Mieczysław Kieca grozi pozwem Kacprowi Biernackiemu za naruszenie dóbr osobistych

Arkadiusz Biernat
Arkadiusz Biernat
Prezydent Mieczysław Kieca
Prezydent Mieczysław Kieca arc
Wzywam Pana (Kacpra Biernackiego - red.) do niezwłocznego zaniechania naruszenia moich dóbr osobistych, oraz niezwłocznego usunięcia skutków tych naruszeń - napisał prezydent Mieczysław Kieca do Kacpra Biernackiego, prezydenta stowarzyszenia Wodzisław 2.0. Poszło o informację zawartą w Informatorze organizacji w którym zasugerowano, że to z inicjatywy prezydenta Rada Miejska zabrała 32,6 tys. zł z dotacji na sport i przekazała na "prywatną, zakrapianą imprezę Octoberfest".

Kacper Biernacki, prezydent stowarzyszenia Wodzisław 2.0, opublikował w piątek (24 maja) na facebooku treść pisma, jakie skierował do niego prezydent Wodzisławia Śl. Mieczysław Kieca.

W nim prezydent Wodzisławia Śl. wzywa swojego byłego rywala w wyborach prezydenckich do "niezwłocznego zaniechania naruszenia dóbr osobistych, oraz niezwłocznego usunięcia skutków tych naruszeń".

O co poszło? O fragment ulotki Informatora 2.0 wydawanego przez Stowarzyszenie Wodzisław 2.0. W jego pierwszej części czytamy:

- Czy wiedziałeś, że z inicjatywy prezydenta, rada miasta zabrała 32,6 tys. zł z dotacji na sport i przekazała je na prywatną, zakrapianą imprezę Octoberfest? Jest to kolejny przykład hipokryzji władzy. Jednego dnia są przeciwko alkoholowi w przestrzeni publicznej, a drugiego dnia zabierają pieniądze na sportowy rozwój dzieci i młodzieży, przekazując na imprezę, na której alkohol leje się strumieniami

- mogli przeczytać nie tak dawno wodzisławianie z kolportowanych materiałów.

To właśnie ten fragment jest kwestią sporu.

Kieca: Rozpowszechnia Pan nieprawdziwe informacje

- W sposób całkowicie nieuprawniony rozpowszechnia Pan nieprawdziwą informację w Informatorze 2.0 Stowarzyszenia Wodzisław 2.0 na temat rzekomego zabrania przez Radę Miejską z mojej inicjatywy 32,6 tys. Zł z dotacji na sport i przekazania ich na "prywatną, zakrapianą imprezę Octoberfest". Niniejsza informacja nie ma odzwierciedlenia w rzeczywistości, dlatego rozpowszechnianie jej przez Pana stanowi pomówienie godzące w moje dobre imię, wizerunek, cześć, a także podważa zaufanie społeczne potrzebne do pełnienia przeze mnie obowiązków Prezydenta Miasta, jako funkcjonariusza publicznego

- napisał prezydent Mieczysław Kieca.

Włodarz miasta powołuje się na ustawę o finansach publicznych, która "przy dokonywaniu wydatków budżetowych stanowi istotny warunek praworządnego i sprawiedliwego podziału środków pieniężnych dla zaspokajania potrzeb mieszkańców naszego Miasta".

- Tymczasem rozpowszechniana przez Pana informacja dotycząca rzekomego zabrania z mojej inicjatywy przez Radę Miejską 32,6 tys. zł z dotacji na sport i przekazania ich na "prywatną, zakrapianą imprezę Octoberfest" nie znajduje odzwierciedlenia zarówno w istniejącym stanie faktycznym, jak i obowiązującym stanie prawnym. Ponadto w nieuprawniony sposób naraża mnie na utratę zaufania wśród mieszkańców naszego Miasta.
Wyżej wymieniona informacja stanowi pomówienie, narusza moje dobra osobiste i może skutkować pociągnięciem Pana do odpowiedzialności cywilnej oraz karnej (art. 212 k.k.) - dodaje Mieczysław Kieca.

Wzywa Kacpra Biernackiego do złożenia oświadczenia z przeprosinami w internecie w ciągu siedmiu dni od doręczenia pisma.

- Po bezskutecznym upływie wyznaczonego terminu, w celu obrony moich praw podejmę dalsze działania na drodze sądowej zarówno w trybie karnym, jak i cywilnym, obejmujące także odszkodowanie za wyrządzoną szkodę, zadośćuczynienie za wyrządzoną krzywdę oraz poniesienie przez Pana kosztów postępowania sądowego - kończy Mieczysław Kieca.

Biernacki: Zbliżają się moje urodziny, przyjmuję ten prezent

- Zastanawialiście się, czemu pan Mieczysław Kieca od kilku dni nic nie opublikował na swoim fanpage, choć zwykle bywa nader aktywny w mediach? Był zajęty tworzeniem pisma do mnie. W piśmie deklaruje chęć wystąpienia na drogę sądową – karną oraz cywilną. Zbliżają się moje urodziny, więc przyjmuję również ten prezent

- napisał facebooku Kacper Biernacki.

Dołączył też zdjęcia autopoprawki do budżetu podpisanej przez prezydenta Kiecę.

Z treści możemy się dowiedzieć o przeniesieniu wydatków bieżących i majątkowych między działami w budżecie Wodzisławia Śląskiego. 32,6 tys. zł trafiło z działu "Kultura Fizyczna" (opis zadania: dotacje dla klubów sportowych) do "Administracja Publiczna" (opis zadania: Zadania związane z promocją miasta). Dodajmy, że wspomniana kwota ma służyć w promocji festiwalu Oktoberfest.

Kacper Biernacki zwraca uwagę, że artykuły i paragrafy na które powołuje się prezydent, dotyczą osoby i "jeśli kogoś uraziło to osobę, a nie prezydenta". Uważa, że jeśli już, to powinien dochodzić roszczeń prywatnie.

- Zastanawiam się, czy nie doszło do naruszeń ze strony prezydenta. Po pierwsze, zwracając się jako prezydent, a nie jako osoba (prywatna - red.) i wciągając w to cały aparat urzędniczy. Po drugie, pozyskując mój adres prywatny do tego celu (adres stowarzyszenia jest informacją publiczną - red.), który na opublikowanym dokumencie musiałem zamazać. Jak to się ma do RODO? W moim przekonaniu to bardziej prezydent naruszył prawo niż ja. To nie jest pozew, a pismo. Mam 7 dni na ustosunkowanie się. Czekam na uzasadnienie. Na razie mam informację, że to jest niezgodne ze stanem faktycznym, a nie mam go przedstawionego. Jest zarzut, że coś jest nieprawdziwe, ale nie jest wskazane co dokładnie

- odpowiada Kacper Biernacki.

Zwraca uwagę, że jeżeli chodzi o użyte sformułowania w ulotce, to ze względu na ograniczoną objętość, stosowany jest uproszczony język. Dodaje, że słowa typu "zakrapiana, prywatna impreza" padały już w przestrzeni publicznej, m.in. używali ich radni podczas sesji na której dyskutowano autopoprawkę.

Zwrócił się też o pomoc do internautów.

- Jakie jest wasze zdanie? Na moim miejscu opublikowalibyście przeprosiny? A może podobnie jak ja macie wrażenie, że władza próbuje uciszyć mówiących niewygodną prawdę? Liczę na wasze opinie - zapytał Internautów.

Przy okazji wbił "szpilę" dopisując: "w sumie wyrok skazujący nie byłby taki zły – po czasie może zostałbym wiceprezydentem", czym niewątpliwie nawiązał do sytuacji z wiceprezydent Izabelą Kalinowską.

CZYTAJ WIĘCEJ. Izabela Kalinowska została nowym wiceprezydentem Wodzisławia Śląskiego. Są kontrowersje, bo kiedyś podrobiła podpis

Nowe mandaty od straży miejskiej

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie