Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Niezwykła 140-letnia historia figury Matki Boskiej na osiedlu Bocianek w Kielcach. Właśnie odzyskała dawny blask (ZDJĘCIA)

Redakcja
Część mieszkańców Kielc, nowo budowanego osiedla uważa, że figura Matki Boskiej stoi za blisko bloków, nie pasuje do takiej architektury.
Część mieszkańców Kielc, nowo budowanego osiedla uważa, że figura Matki Boskiej stoi za blisko bloków, nie pasuje do takiej architektury. Krzysztof Krogulec
Figura Matki Boskiej przy nowo budowanym osiedlu Parkowe Wzgórze na osiedlu Bocianek w Kielcach wzbudza wielką ciekawość. Skąd się wzięła w nowym dla siebie miejscu, kto ją tak pięknie odnowił? Sprawdziliśmy jakie były w przeszłości jej losy.

Na figurze napisane jest, że została ufundowana przez Piotra i Mariannę Nowaków w 1880 roku. Wspomniano na niej również o Świętych Szczepanie, Teresie i Magdalenie.

Andrzej Siłakiewicz współwłaściciel firmy Becher, realizujący inwestycję Parkowe Wzgórze Bocianek informuje, że figura Matki Boskiej znajduje się na części należącej do miasta Kielce.

- Na początku stała ona na jednej z prywatnych działek, nieco w innym miejscu – wyjaśnia. - Ale po odkupieniu działki od prywatnego właściciela nie mogła tam dłużej pozostać z tego względu, że my nie moglibyśmy zrealizować inwestycji, a mieszkańcy nie mieliby dostępu do miejsca kultu religijnego. Wtedy nastąpiły ustalenia z ówczesnym prezydentem Kielc Wojciechem Lubawskim, a proboszczem tutejszej parafii - Świętego Józefa Robotnika Janem Iłczykiem, żeby przenieść ją w inne miejsce, na skarpę. Niedawno została odnowiona. My tylko przygotowaliśmy fundamenty, resztą zajęła się parafia - mówi Siłakiewicz.

Ksiądz prałat Jan Iłczyk, proboszcz parafii Świętego Józefa Robotnika, do której należą parafianie z Bocianka mówi, że ta figura Matki Boskiej stoi ze względu na zachowanie tradycji. - Stoi sobie spokojnie, komu może przeszkadzać ? – pyta retorycznie.

- Do 1970 roku była usytuowana w zupełnie innym miejscu, za zakładem szklarskim przy ulicy Turystycznej. Ale jak zaczęto budować drugą nitkę ulicy Warszawskiej, wtedy chciano ją zlikwidować. Ludzie na to nie pozwolili i wtedy została przeniesiona na jedną z prywatnych działek na Bocianku. Tam przychodzili, modlili się, składali kwiaty. Ale gdy właściciel posesji sprzedał działkę developerowi, trzeba było coś z nią zrobić - tłumaczy ksiądz.

Proboszcz Iłczyk wspomina, że przed paru laty zwrócił się z prośbą do ówczesnego prezydenta Kielc Wojciecha Lubawskiego o przeniesienie figury w inne miejsce i jednocześnie do konserwatora zabytków o jej odnowienie.

- Była wtedy w fatalnym stanie, pstrokato wymalowana na różne kolory, z dominującym niebieskim - wspomina. - Po odrestaurowaniu, zrobiona z pińczowskiego kamienia, jednolicie na spokojny kolor pomalowana stanęła kilka miesięcy temu na skarpie, koło nowo budowanych bloków - mówi.

Proboszcz przyznaje, że niestety nic nie wie na temat państwa Nowaków, którzy ją ufundowali. - W naszych archiwach nic nie ma na ten temat z jakich przyczyn powstała – mówi. - Może ktoś tam uległ wypadkowi, albo zamówił ją w dowód wdzięczności za coś. W tamtym czasie te obszary należały do kościoła Świętego Wojciecha, może w tamtejszych archiwach można by coś odnaleźć na temat tej rodziny.

Na razie do figury nie ma dojścia, tonie w błocie. Ale prezentuje się świetnie, jest pięknie odnowiona. Jaka rolę spełni w przyszłości pokaże czas. Zdarzyły się też głosy, że komuś nie podobało się jej obecne umiejscowienie.

Andrzej Siłakiewicz mówi, że jak komuś figura przeszkadza, to nie musi w tych blokach, obok niej kupować mieszkania, a przechodzący w jej stronę patrzeć. - Nikogo nie zmuszamy do kultu religijnego – podkreśla.

od 12 lat
Wideo

Wybory samorządowe 2024 - II tura

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kielce.naszemiasto.pl Nasze Miasto