Nasza Loteria

Kiedyś to były imprezy! Dni Wodzisławia Śląskiego świętowaliśmy przez tydzień. Pamiętacie? Zobaczcie archiwalne zdjęcia i pamiątki

Arkadiusz Biernat
Arkadiusz Biernat
Zobaczcie pamiątki i archiwalne zdjęcia z Dni Wodzisławia Śl. 

Zobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE
Zobaczcie pamiątki i archiwalne zdjęcia z Dni Wodzisławia Śl. Zobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE Muzeum w Wodzisławiu Śl.
HISTORIA. Hucznie świętowano Dni Wodzisławia Śląskiego. Nawet przez kilka dni. Były pokazy, koncerty, konkursy. Wypuszczano też okolicznościowe gadżety: szklanki, wazony, talerze. Pamiętacie dawne Dni Wodzisławia Śląskiego? Kiedy zaczęto świętowanie i jak to się zmieniało w kolejnych latach? Zobaczcie pamiątki i archiwalne zdjęcia.

Historia Wodzisławia Śl.: Dni miasta świętowaliśmy przez tydzień. Pamiętacie?

Dni Wodzisławia Śląskiego (zapomnijmy o pandemii) to największa coroczna impreza w mieście. Zastanawiali się Państwo jakie były ich początki? Huczne!

Wrzesień, 1957 roku. Była to symboliczna data dla Wodzisławia Śląskiego, który obchodził 700-lecie istnienia. Jeśli szukać początków Dni Miasta, to właśnie wokół tego wydarzenia i tej daty. Impreza trwała prawie przez miesiąc.

- Dopiero od 1966 r. przyjęto tygodniowe świętowanie. Przygotowano scenariusz do którego wracano w kolejnych latach. Każdy dzień miał inną tematykę. Pochód przebierańców, koncerty, czasami odsłonięto jakiś pomnik czy tablicę - wspomina Kinga Kłosińska z Muzeum w Wodzisławiu Śl., która wraz Dawidem Jęczmionką napisała publikację „50 lat wspomnień. Złoty jubileusz Dni Wodzisławia”.

Kolejna tak wielka impreza odbyła się dopiero 9 lat później. Wrzesień 1966 roku też był symboliczny. W kraju obchodzono 1000-lecie Państwa Polskiego (Kościół 1000-lecie Chrztu Polski). W wielu miejscowościach świętowanie przeniesiono na lokalne „podwórka”. Nie inaczej było w powiecie wodzisławskim.

Wówczas powrócono do sprawdzonego scenariusza sprzed 9 laty. I Dni Ziemi Wodzisławskiej połączono z dożynkami, które odbyły się w niedzielę. Po święcie wodzisławskiej wsi, w poniedziałek był dzień spółdzielczości. Jak sama nazwa wskazuje, prezentowały się spółdzielnie. We wtorek pokazały się służby jak straż pożarna. Środa - było to charakterystyczne dla tamtych czasów - dzień przyjaźni polsko - radzieckiej. Czwartek poświęcono oświacie: nauce i kulturze, a piątek nieprzypadkowo górnikom. Sobota była dniem młodości z korowodem przebierańców. W wydarzeniu brał udział cały region: Biertułtowy, Rydułtowy, Pszów, a nawet Gorzyce i Rogów. Kolejne Dni odbyły się w 1967 roku. Potem w 1968, 1969 r. Następnie postanowiono, aby odbywały się co dwa lata: 1971, 1973, 1974 (wyjątek), 1976 i 1978.

- Od 1978 roku Dni Miasta odbywają się co roku, oczywiście pomijam sytuację związaną z pandemią koronawirusa. Co ciekawe, przy okazji powstawały oryginalne gadżety. Miasto zlecało ich produkcję np. Zakładowi Ceramiki w Bolesławcu. Obowiązkowe były przypinki i proporczyki. W latach 70. na kramach można było kupić szklanki, talerze, popielniczki, wazony, talerze, plakietki, długopisy, kufle do piwa. Naturalnie z motywem nawiązującym do Wodzisławia Śl. Do dziś mieszkańcy przynoszą do Muzeum zachowane pamiątki. Bardzo cenne - dodaje Kłosińska.

Zobaczcie pamiątki i archiwalne zdjęcia z Dni Wodzisławia Śl. 

Zobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE

Kiedyś to były imprezy! Dni Wodzisławia Śląskiego świętowali...

Z września na czerwiec, a potem z Rynku na stadion

Jak opowiada, wielkie zmiany w organizacji Dni Wodzisławia Śl. Nastąpiły w 1993 roku. Wówczas skrócono świętowanie z siedmiu do trzech dni: piątek, sobota, niedziela. Przeniesiono też termin z września na czerwiec. - Argumentowano to lepszą pogodą, ale także tym, że dzieci i młodzież po wystawieniu ocen mogą się bardziej zaangażować w uczestnictwie - dodaje Kłosińska.

Dni Miasta tradycyjnie otwierał więc korowód mieszkańców, a potem były koncerty, konkursy, aktywności sportowe. Do lat 90. na scenie występowały lokalne zespoły, czasem również z Czechosłowacji. W ostatnim dziesięcioleciu XX wieku zaczęły pojawiać się gwiazdy: Smokie, De Su, Varius Manx. Do 2011 roku bawiliśmy się na Rynku, a następnie - ze względów organizacyjnych - na stadionie. Nie zmienił się scenariusz. Na inaugurację jest korowód, są koncerty, konkursy i zabawy. Tęsknimy za normalnością. Czekamy na kolejne Dni Wodzisławia Śl. Może wreszcie w 2022 roku?

Więcej o historii Dni Wodzisławia Śląskiego przeczytacie w publikacji „50 lat wspomnień. Złoty jubileusz Dni Wodzisławia”, autorstwa Kingi Kłosińskiej i Dawida Jęczmionki. Do nabycia w Muzeum w Wodzisławiu Śl.

od 16 lat
Wideo

W jakim kierunku powinna się zmieniać UE?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na wodzislawslaski.naszemiasto.pl Nasze Miasto