Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Hotel na Święta i Sylwestra: noclegi gwałtownie drożeją, ale Polacy i tak odkładają rezerwacje na ostatnią chwilę

Emil Hoff
Emil Hoff
Nowa ankieta IGHP wykazała, że Polacy nie kwapią się z rezerwacją noclegów na październik, listopad i grudzień 2022.
Nowa ankieta IGHP wykazała, że Polacy nie kwapią się z rezerwacją noclegów na październik, listopad i grudzień 2022. Karolina Misztal / Polska Press, zdjęcie ilustrracyjne
Wyniki najnowszej ankiety, przeprowadzonej wśród polskich hotelarzy, mogą budzić niepokój przedstawicieli branży turystycznej i samych turystów. Okazuje się, że Polacy bardzo ociągają się z rezerwacją noclegów na okres świąteczno-noworoczny 2022/23. Poziom rezerwacji jest bardzo niski, ale nie powoduje to spadku cen. Przeciwnie – ankieta wykazała, że aż 86% hoteli podniosło ceny noclegów i być może jeszcze podniesie. Skąd bierze się zimowa drożyzna?

Spis treści

Święta i Sylwestra spędzimy w domu? Hotelarze narzekają na brak rezerwacji

Izba Gospodarcza Hotelarstwa Polskiego (IGHP) przeprowadziła ankietę wśród 135 hoteli ze wszystkich województw, z której wynika, że Polacy nie kwapią się z rezerwacją noclegów na okres świąteczno-noworoczny 2022. Aż 92% hoteli zgłosiło poniżej 30% zarezerwowanych miejsc w pokojach. Ankietę przeprowadzono w dniach 3-7 października 2022, głównie wśród właścicieli niedużych i średnich hoteli.

IGHP regularnie publikuje wyniki ankiet i badań, prowadzonych wśród członków organizacji. Wyniki najnowszej ankiety, przekazane przez PAP, mogą budzić niepokój w branży hotelarskiej. Okazuje się, że turyści w najlepszym razie odkładają rezerwację noclegów w okresie świąteczno-noworocznym na ostatnią chwilę, a w najgorszym – być może zamierzają zrezygnować z zimowego wypoczynku w tym sezonie.

Nowa ankieta IGHP wykazała, że Polacy nie kwapią się z rezerwacją noclegów na październik, listopad i grudzień 2022.
Nowa ankieta IGHP wykazała, że Polacy nie kwapią się z rezerwacją noclegów na październik, listopad i grudzień 2022. Karolina Misztal / Polska Press, zdjęcie ilustrracyjne

Czytaj też: Narty 2022/23: gdzie zaplanować zimowy wypoczynek? W którym kraju jest najtaniej? Porównanie cen skipassów w Polsce i innych krajach

Hotele narzekają na brak rezerwacji na zimę 2022/23

W październiku 2022 aż 35% ankietowanych hoteli zgłosiło tylko 30% obłożenia. Kolejne 42% miało w tym miesiącu nawet mniej niż 30% dostępnych rezerwacji. 20% hoteli odnotowało ok. połowy zajętych pokojów, a rezerwacjami powyżej połowy miejsc mogło się cieszyć tylko 15% ankietowanych biznesów.

W listopadzie 2022 sytuacja wydaje się jeszcze mniej zadowalająca. Aż 83% hoteli notuje na razie poziom rezerwacji nieprzekraczający 30% miejsc. Ledwie 3% hoteli wykazuje poziom rezerwacji sięgający połowy miejsc.

W grudniu 2022 rezerwacje wyglądają najgorzej. Na bardzo zazwyczaj rozchwytywany okres świąt Bożego Narodzenia i Sylwestra prawie nie ma chętnych. Aż 92% ankietowanych hoteli zgłosiło poniżej 30% obłożenia. Oznacza to, że przynajmniej na razie Polacy powstrzymują się przed rezerwacjami i planowaniem wypoczynku na początku zimy 2022/23.

W porównaniu do zeszłego roku, ceny prądu na rachunkach hotelarzy wzrosły o 200%, gazu o 300%, żywności o 34%.
W porównaniu do zeszłego roku, ceny prądu na rachunkach hotelarzy wzrosły o 200%, gazu o 300%, żywności o 34%. Szymon Starnawski / polska press, zdjęcie ilustracyjne

Czytaj też: Zima na starych zdjęciach. Narty, sanki i kuligi, czyli zimowe zabawy naszych dziadków i pradziadków przed wojną i w czasach PRL

Dodaj firmę
Logo firmy Polska Organizacja Turystyczna
Warszawa, Chałubińskiego 8
Autopromocja

Hotel w sezonie zimowym może być rekordowo drogi

Jedną z przyczyn ociągania się turystów z rezerwacją noclegów mogą być rosnące ceny. A są to podwyżki niemałe. Jak wskazuje sekretarz generalny IGHP, Marcin Mączyński:

  • ceny prądu są obecnie nawet o 200% wyższe w porównaniu do stawek z września 2021.
  • Gaz zdrożał w tym czasie o 312%, a najbardziej pechowi muszą płacić nawet dziesięć razy więcej,
  • Z kolei żywność i napoje zdrożały przeciętnie o ok. 34%.

Prąd, gaz i żywność to podstawowe koszty, jakie na co dzień ponoszą hotelarze, prowadząc swoje biznesy. Jak wynika z ankiety przekazanej PAP, w odpowiedzi na wzrost kosztów gazu, prądu i żywności aż 86% obiektów noclegowych podniosło ostatnio ceny.

Wszystko to składa się na bardzo powolne tempo zdrowienia rynku hotelarskiego po pandemii koronawirusa. Z ankiety przeprowadzonej przez IGHP wynika, że 55% hotelarzy nie spodziewa się powrotu popytu na poziomie sprzed pandemii wcześniej niż w okolicach 2024 r.

Zabierz kawę w drogę

Materiały promocyjne partnera
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Rowerem przez Mierzeję Wiślaną. Od przekopu do granicy w Piaskach

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Hotel na Święta i Sylwestra: noclegi gwałtownie drożeją, ale Polacy i tak odkładają rezerwacje na ostatnią chwilę - Strona Podróży

Wróć na wodzislawslaski.naszemiasto.pl Nasze Miasto