Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

"Ojczyźnie służba, w zamian jałmużna". Protest pracowników prokuratury rejonowej w Wodzisławiu Śląskim. [ZOBACZ ZDJĘCIA]

Jacek BOMBOR
"Ojczyźnie służba, w zamian jałmużna". Protest pracowników prokuratury rejonowej w Wodzisławiu Śląskim
"Ojczyźnie służba, w zamian jałmużna". Protest pracowników prokuratury rejonowej w Wodzisławiu Śląskim Jacek Bombor
"Ojczyźnie służba, w zamian jałmużna". Protest pracowników prokuratury rejonowej w Wodzisławiu Śląskim. [ZOBACZ ZDJĘCIA]

"Ojczyźnie służba, w zamian jałmużna". Protest pracowników prokuratury rejonowej w Wodzisławiu Śląskim. [ZOBACZ ZDJĘCIA]

"Pracujemy uczciwie, chcemy zarabiać godziwie", "Ojczyźnie służba, w zamian jałmużna", "Morawiecki ma tysiące, nasze pensje żenujące", "Żądamy godnej płacy za uczciwą pracę", "Wysokie kwalifikacje, głodowe racje", "Duże obowiązki, praca stresowa, a na konto najniższa krajowa" – to tylko niektóre napisy, jakie pojawiły się na banerach protestujących urzędników zatrudnionych w prokuraturach rejonowych.

W Wodzisławiu Śląskim pikieta ruszyła o godzinie 13., w ten sposób pracownicy przyłączyli się do ogólnopolskiej akcji protestacyjnej Związku Zawodowego Prokuratorów i Pracowników Prokuratury RP – domagając się podwyżki płac.

Jak wynika z danych, średnie wynagrodzenie brutto pracowników zatrudnionych w 357 prokuraturach rejonowych wynosi 2605,-zł, a w 45 prokuraturach okręgowych 3184,zł brutto. Są to wartości znacząco odbiegające od wysokości średniej płacy w gospodarce, która w I kwartale 2018 roku wyniosła 4622,zł. Dane te wskazują na fakt, iż znacząca liczba pracowników prokuratury otrzymuje wynagrodzenie na poziomie płacy minimalnej lub do niej zbliżonym, a codzienna egzystencja staje się coraz trudniejsza – napisali pracownicy do szefów związku zawodowego, a te przekaże pisma do Ministerstwa Sprawiedliwości.

Do akcji włączyły się także pracownice Prokuratury Rejonowej w Wodzisławiu Śląskim. Jest ich 13.

- Panie z 10-letnim stażem dostają 1800 złotych na rękę, pracownicy pracujący od ponad 30 lat 2800. To nie jest normalne, bo wszędzie zarobki rosną, a nas się lekceważy. A mamy naprawdę odpowiedzialną pracę, wyższe wykształcenie. W dzisiejszych czasach trudno za te pieniądze wyżyć – powiedziała nam reprezentantka urzędniczek wodzisławskiej prokuratury, kierownik sekretariatu, Monika Banach-Micygała.

- W całej Polsce jest nas 8,5 tysiąca. Zarabiamy śmieszne pieniądze. Żądamy 1000 złotych podwyżek – mówią pracownice prokuratury.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Kto musi dopłacić do podatków?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wodzislawslaski.naszemiasto.pl Nasze Miasto