Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Modernizacja oczyszczalni ścieków w Skoczowie wkroczyła w fazę rozruchu

Redakcja
„Modernizacja oczyszczalni ścieków w Skoczowie w zakresie gospodarki osadowej wraz z odzyskiem biogazu oraz budowa kanalizacji sanitarnej w aglomeracji Skoczów” w ramach działania 2.3. oś priorytetowa II POIiŚ 2014 - 2020
„Modernizacja oczyszczalni ścieków w Skoczowie w zakresie gospodarki osadowej wraz z odzyskiem biogazu oraz budowa kanalizacji sanitarnej w aglomeracji Skoczów” w ramach działania 2.3. oś priorytetowa II POIiŚ 2014 - 2020

W Miejskiej Spółce SKO-EKO, nieprzerwanie, od kilkunastu miesięcy, trwają prace związane z modernizacją oczyszczalni ścieków i rozbudową kanalizacji sanitarnej w aglomeracji Skoczów. Realizacja projektu współfinansowanego ze środków NFOŚiGW z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2020, pt. „Modernizacja oczyszczalni ścieków w Skoczowie w zakresie gospodarki osadowej wraz z odzyskiem biogazu oraz budowa kanalizacji sanitarnej w aglomeracji Skoczów” to kluczowe i największe w historii zadanie Spółki.

Realizacja poszczególnych punktów projektu przyczyni się do osiągnięcia europejskich celów ekologicznych związanych głównie z koniecznością ograniczenia nieoczyszczonych i niedostatecznie oczyszczonych zrzutów ścieków komunalnych do środowiska oraz efektywnym zagospodarowaniem przyrastającej ilości osadów ściekowych. Wypełnienie planowanych założeń, dodatkowo, przyczyni się na spełnienie norm wyznaczonych dla tego typu obiektów, wynikających z prawa polskiego oraz europejskiego. Wpłynie także na stan środowiska naturalnego, a za sprawą zwiększenia dostępności do kanalizacji sanitarnej poprawi, w niemałym stopniu, standard życia mieszkańców i zwiększy atrakcyjności regionu.

W projekcie ujęto nie tylko modernizację oczyszczalni, ale także zakończenie rozbudowy systemu kanalizacji sanitarnej - w sołectwach Kiczyce, Pierściec, Wilamowice, Wiślica wraz z fragmentem miasta Skoczów. Do tej pory łącznie wybudowano 23,44 km sieci kanalizacji sanitarnej grawitacyjno - ciśnieniowej oraz podłączono 333 gospodarstwa, a liczba osób korzystająca z nowych przyłączy wzrosła o 1165 RLM. W sołectwach Kiczyce i Pierściec powstały 2 przepompownie ścieków, każda wyposażona w 2 zatapialne pompy. Z nowo podłączonych posesji, na miejską oczyszczalnię ścieków w Skoczowie już trafiło ponad 65 tys. m3 ścieków.

Oprócz wymienionych prac równolegle prowadzono działania związane z rozbudową i przebudowę oczyszczalni ścieków w Skoczowie, w zakresie gospodarki osadowej wraz z odzyskiem biogazu. Prace rozpoczęto w marcu 2017 r., a dziś są praktycznie na finiszu. I choć modernizacja nie wpłynie na sposób stabilizacji surowych osadów ściekowych, to zmieni rodzaj fermentacji. Proces prowadzony będzie w zamkniętej komorze fermentacyjnej, co spowoduje poprawę wielu czynników związanych z przebiegiem i efektywnością procesu. Przede wszystkim utrzymanie stałej, wysokiej temperatury, ok. 38oC, wpłynie na równomierne mieszanie osadu przez całą dobę, a system automatyki i ciągłego monitoringu pozwoli na dodatkowe usprawnienie fermentacji. Największe jednak znaczenie ma możliwość odbioru i wykorzystania powstającego biogazu. Będzie on gromadzony w zbiorniku skąd, po odsiarczeniu, skierowany zostanie na kotły grzewcze do produkcji energii cieplnej lub na agregat prądotwórczy do wytwarzania energii elektrycznej na potrzeby własne oczyszczalni. Co więcej, efektywniejsza fermentacja mezofilowa zmniejszy ilość produkowanego, ustabilizowanego osadu ściekowego, obniżając koszty ponoszone na jego zagospodarowanie. Do tej pory zrealizowano wszystkie założone cele tj. roboty ziemne, budowę i przebudowę instalacji oraz modernizację obiektów z wyposażeniem je w nowe przyrządy. Obecnie na oczyszczalni trwa faza rozruchu, w której czasie włączane są poszczególne urządzenia. Najważniejsze z nich to Wydzielona Komora Fermentacyjna, w której nastąpi biochemiczny rozkład substancji organicznych zawartych w osadach ściekowych na drodze beztlenowej fermentacji metanowej w warunkach mezofilowych.

Realizacja inwestycji niewątpliwie wesprze, przyjazną środowisku i efektywnie korzystającą z zasobów, gospodarkę sprzyjającą spójności terytorialnej i społecznej.

Umowę o dofinansowaniu Spółka podpisała w dniu 16.09.2016 roku. Termin realizacji projektu to lata 2014 - 2019, a jego całkowity planowany koszt to 24 265 990,12 zł netto, z czego 12 601 394,14 zł dofinansuje Unia Europejska.

*

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na slaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto