Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Mieszkańcy chcą przywrócenia przystanku autobusowego w Łaziskach. Wójt Godowa napisał w tej sprawie do starostwa. Co na to władze powiatu?

Ireneusz Stajer
Ireneusz Stajer
Pasażerowie chcą przywrócenia przystanku autobusowego w Łaziskach w rejonie stacji paliw Uniwar
Pasażerowie chcą przywrócenia przystanku autobusowego w Łaziskach w rejonie stacji paliw Uniwar Starostwo Wodzisław
Starostwo w Wodzisławiu Śląskim, na pytanie gminy Godów o możliwość ponownego otwarcia przystanku autobusowego na linii 36 obok stacji paliw Uniwar w Łaziskach, odpowiedziało odmownie. Powiat argumentuje to względami bezpieczeństwa oraz małą liczbą pasażerów korzystających ostatnio z autobusów w tym miejscu. Wójt gminy Godów Mariusz Adamczyk mówi jednak, że wkrótce zainteresowanie pasażerów tym miejscem może być większe, bo w pobliżu otworzą się nowe firmy, do których będą dojeżdżali pracownicy.

Z przystanku autobusowego w rejonie stacji paliw Uniwar w Łaziskach korzystały zwłaszcza te osoby, które dojeżdżały do pracy w Czechach. Później został zamknięty ku niezadowoleniu części mieszkańców. Społecznik z Łazisk Jarosław Polok podkreśla, że jest potrzeba ponownego otwarcia przystanku na linii 36 w tym samym miejscu. Gmina Godów wysłała pismo w tej sprawie do Starostwa Powiatowego w Wodzisławiu Śląskim.

Dojeżdżają do pracy w Czechach

- Zwróciliśmy się z zapytaniem do wydziału komunikacji i transportu o rozważenie przywrócenia przystanku autobusowego w rejonie węzła autostradowego Gorzyczki, na terenie Łazisk. W odpowiedzi uzyskaliśmy informację, że brano pod uwagę umieszczenie go w rejonie istniejącego przejścia dla pieszych przy skrzyżowaniu z drogą wewnętrzną, jednak lokalizacja ta została odrzucona z uwagi na planowaną przebudowę tego fragmentu drogi powiatowej – wskazuje Tomasz Kasperuk, zastępca wójta Godowa.

Zaznaczmy, że cały obszar węzła w Gorzyczkach autostrady A1 (zahacza o Łaziska) jest miejscem wzmożonego ruchu samochodowego. Dużo osób zostawia swoje auta w gminie Godów czy Mszana i jedzie dalej po kilkoro jednym samochodem albo transportem zorganizowanym za południową granicę.

- Swego czasu rozmawialiśmy z powiatem o tym, żeby w Łaziskach utworzyć przystanek autobusowy dla osób dojeżdżających do pracy za południową granicą. Chodziło o miejsce, gdzie zatrzymywałyby się pojazdy komunikacji publicznej i mogłyby się też zatrzymywać autobusy, które bezpośrednio przewożą ludzi do zakładów pracy w Czechach, które zbierają ludzi z całej gminy – mówi wójt Godowa, Mariusz Adamczyk.

Jak dodaje, powiat uzgodnił z przedsiębiorcą, by autobusy pracownicze mogły bezpiecznie zabierać pasażerów na terenie stacji paliw Uniwar. W międzyczasie jednak wzrosło natężenie samochodów ciężarowych, więc stacja jest przepełniona.

Zdecydowały względy bezpieczeństwa

Jak wyjaśnia naczelnik powiatowego wydziału komunikacji i transportu Arkadiusz Łuszczak, decyzja o likwidacji przystanku w rejonie stacji Uniwar podyktowana była wyłącznie kwestiami bezpieczeństwa.

- Myślę, że każdy, kto choć raz w ostatnich miesiącach był w tym rejonie powiatu, rozumie, co mamy na myśli. W czasach, kiedy przystanek na stacji Uniwar powstawał (był to przedmiot porozumienia powiatu oraz właściciela stacji) ruch w tym rejonie pozwalał na lokalizację przystanku w tym miejscu. Dzisiaj sytuacja wygląda już zgoła inaczej – informuje urzędnik wodzisławskiego starostwa.

Zaznacza, że w rejonie stacji kumuluje się potężny ruch samochodów ciężarowych i osobowych przemierzających autostradę (jest to ostatnia stacja benzynowa w Polsce). Stacja i jej okolice stała się też swego rodzaju punktem zbornym dla setek polskich pracowników z czeskich zakładów pracy. Wiele osób po prostu dojeżdża na teren stacji, pozostawia tam swój pojazd i wspólnie z innymi osobami w sposób mniej lub bardziej zorganizowany udaje się do zakładów pracy w Czechach.

Autobus nie mógł zabrać pasażerów

- Dodatkowo w tym miejscu z autostradą krzyżuje się znaczący ruch lokalny przebiegający między gminami Gorzyce i Godów, a także od strony powiatu raciborskiego i części dzielnic Jastrzębia-Zdroju, dla których węzeł autostradowy Gorzyczki jest najbliższym miejscem, w którym mogą wjechać na autostradę. Jakby tego było mało przy stacji Uniwar funkcjonuje restauracja jednego ze światowych koncernów, która również generuje spory ruch – wskazuje Arkadiusz Łuszczak.

Informuje, że w efekcie na przystanku dochodziło do kuriozalnej sytuacji, że autobus nie mógł odebrać pasażerów, ponieważ przystanek został zablokowany przez zaparkowane tiry.

- Stacja i jej okolice jest miejscem bardzo zatłoczonym, często korkującym się - m.in. z tego powodu starosta Leszek Bizoń wspólnie z wójtami Gorzyc i Godowa apelował do GDDKiA o podjęcie działań zmierzających do rozbudowy ronda przy zjeździe z autostrady w Łaziskach oraz wyposażenie go w czwarty wlot – podkreśla urzędnik.

Umożliwiłoby to zaprojektowanie i wybudowanie drogi serwisowej do stacji paliw i innych obiektów tam powstających. Mała średnica ronda na węźle autostradowym oraz brak odpowiedniego układu dróg obsługujących przyległe tereny powodują blokowanie łącznic oraz znacząco utrudniają przejazd w ruchu lokalnym relacji Łaziska – Gorzyczki. W krytycznym stanie istnieje ryzyko blokady zjazdów z autostrady A1, co może spowodować tworzenie się zatorów na trasie.

W Gorzyczkach budują się nowe firmy

- Ponadto, w niedalekich Gorzyczkach (ok. 1,8 km od stacji Uniwar) ukończono budowę zespołu hal magazynowo-produkcyjnych jednego z dużych centrów logistycznych, co spowoduje, że po uruchomieniu działalności natężenie ruchu na węźle wzrośnie według szacunków  o około 600 ciągników samochodowych z naczepami na dobę. Planowana jest także budowa kolejnych stacji paliw i hal magazynowych wzdłuż drogi powiatowej nr 5037 S (ulica Powstańców Śląskich w Łaziskach i Raciborska w Gorzyczkach). Dodatkowo znacznie wzrośnie natężenie ruchu pojazdów osobowych, gdyż szacuje się, że zatrudnienie w nowopowstałych zakładach znajdzie 3000 – 4000 pracowników – wylicza naczelnik Arkadiusz Łuszczak.

 
W takich warunkach utrzymywanie ruchu na przystanku na stacji Uniwar, z którego miałyby korzystać autobusy pełne pasażerów, zwłaszcza młodzieży udającej się do szkół ponadpodstawowych, stanowiłoby duże niebezpieczeństwo dla pasażerów, a także dodatkowe utrudnienie dla i tak już dużego ruchu w rejonie stacji paliw. Można sobie wyobrazić jak wyglądałby ruch autobusu komunikacji publicznej manewrującego między dziesiątkami tirów i samochodów osobowych.

Będzie więcej pasażerów

Co ważne, likwidacja przystanku na stacji Uniwar może stanowić pewną niedogodność, ale nie powoduje odcięcia od komunikacji publicznej tamtego rejonu ani gminy Godów ani gminy Gorzyce. Około kilometra dalej w kierunku Łazisk (zatem ok. 10-12 minut pieszo) jest bowiem kolejny przystanek obsługiwany przez Wodzisławską Komunikację Powiatową.
 

- Dodatkowo, mając na uwadze przewidywane zapotrzebowanie na kursy komunikacji publicznej dowożącej pracowników do powstających w tamtym rejonie zakładów pracy,  Zarząd Powiatu proceduje obecnie kwestię uruchomienia przystanku autobusowego w rejonie Domu Przyjęć Anna w Gorzyczkach, który również znajduje się stosunkowo niedaleko stacji Uniwar (ok. 1 km) – zapowiada urzędnik starostwa.

Z analizy ruchu pasażerskiego wynika, że z przystanku na stacji Uniwar dziennie korzystało średnio od jednej do trzech osób.

Oddajmy na koniec głos ponownie wójtowi Godowa Mariuszowi Adamczykowi:

- W sąsiedztwie Uniwaru mają powstać kolejne dwie stacje paliw, a wiata przystankowa nie jest rozebrana, być może z autobusów będą chciały tu korzystać osoby dojeżdżające do pracy w nowo otwartych firmach. Wówczas na pewno podejmiemy działania, by przywrócono przystanek na linii 36 – podsumowuje wójt.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Wielki Piątek

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wodzislawslaski.naszemiasto.pl Nasze Miasto