Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Mszana: bezcenne dokumenty odkryte w księdze parafialnej! [ZDJĘCIA]

Jacek Bombor
Prezentacja dokumentów z parafialnej księgi metrykalnej z Mszany pod Wodzisławiem, pochodzącej z parafii świętego Jerzego
Prezentacja dokumentów z parafialnej księgi metrykalnej z Mszany pod Wodzisławiem, pochodzącej z parafii świętego Jerzego Arkadiusz Gola
Mszana: bezcenne dokumenty odkryte w księdze parafialnej! ZOBACZ 61 niezwykłych, bezcennych dokumentów średniowiecznych, odkryto podczas oględzin parafialnej księgi metrykalnej z Mszany pod Wodzisławiem, pochodzącej z parafii świętego Jerzego. Księgą metrykalną chrztów, ślubów oraz pogrzebów z Mszany, pochodzącą z lat 1638-1775 przez osiem ostatnich miesięcy zajmowali się konserwatorzy zabytków i wróciła właśnie do Archiwum Archidiecezji w Katowicach. CO ODKRYTO?

Mszana: bezcenne dokumenty odkryte w księdze parafialnej! ZOBACZ

61 niezwykłych, bezcennych dokumentów średniowiecznych, odkryto podczas oględzin parafialnej księgi metrykalnej z Mszany pod Wodzisławiem, pochodzącej z parafii świętego Jerzego. Księgą metrykalną chrztów, ślubów oraz pogrzebów z Mszany, pochodzącą z lat 1638-1775 przez osiem ostatnich miesięcy zajmowali się konserwatorzy zabytków i wróciła właśnie do Archiwum Archidiecezji w Katowicach.

Oddając księgę w ręce konserwatorów zdawaliśmy sobie sprawę z jej niezwykłej wartości w liczącym ponad dwa tysiące tomów zbiorze ksiąg metrykalnych w naszym Archiwum, jednak końcowy efekt prac konserwatorskich zaskoczył nas tak bardzo, że podjęliśmy decyzję o zaprezentowaniu środowisku naukowemu ich wyników - wyjaśnia Dyrektor Archiwum Kurii Metropolitalnej w Katowicach, dr Halina Dudała. W czwartek, 2 czerwca, na auli Wydziału Teologicznego Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach naukowcy, archiwiści, duchowni spotkali się, by omówić efekty tych prac. Bo już nie same wnętrze księgi metrykalnej, ale opasła oprawa księgi, złożona z posklejanych dawnych manuskryptów, nawet średniowiecznych, okazała się prawdziwym skarbem.
- Mamy 61 dokumentów wydobytych z wnętrza okładki. Na owe dokumenty składają się zarówno teksty XVII- oraz XVIII-wiecznych kazań w języku polskim, czeskim, łacińskim i niemieckim, ale także korespondencja nowożytnych śląskich duchownych, rachunki parafialne, utwór poetycki oraz fragmenty kart XVIII-wiecznego drukowanego kalendarza. Osobnym zagadnieniem okazał się również będący okładką księgi metrykalnej XV-wieczny pergamin, zawierający niedokończony zapis tekstu i nut antyfonarza – wyjaśnia Dyrektor Archiwum Kurii Metropolitalnej w Katowicach, dr Halina Dudała. Ten ostatni dokument datowany jest na 1460 roku. Chorzowski muzyk, Sławomir Witkowski, odtworzył nawet zapis nutowy i dzisiaj w kaplicy kurii utwór zabrzmiał po wielu wiekach. XV-wieczna antyfona pod tytułem Gloriose rex Oswalde, pod kierunkiem Witkowskiego, w wykonaniu Scholi Cantorum Minorum Chosoviensis. – Utwór pochodzi z pergaminowej karty stanowiącej oprawę księgi metrykalnej – dodaje pani dyrektor.

Wyjaśnia, że księga, założona w Mszanie w 1638 roku nie jest najstarszym tego rodzaju zabytkiem w zbiorach, ale jednym z najcenniejszych. Władze gminy Mszana sami nie kryją zaskoczenia, że księga parafialna, oddana do kurii w 2011 roku, okaże się takim cudem dla historii. – Mamy nadzieję, że to przyniesie naszej gminie sławę i będziemy znani nie tylko z tego, że u nas jest największy most na autostradzie A1 – żartuje Andrzej Kaperczak, szef rady gminy Mszana. Gmina już planuje włączyć się finansowo do publikacji specjalnego wydawnictwa, prezentującego bezcenne dokumenty. – Wydawnictwo ukaże się jesienią – informuje Mirosława Książek-Rduch, rzeczniczka Urzędu Gminy w Mszanie.
- Wspólny wysiłek włożony w rozpoznanie oraz analizę zawartości zarówno samej księgi metrykalnej, jak i niezwykłego wnętrza jej okładki każe na nowo stawiać pytania o intelektualny dorobek górnośląskiego duchowieństwa doby nowożytnej, ale także o miejsce i rolę współczesnych archiwów kościelnych przechowujących tego rodzaju skarby języka i kultury – informuje dr Halina Dudała. Na Uniwersytecie Śląskim nad odkryciami pochylali się najwybitniejsi polscy specjaliści z różnych dziedzin od konserwatorów skóry i papieru począwszy, poprzez archiwistów, aż po badaczy dziejów języka polskiego i neolatynistów.

Obecnie w Archiwum Archidiecezjalnym zgromadzono do tej pory około 2000 ksiąg
metrykalnych oraz kilkadziesiąt zespołów archiwów parafialnych. Ich zebranie to konsekwencja realizacji dekretu arcybiskupa Damiana Zimonia z 2008 roku o centralizacji archiwaliów z terenu diecezji katowickiej.

*Niesamowite oświadczyny na dachu Spodka w Katowicach ZDJĘCIA
*
*Słynna restauracja Kryształowa w Katowicach będzie zamknięta
*Nowy abonament RTV, czyli opłata audiowizualna z rachunkiem za prąd ZASADY, KWOTY, ZWOLNIENIA!
*Tak wyglądają nowe biurowce KTW przy rondzie w Katowicach
*WNIOSKI I DOKUMENTY na 500 zł na dziecko w ramach Programu Rodzina 500 PLUS

od 7 lat
Wideo

echodnia Drugi dzień na planie Ojca Mateusza

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na wodzislawslaski.naszemiasto.pl Nasze Miasto