Nastolatek z Rydułtów zdobył trzy medale ME w armwrestlingu. Marek Freiwald jest niepełnosprawny. Powygrywał ze zdrowymi zawodnikami ZDJĘCIA

Ireneusz Stajer
od 16 lat
GRATULACJE! Niepełnosprawny 16-latek z Rydułtów Marek Freiwald zdobył złoto, srebro i brąz mistrzostw Europy juniorów do lat 18 w siłowaniu się na ręce (armwrestlingu). Choć od urodzenia cierpi na dziecięce porażenie mózgowe, pokonał niemal wszystkich zdrowych siłaczy z całego kontynentu. Wywalczył aż trzy medale dla Polski! Jak tego dokonał?

16-letni Marek Freiwald z Rydułtów jest prawdziwym sportowym fenomenem. Chłopak od urodzenia cierpi na DPM, czyli dziecięce porażenie mózgowe, a nie mają z nim szans zdrowi rówieśnicy. Podczas rozegranych w Finlandii mistrzostwach Europy juniorów do 18 lat w siłowaniu się na ręce wywalczył aż trzy medale – brąz w indywidualnej rywalizacji pełnosprawnych oraz srebro wśród niepełnosprawnych i złoto w klasyfikacji drużynowej.

- Startowałem w kategorii junior 63 kilogramów zabrakło mi jednej wygranej, by zawalczyć w finale. Zwyciężył Grek, a drugie miejsce zajął Fin. W zmaganiach niepełnosprawnych przegrałem dopiero w finale. Polacy wypadli na mistrzostwach Europy – mówi Marek.

Zobacz zdjęcia - **

kliknij TUTAJ!

**

Jak dodaje, na czempionacie poznał wielu wspaniałych ludzi. Mógł liczyć na ich pomoc i wsparcie w każdej sytuacji. Podkreśla, że spełnia swoje marzenia. Zapowiada coraz mocniejszy trening i walkę o złoto w przyszłym roku.

- Kiedy stałem na podium, odczuwałem ogromne szczęście, że mogę reprezentować Polskę – zaznacza.

Mama Marka, Ania mówi, że syn jest bardzo dobrym, uczynnym i zdolnym chłopakiem. Uprawia różne sporty.

- Bardzo lubi piłkę nożną, gra w siatkówkę, kosza. Jest piłkarzem drużyny juniorów Dębu Gaszowice. W wieku około 10 lat zaczął ćwiczyć siłowanie się na rękę. Ponieważ cierpi na lewostronne porażenie mózgowe, ma bardzo silną prawą rękę – wskazuje Anna Freiwald.

Co ciekawe, z powodu choroby lekarze odradzali Markowi grę w piłkę nożną. Chłopak się jednak zaparł i kopał futbolówkę. Paradoksalnie uprawianie piłki nożnej sprawiło, że stał się bardziej pełnosprawny. Podobnie wpływa na niego armwrestling. Marek lubi również spacery ze swoim psem Spiderem.

Zanim wystartował w europejskim czempionacie został mistrzem Polski w kategorii junior U 18 63 kg w siłowaniu się na ręce. 16-latek wygrał wszystkie walki z chłopakami starszymi od niego o dwa lata i zakwalifikował się na mistrzostwa w Finlandii.