Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Paweł Remiasz walczył o polskość Śląska. Brał udział w trzech powstaniach. Na jego grób nałożono symboliczną odznakę "Tobie Polsko"

Piotr Chrobok
Piotr Chrobok
Grób powstańca Pawła Remiasza jest 31 oznaczonym w ramach akcji "Powstańcy to wiara, nadzieja i cud" – ocalmy groby Powstańców Śląskich od zapomnienia.
Grób powstańca Pawła Remiasza jest 31 oznaczonym w ramach akcji "Powstańcy to wiara, nadzieja i cud" – ocalmy groby Powstańców Śląskich od zapomnienia. Piotr Chrobok
Grób powstańca śląskiego z Marklowic upamiętniony. Pomnik spoczywającego na marklowickim cmentarzu parafialnym, Pawła Remiasza - uczestnika trzech powstań śląskich, wojny polsko-bolszewickiej, a także II wojny światowej - został odznaczony symbolicznym odznaczeniem "Tobie Polsko". Instytut Pamięci Narodowej stara się w ten sposób ocalić od zapomnienia powstańców, którzy walczyli o to, żeby Śląsk należał do Polski.

Paweł Remiasz walczył o polskość Śląska. Brał udział w trzech powstaniach. Na jego grób nałożono symboliczną odznakę "Tobie Polsko"

Powstaniec śląski odnaleziony po latach, a jego zasługi docenione. Na cmentarzu parafialnym w Marklowicach (pow. wodzisławski) odbyła się uroczystość odznaczenia grobu powstańca śląskiego, Pawła Remiasza symbolem "Tobie Polsko".

Na pomnik zmarłego powstańca nałożono symboliczny proporczyk wzorowany na sztandarze powstańczym "Tobie Polsko" o wymiarach 20 centymetrów wysokości i 8 centymetrów szerokości. Dzięki temu odwiedzający nekropolię wierni będą wiedzieli, że jego osoba walczyła o powrót Śląska do Polski. A to - polskość śląska - jak podkreśla rodzina powstańca, a także osoby, które miały okazję go poznać było dla niego bardzo istotne.

- To było dla pradziadka niesamowicie ważne i cieszymy się, że mogliśmy go upamiętnić. Pradziadek wiele opowiadał nam na temat walki i praktycznie do końca życia kultywował pamięć o powstaniach śląskich - mówi prawnuczka powstańca, Karolina Remiasz-Konefał.

Paweł Remiasz w Marklowicach nie jest bowiem postacią anonimową. O tym, że taka osoba mieszkała w niewielkiej miejscowości pod Wodzisławiem Śląskim, a także przelewała krew podczas powstań śląskich wie spore grono mieszkańców.

- Pan Paweł Remiasz przychodził do nas do szkoły na lekcje wychowania obywatelskiego i historii. Zawsze był w mundurze i opowiadał, jak to było. Ja go pamiętam jako sympatycznego pana, który starał się nam przekazać wartości powstańcze. I zawsze miał jedno na myśli: walka o Polskę. To dominowało w jego wypowiedziach - wspomina Krystyna Klocek, przewodnicząca Rady Gminy Marklowice.

Dzięki odznaczeniu grobu powstańca grono osób, które dowiedzą się o jego zasługach znacznie się jednak zwiększy. A postać Pawła Remiasza jest jedną z tych, które jak mówią przedstawiciele Instytutu Pamięci Narodowej w Katowicach warto znać.

- To bardzo interesująca postać, która brała udział we wszystkich trzech powstaniach śląskich i wojnie bolszewickiej. Ciekawe jest to, że po pierwszym powstaniu i wzięciu udziału w wojnie polsko-bolszewickiej Paweł Remiasz wziął urlop (wojskowy - przyp. red) i w czasie tego urlopu "wyskoczył", żeby wziąć udział w II powstaniu śląskim. Był zaangażowany również w działania plebiscytowe, a następnie w III powstanie śląskie, w którym został wzięty do niewoli - opowiada Jan Kwaśniewicz, Naczelnik Oddziałowego Biura Upamiętniania Walk i Męczeństwa IPN w Katowicach.

Grób powstańca Pawła Remiasza jest 31 oznaczonym w ramach akcji "Powstańcy to wiara, nadzieja i cud" – ocalmy groby Powstańców Śląskich od zapomnienia.

Paweł Remiasz walczył o polskość Śląska. Brał udział w trzec...

Jednocześnie odznaczenie "Tobie Polsko" nie jest jedynym, które "zdobi" grób Pawła Remiasza. Wcześniej na pomnik nałożono tabliczkę informującą, że w tym grobie spoczywa weteran walk o Polskę. Jak mówi Jan Kwaśniewicz, to z kolei odznaczenie związane z wykonywaniem ustawy o grobach weteranów walk o wolność i niepodległość Polski.

- Ustawa obejmuje opieką groby wszystkich osób, które walczyły na jakimś etapie swojego życia o niepodległość Polski - wyjaśnia Kwaśniewicz.

Grób Pawła Remiasza jest drugim w tym roku, a w sumie 31, na który nałożono odznaczenie "Tobie Polsko". Poniedziałkowa uroczystość była pierwszą w regionie dawnego ROW-u taką uroczystością w tym roku Odznaczanie powstańczych grobów znakiem jest częścią trwającej już od kilku lat akcji "Powstańcy to wiara, nadzieja i cud" – ocalmy groby Powstańców Śląskich od zapomnienia, w ramach której katowicki oddział Instytutu Pamięci Narodowej upamiętnia mogiły osób biorących udział w powstaniach śląskich. Jeszcze w tym roku IPN tym samym odznaczeniem chce odznaczyć kolejnych 100 grobów. - Do 27 października 2021 r. podczas 24 uroczystości oznaczono 29 grobów w 22 miejscowościach województwa śląskiego i 1 na terenie województwa opolskiego - mówi rzeczniczka katowickiego Oddziału Instytutu Pamięci Narodowej Monika Kobylańska.

Śp. kpr. Paweł Remiasz urodził się 11 stycznia 1900 r. w Marklowicach Dolnych. W 1919 r. wstąpił jako ochotnik do I Pułku Strzelców Bytomskich, brał udział w walkach na froncie litewsko-białoruskim. W 1920 r. uczestniczył w II powstaniu śląskim walcząc na terenach Wodzisławia Śląskiego. Następnie wstąpił do Polskiej Organizacji Wojskowej i uczestniczył w akcji plebiscytowej. W czasie III powstania śląskiego był zaszeregowany w 5 kompanii I batalionu 14 pułku piechoty. 23 maja 1921 r. trafił do niewoli pruskiej, gdzie przebywał 7 tygodni. Zmarł 19 marca 1991 r.

współ. ED

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak globalne ocieplenie zmienia wakacyjne trendy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wodzislawslaski.naszemiasto.pl Nasze Miasto