Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Historia Wodzisławia Śl. Węgiel na naszym ziemiach wydobywano już w XIX wieku

Arkadiusz Biernat
Kopalnia Emma na początku XX wieku
Kopalnia Emma na początku XX wieku Muzeum w Wodzisławiu Śl., 100 lat Koksowni Radlin, arc
Historia Wodzisławia Śl. Zbliża się Barbórka, dlatego warto przypomnieć sobie historię górnictwa na ziemi wodzisławskiej. Przed II wojną światową kopalnią mogły się chwalić Gorzyce. Pozostało po niej osiedle...

Historia Wodzisławia Śl. Węgiel na naszych ziemiach wydobywany jest od XIX wieku.

Choć w Wodzisławiu Śl. nie ma już kopalni, to jednak wielu mieszkańców będzie świętować Barbórkę. Wielu z nich pracuje w sąsiednich zakładach i kontynuuje tradycje pradziadków i dziadków.

Tylko w Rydułtowach na początku XIX wieku istniało już kilka kopalń. Najważniejsza z nich "Charlotte" (obecnie Rydułtowy)powstała w 1806 roku. - Wcześniej w pobliskich Radoszowach powstała działająca kilka lat kopalnia "Wilhelm". W połowie wieku XIX powstała kopalnia "Anna" w Pszowie (1840). Wtedy to w ówczesnym powiecie rybnickim czynne były 22 takie zakłady pracy - mówi Kazimierz Mroczek, z Towarzystwa Miłośników Ziemi Wodzisławskiej.

Także początki kopalni "Emma" sięgają połowy XIX wieku. Kopalnia rozpoczęła wydobycie węgla w 1883 r. a jej właścicielem od 1899 roku był Fritz Friedlander z Berlina, wówczas nominalny właściciel Wodzisławia i Wolnego Mniejszego Państwa Wodzisław na Górnym Śląsku. Kopalnia od roku 1903 stała się własnością Rybnickiego Gwarectwa Węglowego, którego twórcami byli Friedlanderowie. Kopalnia "Emma" w latach 1945-1949 nosiła nazwę "Ema" a od 27 kwietnia 1949 nazywa się "Marcel". To na cześć komunistycznego działacza Józefa Kolorza o pseudonimie - Marcel. Urodził się w 1900 roku, ale zasłynął śmiercią w 1938 r. Zginął w Hiszpanii, walcząc w tamtejszej wojnie domowej po stronie komunistycznej.

Typowo wodzisławską kopalnią był zakład "1 Maja" na Wilchwach. Budowę jej rozpoczęto w 1952 r. jako kopalnia "Mszana". Została przekazana do eksploatacji w 1960 i wówczas przemianowano ją na KWK "1 Maja".
Obszar górniczy dochodził do około 56 km kwadratowych, a najdalsze ściany oddalone były od szybów zjazdowych, wentylacyjnych i wydobywczych ponad 6 km. Została zamknięta w 2001 r.

W Gorzycach też wydobywano węgiel. Jedną z zapomnianych kopalń na naszym terenie jest "Fryderyk" (Friedrichschächte). Znajdowała się w Gorzycach. Została zbudowana w latach 1914-1917 (choć węgiel na potrzeby wojny wydobywano już od 1916 r.) przez Zachodnioczeski Akcyjny Związek Górniczy. - Kopalnia ta istniała do roku 1922 - tłumaczy Kazimierz Mroczek. Zakład zamknięto z powodu kryzysu gospodarczego. Samo wydobycie węgla było bardzo drogie. Po kopalni pozostały budynki kolonii górniczej (sołectwo Kolonia Fryderyk).

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wodzislawslaski.naszemiasto.pl Nasze Miasto