Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Mamut w Wodzisławiu Śl.: Znajdą kiedyś cały szkielet? [ZDJĘCIA]

Arkadiusz Biernat
Czy jest szansa na odnalezienie całego szkieletu mamuta?
Czy jest szansa na odnalezienie całego szkieletu mamuta? arc
Mamut w Wodzisławiu Śl.: Na granicy Wodzisławia Śląskiego oraz Syryni znaleziono cios, ząb i kości należące do mamutów. To już drugie, tak sensacyjne odkrycie w ciągu dwóch miesięcy w tym rejonie. Pewnie nie ostatnie. Czy jest szansa na znalezienie całego szkieletu?

Mamut w Wodzisławiu Śl.: Znajdą kiedyś cały szkielet?

Tysiące lat temu mamuty chodziły po Ziemi Wodzisławskiej. Skąd taka pewność? Bowiem na terenie Wodzisławia Śl. znaleziono kolejne szczątki mamutów. W ubiegły piątek do wodzisławskiego Muzeum przywiózł je Jan Matuszek. Znaleziska dokonano podczas osuszania stawu położonego na pograniczu Wodzisławia Śląskiego i Syryni przy ulicy Młyńskiej.

- Wśród eksponatów jest około 70 cm długości cios mamuta. Po jego wielkości można przypuszczać, że należał on do mamuciego dziecka. Znaleziono także zachowany w doskonałym stanie 40 centymetrowy ząb, który należał do dorosłego osobnika. Wyraźne są ślady starcia jego wierzchniej części powstałe na skutek przeżuwania roślin z dawnej epoki - tłumaczy Sławomir Kulpa, dyrektor wodzisławskiego Muzeum. Szczątki mamutów jeszcze są w wodzisławskiej placówce, ale wkrótce trafią do badań.

- Po analizie zachowanych szczątków będziemy mogli dowiedzieć się w jakiej kondycji były mamuty - dodaje Kulpa. To nie pierwsze tego typu znalezisko na terenie Wodzisławia Śląskiego.

Przypomnijmy, że w sierpniu przy ulicy Młodzieżowej przypadkowo natrafiono na cios innego mamuta, który wystawał ze stawu. Choć jeszcze nie zakończyły się jego badania, to wiadomo, że był to tzw. mamut włochaty (miał gęstą sierść).

Skąd tyle szczątków mamutów na naszej ziemi? - Może to być efekt nagromadzenia grupy łowieckiej, łowców mamutów, jeśli trafimy na takie złoże to szczątków może być znacznie więcej - mówił we wrześniu w Wodzisławiu Śl. dr Andrzej Boczarowski, paleontolog.

Zresztą to nie pierwsze takie odkrycia w tym rejonie. - Na naszej ziemi znajdowaliśmy już przedmioty po dawnych ludziach, którzy żyli na naszej ziemi. Mogli oni zajmować tereny chociażby wzgórza Galgenberg. Natomiast poniżej, w rejonie Zawady, Syryni mogły żyć mamuty. Wiele na to wskazuje - tłumaczy Sławomir Kulpa. Według wstępnych, teorii na naszych ziemiach polowano na te zwierzęta. To oznaczałoby, że szczątki mamutów nie znalazły się przypadkowo na terenie dzisiejszego Wodzisławia Śl. To też wskazywałoby na to, że zwierzęta te żyły na tej ziemi. Trzymając się tej teorii można przypuszczać, że to nie ostatnie takie znalezisko w naszym regionie.

- Nie jest wykluczone, że gdzieś pod ziemią znajdziemy kiedyś cały szkielet mamuta - słyszymy w Muzeum.

Aby jednak to osiągnąć konieczne są badania tego terenu. Wstępne zainteresowanie nimi wyraził już dr Andrzej Boczarowski. Kiedy to nastąpi? Tego jeszcze nie wiadomo. Pewne jest, że do tego typu prac będą potrzebne pieniądze. Niewykluczone, że zanim to nastąpi, to ponownie któryś z mieszkańców przypadkowo natrafi na podobne szczątki.

- To nasze wspólne dziedzictwo. Dlatego warto takie sytuacje zgłaszać do Muzeum, które zajmie się kompleksowym badaniem i opracowaniem znaleziska - zaznacza Sławomir Kulpa.

ZOBACZ TEŻ: Polub nas na Facebooku i bądź na bieżąco z informacjami! [KLIKNIJ W LINK]

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Nie tylko o niedźwiedziach, które mieszkały w minizoo w Lesznie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wodzislawslaski.naszemiasto.pl Nasze Miasto