18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Historia Wodzisławia Śląskiego: Kronikarz uczył młodzież

Arkadiusz Biernat
Pierwsze poważna wzmianki o funkcjonującej szkole w mieście pochodzą z XVII wieku. Do 1726 r. drewniany budynek placówki znajdował się na przykościelnym cmentarzu w centrum miasta. Ze względu na stan techniczny, został rozebrany. 
- Pierwszym znanym z imienia nauczycielem wodzisławskim jest Jerzy Josephek wymieniony w roku 1688 - wyjaśnia nam Kazimierz Mroczek z Towarzystwa Miłośników Ziemi Wodzisławskiej.  Jak przyznaje, wkrótce potem władze pruskie nakazały budowę nowej szkoły, jednak ze względu na brak funduszy, obiekt nie powstał. 
- Wobec tego miejscowy proboszcz, ks. Starzyńsky, kupił dom od szewca Podstawki przy ulicy Kościelnej, przeznaczając go na szkołę. Swoim zasięgiem obejmowała  także Wilchwy, Turzę, Turzyczkę, Czyżowice, Kokoszyce i Jedłownik - dodaje Mroczek. W 1814 r. przeniesiono ją do klasztoru (obecnie sąd).
Pierwsze poważna wzmianki o funkcjonującej szkole w mieście pochodzą z XVII wieku. Do 1726 r. drewniany budynek placówki znajdował się na przykościelnym cmentarzu w centrum miasta. Ze względu na stan techniczny, został rozebrany. - Pierwszym znanym z imienia nauczycielem wodzisławskim jest Jerzy Josephek wymieniony w roku 1688 - wyjaśnia nam Kazimierz Mroczek z Towarzystwa Miłośników Ziemi Wodzisławskiej. Jak przyznaje, wkrótce potem władze pruskie nakazały budowę nowej szkoły, jednak ze względu na brak funduszy, obiekt nie powstał. - Wobec tego miejscowy proboszcz, ks. Starzyńsky, kupił dom od szewca Podstawki przy ulicy Kościelnej, przeznaczając go na szkołę. Swoim zasięgiem obejmowała także Wilchwy, Turzę, Turzyczkę, Czyżowice, Kokoszyce i Jedłownik - dodaje Mroczek. W 1814 r. przeniesiono ją do klasztoru (obecnie sąd). I LO w Wodzisławiu Śląskim, Wodzisław Śląski Nasze Miasto (K.Cichy), Jacek Bombor
Historia Wodzisławia Śląskiego. Dokładnie 1049 nauczycieli będzie jutro (14.10) obchodzić swoje święto w Wodzisławiu Śląskim. Mało kto wie, że do wybuchu II wojny światowej w naszym mieście było ich zaledwie 14... Zbliżający się Dzień Edukacji Narodowej, to dobry moment, aby przybliżyć sobie historię oświaty w mieście.
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Instahistorie z VIKI GABOR

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wodzislawslaski.naszemiasto.pl Nasze Miasto