Mieczysław Kieca nie udostępnił Poczcie Polskiej danych ze spisu wyborców w związku z planowanymi wyborami korespondencyjnymi prezydenta RP

Arek Biernat
Arek Biernat
Prezydent Wodzisławia Śl. nie przekazał spisu wyborców Poczcie Polskiej
Prezydent Wodzisławia Śl. nie przekazał spisu wyborców Poczcie Polskiej arc
Na skrzynkę mailową Urzędu Miasta w Wodzisławiu Śl. przyszedł wniosek Poczty Polskiej o przekazanie spisu wyborców. Powodem do wydania tych danych ma być pandemia i przygotowanie wyborów na Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej. Prezydent Mieczysław Kieca podjął decyzję. - Prawnicy mówią wprost - nie mamy żadnej podstawy prawnej, by wydać komukolwiek Wasze dane - przyznaje Prezydent Wodzisławia Śl.

Poczta chce spisu wyborców z Wodzisławia Śl.

23 kwietnia na mailową Urzędu Miasta przyszedł wniosek Poczty Polskiej o przekazanie spisu wyborców. Powodem do wydania tych danych ma być pandemia i przygotowanie wyborów na Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej w formie korespondencyjnej.

- W nocy z 22 na 23 kwietnia 2020 roku z adresu mailowego wybory2020@poczta-polska.pl na adresy mailowe urzędów gmin zostały wysłane wiadomości e-mail zawierające wniosek o przekazanie danych ze spisu wyborców. Taki e-mail dotarł także do naszego urzędu. Od kilkunastu godzin wysyłacie do mnie duże ilości wiadomości, w których zaznaczacie, że nie chcecie udostępniania Waszych danych. I jest to dla mnie całkowicie jasne. Posiadamy kilka zgodnych ze sobą opinii prawnych. Prawnicy mówią wprost - nie mamy żadnej podstawy prawnej, by wydać komukolwiek Wasze dane - informuje Mieczysław Kieca, prezydent Wodzisławia Śl.

Zapewnił jednocześnie, że "jako prezydent miasta musi i chce działać zgodnie z obowiązującym prawem.

- Z urzędu stoję na straży Waszych danych osobowych. Proszę Was także, byście swoje wiadomości w tym temacie wysyłali na oficjalny adres Urzędu Miasta: kancelaria@wodzislaw-slaski.pl. Taka ścieżka pozwoli nam na rejestrację każdego maila i administracyjne podejście do niego - dodaje Mieczysław Kieca.

Podobne wnioski trafiły do innych samorządów. Wzbudziły kontrowersje, bo nie ma podstaw do wnioskowania o dane. Samorządowcy zwracają uwagę, że uchwalona przez Sejm ustawa z dnia 6 kwietnia 2020r. o zasadach przeprowadzania wyborów powszechnych na Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej zarządzonych w 2020 r. w dalszym ciągu jest procedowana w Senacie. Co oznacza, że procedura ustawodawcza się nie zakończyła. Dlatego ta ustawa nie może stanowić podstawy działania jakiegokolwiek organu władzy publicznej.

Nad całą sprawą samorządy jednoczą się ze sobą w ramach Związku Miast Polskich i Śląskiego Związku Gmin i Powiatów.

ZAMIESZCZAMY MAIL POCZTY POLSKIEJ:

Do Wójtów, Burmistrzów i Prezydentów Miast
Wniosek
Na podstawie art. 99 ustawy z dnia 16 kwietnia 2020 r. o szczególnych instrumentach wsparcia w związku z rozprzestrzenianiem się wirusa SARS-CoV-2(Dz. U. z 2020 r. poz. 695), w związku z decyzją Prezesa Rady Ministrów z dnia 16 kwietnia 2020 r. (BPRM.4820.2.3.2020) dotyczącą podjęcia przez Pocztę Polską S.A. czynności niezbędnych do przygotowania przeprowadzenia wyborów powszechnych na Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej zarządzonych w 2020 r., Poczta Polska S. A. zwraca się z wnioskiem o przekazanie danych ze spisu wyborców, o którym mowa w art. 26 § 4 ustawy z dnia 5 stycznia 2011 r. Kodeks wyborczy (Dz. U. z 2019 r., poz. 684 z późn. zm.) sporządzanego i aktualizowanego przez gminę, jako zadanie zlecone, na podstawie rejestru wyborców, w terminie nie dłuższym niż dwa dni robocze licząc od dnia otrzymania wniosku.
Dane te są niezbędne do realizacji zadań związanych z organizacją wyborów powszechnych na Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej zarządzonych w 2020 roku.
Dane, o których mowa powyżej powinny zostać przekazane w formie dokumentu(pliku tekstowego o rozszerzeniu txt lub csv, kodowanego w formacie UTF-8), opatrzonego kwalifikowanym podpisem elektronicznym, podpisem osobistym albo podpisem zaufanym, za pośrednictwem platformy ePUAP, zawierającego następujące dane wyborców znajdujących się w części A spisu wyborców, o którym mowa w art. 26 § 6 pkt 1 ustawy z dnia 5 stycznia 2011 r. – Kodeks wyborczy (Dz. U. z 2019 r. poz. 684, z późn. zm.):
PESEL (11 znaków wyłącznie cyfry) – dana obowiązkowa,
Kod pocztowy (format: XX-XXX np. 65-001) - dana obowiązkowa,
Miejscowość- dana obowiązkowa,
Dzielnica (jeżeli brak dzielnicy pole pozostaje puste) – dana obowiązkowa,
Ulica (jeżeli brak należy wpisać miejscowość),
Numer domu – dana obowiązkowa,
Numer mieszkania (jeżeli brak pusta wartość),
Imię - dana obowiązkowa,
Drugie imię (jeżeli brak pusta wartość),
Nazwisko- dana obowiązkowa,
Drugie nazwisko (jeżeli brak pusta wartość),
Województwo - dana obowiązkowa,
Powiat - dana obowiązkowa,
Gmina - dana obowiązkowa,
Identyfikator miejscowości (SIMC) – dana nieobowiązkowa,
Identyfikator ulicy (ULIC) – dana nieobowiązkowa,
Identyfikator gminy (TERC) – dana nieobowiązkowa.
Nazwy miejscowości, dzielnicy i ulicy powinny być zgodne z nazewnictwem stosowanym w bazie TERYT.
Dane wymienione powyżej, w przekazywanym pliku należy umieścić w kolejności wystąpienia w jednym wierszu każda pozycja z polami oddzielonymi znakiem średnika.
Wyżej wymieniony plik powinien zostać skompresowany do pojedynczego pliku w formacie .ZIP lub .RAR lub .GZIP, lub 7ZIP bez hasła.
Przekazywany plik powinien posiadać nazwę składającą się z nazwy gminy i umieszczonego w nawiasach identyfikatora gminy (TERC), spacje zastąpione powinny być znakiem podkreślnika (\
).
Ewentualne pytania proszę kierować na adres poczty elektronicznej: wybory2020@poczta-polska.pl
Z wyrazami szacunku,
Poczta Polska_

Poseł PiS rzecznikiem praw obywatelskich?

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie