy nawet religijny. Gospodarzami święta plonów były władze administracyjne, które z wysokości trybuny honorowej obserwowały korowód dożynkowy. Później był już czas na zabawę. W 1960 roku w Wodzisławiu Śląskim festyn odbył się w parku, a podczas niego panie tańczyły... z sierpami na scenie. Zobaczcie, jak dawniej świętowano dożynki.

Historia Wodzisławia Śl. Tak świętowano dawniej dożynki

Przełom sierpnia i września to czas zabaw dożynkowych. Dzisiaj program imprez w poszczególnych gminach niewiele różni się od siebie. Jest uroczysta msza święta, przejście korowodu dożynkowego i zabawa przy dobrej muzyce. Nie rzadko przyjeżdżają do naszych sołectw również gwiazdy muzyki.

Przed laty dożynki wyglądały podobnie do tych organizowanych dzisiaj. Był tradycyjny uroczysty pochód z wieńcem dożynkowym i chlebem, często również śpiewano pieśni dożynkowe o plonie. - Podobnie jak podczas świąt państwowych nie brakowało władz administracyjnych i partyjnych. Były też przemówienia - wyjaśnia Kazimierz Mroczek, z Towarzystwa Miłośników Ziemi Wodzisławskiej.

To właśnie władze administracyjne (w zależności od miejscowości były gospodarzami dożynek. Ich przemowy miały umacniać nie tylko sojusz ze Związkiem Socjalistycznych Republik Radzieckich, ale przede wszystkim pomiędzy rolnikami, a robotnikami. Stąd często można było dotrzec na uroczystościach hasło "Niech żyje sojusz robotniczo - chłopski". Ponadto w czasie dożynek również się bawiono. Często organizowano wystawy rolnicze, występy zespołów folklorystycznych, zawody sportowe i zabawy taneczne. W dożynkach uczestniczyli nie tylko rolnicy, ale także pozostali mieszkańcy miejscowości, którzy często na rynku podziwiali korowody.

A jak obecnie wyglądają dożynki? Możecie się przekonać w ten weekend. W niedzielę bawić się będą mieszkańcy Mszany. Prezentacja korowodu dożynkowego na parkingu przy cmentarzu parafialnym nastąpi o 15.30 (wcześniej o 7 msza św. w kościele parafialnym w Połomi).

Również w niedzielę dożynki zaplanowano w Lubomi, a dokładnie w sołectwie Grabówka. O 8 zaplanowano msze św. w kaplicy Matki Boskiej Częstochowskiej. O 13 spod Urzędu Gminy wyjdzie korowód dożynkowy, który uda się na miejsce zabawy. Tam zaplanowano występy m.in. Damiana Holeckiego, Teresy Werner i Dody.

ZOBACZ TEŻ: Polub nas na Facebooku i bądź na bieżąco z informacjami!
Twitter: @arek_biernat

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak postępować, aby chronić się przed bólami pleców

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wodzislawslaski.naszemiasto.pl Nasze Miasto