Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Kiedyś to były imprezy! Dni Wodzisławia Śląskiego świętowaliśmy przez tydzień. Pamiętacie? Zobaczcie archiwalne zdjęcia i pamiątki

Arkadiusz Biernat
Arkadiusz Biernat
Zobaczcie pamiątki i archiwalne zdjęcia z Dni Wodzisławia Śl. 

Zobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE
Zobaczcie pamiątki i archiwalne zdjęcia z Dni Wodzisławia Śl. Zobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE Muzeum w Wodzisławiu Śl.
HISTORIA. Hucznie świętowano Dni Wodzisławia Śląskiego. Nawet przez kilka dni. Były pokazy, koncerty, konkursy. Wypuszczano też okolicznościowe gadżety: szklanki, wazony, talerze. Pamiętacie dawne Dni Wodzisławia Śląskiego? Kiedy zaczęto świętowanie i jak to się zmieniało w kolejnych latach? Zobaczcie pamiątki i archiwalne zdjęcia.

Historia Wodzisławia Śl.: Dni miasta świętowaliśmy przez tydzień. Pamiętacie?

Dni Wodzisławia Śląskiego (zapomnijmy o pandemii) to największa coroczna impreza w mieście. Zastanawiali się Państwo jakie były ich początki? Huczne!

Wrzesień, 1957 roku. Była to symboliczna data dla Wodzisławia Śląskiego, który obchodził 700-lecie istnienia. Jeśli szukać początków Dni Miasta, to właśnie wokół tego wydarzenia i tej daty. Impreza trwała prawie przez miesiąc.

- Dopiero od 1966 r. przyjęto tygodniowe świętowanie. Przygotowano scenariusz do którego wracano w kolejnych latach. Każdy dzień miał inną tematykę. Pochód przebierańców, koncerty, czasami odsłonięto jakiś pomnik czy tablicę - wspomina Kinga Kłosińska z Muzeum w Wodzisławiu Śl., która wraz Dawidem Jęczmionką napisała publikację „50 lat wspomnień. Złoty jubileusz Dni Wodzisławia”.

Kolejna tak wielka impreza odbyła się dopiero 9 lat później. Wrzesień 1966 roku też był symboliczny. W kraju obchodzono 1000-lecie Państwa Polskiego (Kościół 1000-lecie Chrztu Polski). W wielu miejscowościach świętowanie przeniesiono na lokalne „podwórka”. Nie inaczej było w powiecie wodzisławskim.

Wówczas powrócono do sprawdzonego scenariusza sprzed 9 laty. I Dni Ziemi Wodzisławskiej połączono z dożynkami, które odbyły się w niedzielę. Po święcie wodzisławskiej wsi, w poniedziałek był dzień spółdzielczości. Jak sama nazwa wskazuje, prezentowały się spółdzielnie. We wtorek pokazały się służby jak straż pożarna. Środa - było to charakterystyczne dla tamtych czasów - dzień przyjaźni polsko - radzieckiej. Czwartek poświęcono oświacie: nauce i kulturze, a piątek nieprzypadkowo górnikom. Sobota była dniem młodości z korowodem przebierańców. W wydarzeniu brał udział cały region: Biertułtowy, Rydułtowy, Pszów, a nawet Gorzyce i Rogów. Kolejne Dni odbyły się w 1967 roku. Potem w 1968, 1969 r. Następnie postanowiono, aby odbywały się co dwa lata: 1971, 1973, 1974 (wyjątek), 1976 i 1978.

- Od 1978 roku Dni Miasta odbywają się co roku, oczywiście pomijam sytuację związaną z pandemią koronawirusa. Co ciekawe, przy okazji powstawały oryginalne gadżety. Miasto zlecało ich produkcję np. Zakładowi Ceramiki w Bolesławcu. Obowiązkowe były przypinki i proporczyki. W latach 70. na kramach można było kupić szklanki, talerze, popielniczki, wazony, talerze, plakietki, długopisy, kufle do piwa. Naturalnie z motywem nawiązującym do Wodzisławia Śl. Do dziś mieszkańcy przynoszą do Muzeum zachowane pamiątki. Bardzo cenne - dodaje Kłosińska.

Zobaczcie pamiątki i archiwalne zdjęcia z Dni Wodzisławia Śl. 

Zobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE

Kiedyś to były imprezy! Dni Wodzisławia Śląskiego świętowali...

Z września na czerwiec, a potem z Rynku na stadion

Jak opowiada, wielkie zmiany w organizacji Dni Wodzisławia Śl. Nastąpiły w 1993 roku. Wówczas skrócono świętowanie z siedmiu do trzech dni: piątek, sobota, niedziela. Przeniesiono też termin z września na czerwiec. - Argumentowano to lepszą pogodą, ale także tym, że dzieci i młodzież po wystawieniu ocen mogą się bardziej zaangażować w uczestnictwie - dodaje Kłosińska.

Dni Miasta tradycyjnie otwierał więc korowód mieszkańców, a potem były koncerty, konkursy, aktywności sportowe. Do lat 90. na scenie występowały lokalne zespoły, czasem również z Czechosłowacji. W ostatnim dziesięcioleciu XX wieku zaczęły pojawiać się gwiazdy: Smokie, De Su, Varius Manx. Do 2011 roku bawiliśmy się na Rynku, a następnie - ze względów organizacyjnych - na stadionie. Nie zmienił się scenariusz. Na inaugurację jest korowód, są koncerty, konkursy i zabawy. Tęsknimy za normalnością. Czekamy na kolejne Dni Wodzisławia Śl. Może wreszcie w 2022 roku?

Więcej o historii Dni Wodzisławia Śląskiego przeczytacie w publikacji „50 lat wspomnień. Złoty jubileusz Dni Wodzisławia”, autorstwa Kingi Kłosińskiej i Dawida Jęczmionki. Do nabycia w Muzeum w Wodzisławiu Śl.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wodzislawslaski.naszemiasto.pl Nasze Miasto