Koronawirus w szpitalu w Wodzisławiu Śl. Coraz więcej wyników negatywnych, które jednak spływają bardzo powoli

Arek Biernat
Arek Biernat
Powoli spływają wyniki do szpitala w Wodzisławiu Śl. Coraz częściej są negatywne Arek Biernat
Dobre wieści docierają do nas ze szpitala w Wodzisławiu Śl., gdzie w ostatnich dniach pojawiło się ognisko zakażeń koronawirusem. Do placówki powoli, ale spływają wyniki kolejnych testów, wszystkie są negatywne. Szpital w Wodzisławiu Śl. do czasu zakończenia postępowania epidemiologicznego wstrzymał odwiedziny.

Koronawirus się nie rozprzestrzenia

Do szpitala w Wodzisławiu Śl. wolno, ale docierają systematycznie wyniki pobranych wymazów od pacjentów i personelu medycznego.

- Spośród pobranych wcześniej wymazów uzyskano 35 wyników, wszystkie okazały się negatywne. W dalszym ciągu trwa postępowanie epidemiologiczne, zmierzające do ustalenia, w oparciu o uzyskane wyniki badań, kręgu osób narażonych na zakażenie - wyjaśnia Krzysztof Kowalik, dyrektor szpitala w Wodzisławiu Śl.

W niedzielę (5.04) od pacjentów, jak i personelu medycznego pobrano kolejne próbki do badań. Problemem jest jednak przepustowość laboratoriów. Do naszej redakcji docierają sygnały, że u części personelu wymazy pobrano w piątek (3.04) i wyników nie było w niedzielę po godz. 19.

- W związku z zaistniałą sytuacją wszyscy siedzą w domach, nie zarabiają, a szpital jest zamknięty. Czy to na tym ma polegać? Przecież oni powinni mieć wyniki maksymalnie po 12 godzinach, w końcu teraz są potrzebni jak nikt inny - przyznaje zainteresowana osoba.

Jak udało nam się dowiedzieć, często do placówki spływają co jakiś czas 2-3 wyniki. Wszystko trwa powoli. To bardzo trudna sytuacja dla poddanych w kwarantannie i ich rodzin. Żyją w stresie i niepewności. To też duży problem dla systemu ochrony zdrowia w regionie. Szpital w Wodzisławiu Śl. nie może obecnie przyjmować pacjentów. Najpierw należy zakończyć postępowanie epidemiologiczne i uzyskać wyniki testów na obecność koronawirusa. W samej placówce do przebadania jest około 160 osób. To pacjenci i personel medyczny.

- Idealną sytuacją byłoby zamknąć szpital, pobrać wymazy od wskazanych osób i w ciągu kilkunastu godzin otrzymać wynik. To jednak nie zależy od nas - mówi Krzysztof Kowalik, dyrektor szpitala w Wodzisławiu Śl.

To problem przepustowości laboratoriów (gdzie pracownicy robią co mogą) do których trafiają wymazy. Obecnie w woj. śląskim wykonuje się dziennie 500-600 testów. Tylko w jednym dniu 160 wymazów z Wodzisławia Śl. stanowiłyby często prawie 1/4 wszystkich próbek. A gdzie pozostała część województwa, gdzie w niektórych miejscach też są poważne ogniska koronawirusa?

To poważne wyzwanie systemowe dla ministerstwa zdrowia i służb sanitarnych i wojewody. Eksperci nie mają wątpliwości, że konieczne jest zwiększanie liczby testów. Ważna jest też systematyczna kontrola pacjentów i personelu szpitali, nie tylko zakaźnych. Bo to obecnie m.in. placówki służby zdrowia powodują znaczny wzrost zakażeń. Jak słyszymy, często przez braki w środkach ochrony osobistej. Czasem zawodzą procedury i ludzie. Bardzo dużym problemem są bezobjawowi zakażeni koronawirusem.

Dla całego systemu ochrony zdrowia kluczową sprawą jest nie tylko sam fakt wykonywania systematycznych testów, ale także jak najszybszy wynik. Wszystko po to, aby odblokować brakującą kadrę medyczną i placówki.

Koronawirus w Wodzisławiu Śl. 47 zakażeń w szpitalu

W szpitalu w Wodzisławiu Śl. potwierdzono 47 przypadków zakażeń koronawirusa. W sobotę (4.04) przyhamował wzrost, który był obserwowany od wtorku (31.03). Najpierw zakażenie stwierdzono u jednego z pacjentów oddziału chirurgii ogólnej. W czwartek (2.04) dotarła część wyników wykonanych już wcześniej testów personelowi i pacjentom. Wówczas okazało się, że zakażonych jest przynajmniej 31 osób. W piątek (3.04) liczba ta wynosiła już 46.

W sobotę (4.04) wzrost znacznie przyhamował. To tylko jeden przypadek. Do tej pory koronawirusa stwierdzono w sumie u 20 pacjentów i 27 pracowników szpitala w Wodzisławiu Śl. To nie oznacza, że się to nie zmieni (choć nie musi, bo są też wyniki negatywne).

- Wszyscy pacjenci z wynikiem pozytywnym zostali przewiezieni do jednoimiennych szpitali zakaźnych - wyjaśnia Krzysztof Kowalik, dyrektor szpitala w Wodzisławiu Śl.

Pomieszczenia szpitala poddano dezynfekcji. Zaostrzono też rygory sanitarno-epidemiologiczne na pozostałych oddziałach.

Kto jest był źródłem zakażenia?

Skąd wziął się koronawirus w szpitalu w Wodzisławiu Śląskim? W dalszym ciągu trwa postępowanie epidemiologiczne, dzięki któremu nadzorem mają zostać objęte narażone osoby. Na początkowym etapie uważano, że wszystko zaczęło się od jednego z pacjentów oddziału chirurgii ogólnej. To on jako pierwszy gorączkował. Pacjenta odizolowano i poddano testowi obecność koronawirusa. We wtorek (31.03) wynik okazał się pozytywny.

Z każdym kolejnym dniem słychać głosy, że nie on lub tylko nie on mógł być źródłem zakażenia. Wskazywać ma na to gwałtowna liczba pozytywnych wyników przy zachowaniu środków ostrożności.

Nie bez znaczenia jest też fakt, że mężczyzna przebywał w wodzisławskiej lecznicy około dwa tygodnie.

- Jeśli zaraził się zanim trafił do szpitala, to trochę za długo rozwijała się choroba. Zwłaszcza u osoby w podeszłym wieku - twierdzi nasz rozmówca.

Postępowania wyjaśniającego nie ujawnia też to, że wszyscy ze szpitala w Wodzisławiu Śl. - poza wspomnianym pacjentem - z pozytywnym wynikiem nie wykazywali dotąd objawów i czują się dobrze. Tak więc, nie jest wykluczone, że koronawirus do szpitala trafił "za pomocą" bezobjawowej osoby.

Wstrzymano przyjęcia do odwołania

Z powodu zaistniałej sytuacji 2 kwietnia czasowo zawieszone zostały przyjęcia pacjentów w Izbach Przyjęć oraz we wszystkich oddziałach szpitalnych w Wodzisławiu Śl. i Rydułtowach do odwołania, za wyjątkiem Oddziału Pediatrii w Rydułtowach oraz Poradni POZ Nocnej i Świątecznej Opieki Zdrowotnej w Wodzisławiu i Rydułtowach. Taki stan potrwa do zakończenia postępowania epidemiologicznego i czasu uzyskania wyników od wszystkich osób przebywających w szpitalu.

To oznacza, że w Subregionie Zachodnim obejmującym powiaty raciborski, rybnicki, wodzisławski i miasta Jastrzębie-Zdrój i Żory czynne pozostały 3 z 5 szpitali. Tymczasowo z "sieci" wypadły szpitale w Raciborzu (przekształcony w całości na zakaźny) i Wodzisławiu Śl. (koronawirus i postępowanie epidemiologiczne). Pacjenci w pilnych przypadkach kierowani są m.in. do Jastrzębia-Zdroju, Rybnika i Żor.

Gdzie po poradę?

Czasowo zawieszono udzielanie świadczeń zdrowotnych w Zespole Poradni Specjalistycznych w Rydułtowach i Wodzisławiu Śląskim do odwołania.

Powyższe podyktowane jest uzyskaniem pozytywnych wyników testów na obecność wirusa SARS-CoV-2 wśród personelu oraz pacjentów oraz wiążącą się z tym koniecznością przeprowadzenia dochodzenia epidemiologicznego celem zapobieżenia rozprzestrzenianiu się choroby COVID-19 - czytamy w komunikacie.

Pacjenci wymagający pilnej porady lekarskiej proszeni są o zwrócenie się do poradni specjalistycznych znajdujących się w ościennych ośrodkach. Poniżej adresy wraz z numerami telefonów kilku wybranych poradni specjalistycznych

PORADNIE CHIRURGII OGÓLNEJ:

Spółka Lekarska ETNA – Tumułka i partnerzy
ul. świętego Wawrzyńca 1, 44-304 Wodzisław Śląski
Telefon do rejestracji: 324 572 577

Niepubliczny Zakład Opieki Zdrowotnej PORADNIA CHURURGICZNA
PORADNIA CHIRURGII OGÓLNEJ
ul.26 Marca 164, 44-300 Wodzisław Śląski
Telefon do rejestracji: 324 553 013

Andrzej Konieczny PORADNIA CHIRURGII OGÓLNEJ
ul. TETMAJERA 150, 44-280 Rydułtowy
Telefon do rejestracji: 327 294 068
Telefon: 327 294 068

PORADNIE CHIRURGII URAZOWO – ORTOPEDYCZNEJ:

Ryszard Zakrzewski
Poradnia Urazowo-Ortopedyczna
ul. świętego Wawrzyńca 1, 44-300 Wodzisław Śląski
Telefon do rejestracji: 327 293 184

„VITAMED” Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością
PORADNIA CHIRURGII URAZOWO-ORTOPEDYCZNEJ
ul. Andersa 22, 44-370 Pszów
Telefon do rejestracji: 327 291 315

Bożena Konieczny-Freund
PORADNIA CHIRURGII URAZOWO-ORTOPEDYCZNEJ
ul. TETMAJERA 150, 44-280 Rydułtowy
Telefon do rejestracji: 327 294 068

PORADNIE GINEKOLOGICZNE:

Niepubliczny Zakład Opieki Zdrowotnej FEMINA FRYMER Spółka jawna
PORADNIA GINEKOLOGICZNO-POŁOŻNICZA
ul.26 Marca 164, 44-300 Wodzisław Śląski
Telefon do rejestracji: 324 552 182

Niepubliczny Zakład Opieki Zdrowotnej ALMED Alfred Niewiem spółka jawna
Poradnia Ginekologiczna-Położnicza
ul. Leszka 10, 44-307 Wodzisław Śląski
Telefon do rejestracji: 324 566 742

Bożena Konieczny-Freund
PORADNIA GINEKOLOGICZNO-POŁOŻNICZA
ul. TETMAJERA 150, 44-280 Rydułtowy
Telefon do rejestracji: 327 294 068

PORADNIE UROLOGICZNE:

„VITAMED” Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością
PORADNIA UROLOGICZNA
ul. Andersa 22, 44-370 Pszów
Telefon do rejestracji: 327 291 315

„CENTRUM MEDYCZNE” Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością
PORADNIA UROLOGICZNA
ul. Byłych Więźniów Politycznych 3, 44-200 Rybnik
Telefon do rejestracji: 324 329 458

Wojewódzki Szpital Specjalistyczny nr 3 w Rybniku
PORADNIA UROLOGICZNA
ul. Energetyków 46, 44-200 Rybnik
Telefon do rejestracji: 324 291 348

PORADNIE DERMATOLOGICZNE:

Elżbieta Gierczak-Kłosok
Poradnia Dermatologiczna
ul. Radlińska 68, 44-300 Wodzisław Śląski
Telefon do rejestracji: 604 241 835

Poradnia Dermatologiczna A. Sobel-Juszczyk Spółka jawna
Poradnia dermatologiczna
ul.26 Marca 164, 44-300 Wodzisław Śląski
Telefon do rejestracji: 324 563 908

Bożena Konieczny-Freund
PORADNIA DERMATOLOGICZNA
ul. TETMAJERA 150, 44-280 Rydułtowy
Telefon do rejestracji: 327 294 068

PORADNIE GASTROENTEROLOGICZNE:

Niepubliczny Zakład Opieki Zdrowotnej „Centrum Gastroenterologii”
PORADNIA GASTROENTEROLOGICZNA
ul. Jana Pawła II 6,8, 44-300 Wodzisław Śląski
Telefon do rejestracji: 327 501 478

Wojewódzki Szpital Specjalistyczny Nr 2 w Jastrzębiu Zdroju
PORADNIA GASTROLOGICZNA
Aleja Jana Pawła II 7, 44-330 Jastrzębie-Zdrój
Telefon do rejestracji: 324 784 262

PORADNIE KARDIOLOGICZNE:

„CENTRUM MEDYCZNE” Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością
PORADNIA KARDIOLOGICZNA
ul. Byłych Więźniów Politycznych 3, 44-200 Rybnik
Telefon do rejestracji: 324 329 418

MEDICUS 99 CZUCZMAN Spółka Jawna
Poradnia kardiologiczna
ul. Dworcowa 1D, 44-330 Jastrzębie-Zdrój
Telefon do rejestracji: 324 348 810

VITAMED-P Hołówko i Partnerzy – Spółka Lekarzy Specjalistów
PORADNIA KARDIOLOGICZNA
ul. Wrocławska 20, 44-335 Jastrzębie-Zdrój
Telefon do rejestracji: 324 709 720

PORADNIE ONKOLOGICZNE:
Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej Wojewódzki Szpital Specjalistyczny nr 3 w Rybniku
PORADNIA ONKOLOGICZNA
ul. Energetyków 46, 44-200 Rybnik
Telefon do rejestracji: 324 291 360

„GOMED” Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością
Poradnia Onkologiczna
ul. Dworcowa 8, 43-200 Pszczyna
Telefon do rejestracji: 322 127 708;322 127 462

Beskidzkie Centrum Onkologii-Szpital Miejski im.Jana Pawła II w Bielsku-Białej
PORADNIA ONKOLOGICZNA
ul. Wyzwolenia 18, 43-300 Bielsko-Biała
Telefon do rejestracji: 334 984 053

PORADNIE CHORÓB ZAKAŹNYCH:

Niepubliczny Zakład Opieki Zdrowotnej VITO-MED Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością
PORADNIA CHORÓB ZAKAŹNYCH
ul. Radiowa 2, 44-100 Gliwice
Telefon do rejestracji: 323 029 838

PAPROCANY Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością
PORADNIA CHORÓB ZAKAŹNYCH
ul. Sikorskiego 101, 43-100 Tychy
Telefon do rejestracji: 322 178 209

PORADNIE NEUROLOGICZNE DLA DZIECI:

Niepubliczny Zakład Rehabilitacji Leczniczej „REHMED” S.C. Miłosz Marek, Mariola Borzęcka
PORADNIA NEUROLOGICZNA DLA DZIECI
ul. Turystyczna 5a, 44-335 Jastrzębie-Zdrój
Telefon do rejestracji: 324 719 481

Centrum Medyczne TOMMED Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Ośrodek Diagnostyki Spółka komandytowa
PORADNIA NEUROLOGICZNA DLA DZIECI
ul. Fredry 22, 40-662 Katowice
Telefon do rejestracji: 326 072 118

PORADNIE PRELUKSACJI:

„CENTRUM MEDYCZNE” Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością
ul. Byłych Więźniów Politycznych 3, 44-200 Rybnik
Telefon do rejestracji: 324 329 455

MEDIKOL Sp. z o.o.
PORADNIA CHIRURGII URAZOWO-ORTOPEDYCZNEJ
ul. Parkowa 4a, 44-200 Rybnik
Telefon do rejestracji: 324 222 638

Znamy nowy termin wyborów prezydenckich

Wideo

Komentarze 1

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość

Napiszcie o tym ilu członków załogi tego szpitala, zamkniętych tam, oraz tych, którzy czekają w domach na jakikolwiek kontakt z sanepidu, wezwanie na testy lub nakaz kwarantanny, nie zostało nawet jeszcze przebadanych... czy część z nich umrze w domach nie doczekawszy się na testy? Ile z tych osób zarazi kolejne?

Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3